Stopy procentowe w górę. Kredyty znów zdrożeją

0

Rada Polityki Pieniężnej podjęła dziś (4.01) decyzję o podwyższeniu stopy referencyjnej NBP o 0,50 pkt proc., tj. do poziomu 2,25%. Oznacza to dla kredytobiorców wyższe raty.

Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc do poziomu:

– stopa referencyjna 2,25% w skali rocznej;
– stopa lombardowa 2,75% w skali rocznej;
– stopa depozytowa 1,75% w skali rocznej;
– stopa redyskonta weksli 2,30% w skali rocznej;
– stopa dyskontowa weksli 2,35% w skali rocznej.

To już czwarta podwyżka stóp procentowych NBP w ciągu ostatnich czterech miesięcy. Każde podniesienie stóp przekłada się na wzrost wysokości rat kredytów – nie tylko hipotecznych, ale każdego zobowiązania.

Inflacja w Polsce przekracza 7 proc.

Inflacja w Polsce wzrosła w listopadzie 2021 r. do 7,8% w ujęciu rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wyniosła 1,0%. Do wzrostu inflacji istotnie przyczynił się obserwowany w II połowie 2021 r. wzrost światowych cen surowców, w tym energetycznych i rolnych, rekordowy wzrost cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla, rosnące ceny towarów, których podaż jest ograniczana przez globalne zaburzenia pandemiczne, a także dokonane już podwyżki cen energii elektrycznej i opłat za wywóz śmieci.

Analitycy szacują, że w grudniu inflacja wzrosła do 8,3 proc. Dane zostaną opublikowane w piątek o godz. 10:00. Ekonomiści z NBP przewidują, że w 2022 r. inflacja CPI wyniesie średniorocznie 7,6 proc.

W kierunku wzrostu inflacji oddziałuje także trwające ożywienie gospodarcze, w tym wzrost popytu stymulowany wzrostem dochodów gospodarstw domowych. Czynniki te wraz ze wzrostem regulowanych taryf na energię elektryczną, gaz ziemny i energię cieplną będą wpływały na utrzymanie się inflacji na podwyższonym poziomie również w 2022 r. Natomiast ograniczająco na inflację wpłynie obniżenie części stawek podatkowych w ramach tzw. Tarczy Antyinflacyjnej. W dłuższej perspektywie nastąpi obniżenie inflacji, do czego przyczyni się oczekiwane wygaśnięcie części globalnych szoków podbijających obecnie dynamikę cen, a także podwyższenie stóp procentowych NBP. Jednocześnie jednak, wobec kontynuacji ożywienia krajowej aktywności gospodarczej oraz oczekiwanego utrzymywania się korzystnej sytuacji na rynku pracy, a także prawdopodobnie dłuższego oddziaływania zewnętrznych szoków na dynamikę cen, utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych – czytamy w komunikacie Rady Polityki Pieniężnej.

Osoby spłacające kredyty będą ponosić coraz większe koszty walki z szalejącą w Polsce inflacją. Zmiany w wysokości spłacanej miesięcznie raty mogą wahać się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze