Długie jesienne wieczory sprzyjają rozwijaniu umiejętności szydełkowania czy robienia na drutach. Te aktywności, przed laty tak lubiane i popularne, wróciły znów do łask. Zapanowała moda na rękodzieło, a wraz z nią przybywa osób, które chcą nauczyć się szydełkować. Jeśli i ty należysz do tego grona – mamy dobre wieści! Tego rzemiosła można się nauczyć od podstaw. W jaki sposób? Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule.

Do nauki szydełkowania musisz się odpowiednio przygotować. Potrzebujesz materiałów, na których będziesz się uczyć, a w przyszłości po prostu ich używać. Szydełkowanie to przede wszystkim wykorzystanie włóczki (https://allegro.pl/kategoria/dziewiarstwo-wloczki-258557) oraz szydełek o różnych rozmiarach (w zależności od oczekiwanego efektu). Będziesz zatem potrzebować:

  • Włóczki – dzielimy je ze względu na skład, czyli włóczki naturalne (bawełna, wełna, kaszmir, angora, jedwab, bambus itp.) oraz syntetyczne (akryl, poliester), a także mieszane. Następną cechą, która odróżnia od siebie rodzaje włóczek jest grubość. Od cieniutkich po grube. Ten parametr sprawdzisz, patrząc na długość włókna i wagę całego motka. Dla przykładu: motek 50-gramowy zawierający 75 metrów włóczki oznacza, że mamy do czynienia z włóknem grubym, natomiast ten sam motek zawierający 180 metrów włóczki oznacza, że jest to włókno cienkie.
  • Szydełka – będzie to podstawowe narzędzie twojej pracy. Optymalnie najlepiej mieć komplet szydełek o różnych wielkościach (każda grubość włóczki wymaga zastosowania innego szydełka). Większe szydełko przyda się do wykonania koca, szala lub czapki. Za pomocą najmniejszego wykonasz z kolei serwetkę. Małe i średnie szydełka sprawdzą się podczas wykonywania zabawek amigurumi, czyli wydzierganych w całości na szydełku.

Jak wybrać odpowiednią włóczkę?

Dobrym wyborem na początek przygody z szydełkowaniem będzie włóczka akrylowa lub bawełniana z domieszką akrylu – występują one bowiem w szerokiej gamie kolorystycznej i są niedrogie. Pamiętaj, że na początku będzie cię czekać wiele godzin ćwiczeń. Możesz więc zdecydować się na grubszą włóczkę (szybciej zobaczysz efekty swojej pracy, co na pewno zwiększy motywację do dalszych ćwiczeń). W tym miejscu warto także wspomnieć o szydełku. Na przyszłość z pewnością przyda ci się cały komplet różnej wielkości szydełek do wykonywania różnych projektów. I tutaj cenna wskazówka: zwróć uwagę na banderolę włóczki, gdyż zazwyczaj jest tam podana informacja, jaki rozmiar szydełka należy wybrać do pracy z tą konkretną włóczką. Na początek najlepiej będzie, jeżeli kupisz grubszą włóczkę i szydełko w rozmiarze 3 lub 4 mm.

Nauka szydełkowania – od czego zacząć?

Może wyda ci się to banalne, ale w istocie jest to świetny pomysł – popytaj wśród rodziny lub znajomych, czy jest ktoś, kto potrafi szydełkować i chciałby ci udzielić kilku lekcji. Najlepiej uczyć się w praktyce, pod okiem kogoś, kto na bieżąco skoryguje błędy. Może w twojej okolicy funkcjonują jakieś grupy rękodzielnicze, które organizują kursy dla początkujących? Wielu rękodzielników to po prostu samouki, a więc ty również możesz nauczyć się rzemiosła samodzielnie. Internet aż kipi od tutoriali i blogów rękodzielniczych, a nawet kursów. Skorzystaj z filmów video na YouTube – na początek znajdź instrukcję wykonywania tak zwanego łańcuszka, gdyż jest to podstawa szydełkowania. Kiedy opanujesz tę umiejętność, możesz przejść dalej, do dziergania całych rzędów, kwadratów, a w efekcie może pierwszego kocyka lub szala (to na początek najprostszy projekt).

Szydełkowanie – gdzie szukać inspiracji i wzorów?

Trzeba wiedzieć, że wiele wzorów jest zastrzeżonych i aby ich używać trzeba zapłacić twórcy, czyli po prostu kupić wzór. Na początek musisz się jednak nauczyć czytać wzory – tu z pomocą przychodzi literatura na temat szydełkowania, ale także wspomniane tutoriale i filmiki. Warto także dołączyć do grup rękodzielniczych na Facebooku, gdzie członkowie dzielą się darmowymi schematami. Istnieją także strony, na których można kupić wzór.

artykuł partnerski