Od 2 maja na Salach Obsługi Klientów we wszystkich placówkach ZUS uruchomiliśmy stanowisko doradcy ds. e-ZLA. Z ich pomocy mogą skorzystać nie tylko lekarze, ale również ubezpieczeni i płatnicy składek. Zadaniem doradców będzie wyjaśnianie wszelkich wątpliwości lekarzy, ubezpieczonych czy płatników dotyczących zasad obsługi elektronicznych zwolnień lekarskich. Doradcy będą informować naszych klientów o korzyściach wynikających z uruchomienia elektronicznych zwolnień lekarskich. Do ich zadań należy również wyjaśnianie wątpliwości dotyczących informacji zawartych na profilu PUE w każdej z ról w zakresie e-ZLA oraz zakładanie profili PUE ZUS.
Lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie już od 1 stycznia 2016 roku. Na początku, była to mało popularna forma wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy. Obecnie, lekarze coraz częściej wystawiają e-ZLA. Do papierowych zwolnień nie chcą wracać lekarze, którzy poznali zasady wystawiania ich online. Jest to zasługa wzmożonej kampanii promocyjnej, która zaczęła się w zeszłym roku. Ma ona na celu przybliżenie tematyki e-ZLA oraz pomoc wszystkim zainteresowanym. W tym celu, ZUS przeprowadził ogromna ilość szkoleń dla lekarzy, płatników i ubezpieczonych. Wystawianie e-ZLA trwa krócej niż wypisywanie papierowego zwolnienia. Lekarz uzyskuje dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców (płatników składek) oraz członków jego rodziny – jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi. Jeśli proponowane zmiany w przepisach wejdą w życie to lekarz będzie mógł upoważnić asystenta medycznego, który wystawi zwolnienie w imieniu i na zlecenie lekarza.
Każda osoba, która ma jakiekolwiek wątpliwości może zgłosić się na SOK w Zakładzie ubezpieczeń społecznych i otrzyma pomoc.
Serdecznie zapraszamy do korzystania z pomocy doradcy ds. e-ZLA.
Anna Ilukiewicz
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
województwa warmińsko-mazurskiego