Giżyccy policyjni wodniacy w trosce o bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą apelują o zachowanie zdrowego rozsądku. Pamiętajmy, że brawura, alkohol, wybór niestrzeżonych kąpielisk – to często prosta droga do tragedii.
Nadchodzący długi, ciepły weekend przyciągnie nad wodę wiele osób, które zechcą odpocząć i skorzystać ze słonecznej pogody. Rodziny zapewne wybiorą się na plażę, gdzie można się kąpać, pływać rowerem wodnym, kajakiem bądź skorzystają z rekreacji na wodzie, pływając łódkami, żaglówkami, motorówkami czy też skuterami. Taki odpoczynek jest jak najbardziej wskazany pod warunkiem, że wszyscy zachowają zdrowy rozsądek i trzeźwość umysłu po to, aby być bezpiecznym i nie doprowadzić do tragedii.
Policyjni wodniacy apelują do wypoczywających o stosowanie się do obowiązujących zasad i przepisów. Przede wszystkim należy wybierać kąpieliska strzeżone, czyli takie, na których znajduje się profesjonalna opieka ratownika wodnego. To właśnie tam, pod okiem wykwalifikowanych fachowców, możemy mieć pewność, że w przypadku jakiegokolwiek niebezpieczeństwa czy zagrożenia, ratownicy natychmiast zareagują i udzielą nam pomocy. Warto również mierzyć siły na zamiary. Nie przeceniajmy swoich możliwości pływackich, asekurujmy się obecnością innych osób czy bojką. Jeśli chcemy spróbować pływania długodystansowego, to lepszym miejscem będzie basen niż środek jeziora. Nigdy nie wchodźmy do wody po alkoholu, który powoduje zaburzenia zmysłów, orientacji czy równowagi. Nawet jego niewielka ilość w połączeniu z wysoką temperaturą powoduje, że nasze reakcja na niebezpieczeństwo mocno się opóźnia.
Zwracajmy także uwagę na inne osoby znajdujące się w pobliżu. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziemy w stanie mu pomóc to uczyńmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziemy się czuć na siłach, to jak najszybciej poinformujmy o tym inne osoby. Apel skierowany jest również do sterników jednostek pływających, którzy wielokrotnie zabierają na pokład całe rodziny.
Sternicy przede wszystkim trzeźwość, zadbanie o wyposażenie łodzi w środki ratunkowe, odpowiednie uprawnienia i dobre doświadczenie za sterem. Pamiętajcie, że woda nie wybacza błędów, a brawura, alkohol to często droga do tragedii.
Nad bezpieczeństwem wypoczywających nad wodą w powiecie giżyckim będą czuwać giżyccy policyjni wodniacy oraz ratownicy MOPR-u. W przypadku trudności, czy szukania pomocy zadzwoń pod numer alarmowy 112 lub 601 100 100 numer ratunkowy nad wodą.
(źródło informacji: Komenda Powiatowa Policji w Giżycku)