Chcesz kupić auto z zagranicy, które nie jest zarejestrowane w Polsce? Zanim się zdecydujesz, sprawdź jego historię. Od dziś, dzięki rozszerzonej usłudze Ministerstwa Cyfryzacji – Historia Pojazdu, możesz to zrobić bez wychodzenia z domu.
Na portalu historiapojazdu.gov.pl od niemal miesiąca nabywcy i właściciele samochodów importowanych z rynku wtórnego wybranych krajów europejskich oraz USA i Kanady mogą sprawdzić ich przeszłość.
Pamiętaj o eGO
Do tej pory jednak w systemie widoczne były pojazdy sprowadzone z zagranicy i już zarejestrowane w Polsce. Od dzisiaj usługa zostaje rozszerzona o zagraniczne auta, które jeszcze nie znalazły się w Centralnej Ewidencji Pojazdów, a np. już są oferowane do sprzedaży.
Usługa jest bezpłatna. Aby z niej skorzystać musisz zalogować się za pomocą profilu zaufanego (eGO). Chodzi o to, by zabezpieczyć zewnętrzny system przed hurtowym pozyskiwaniem z niego danych, a jednocześnie zapewnić dostęp indywidualnym kupującym. Przygotuj też numer rejestracyjny oraz VIN interesującego Cię auta, a także datę pierwszej rejestracji.
Nie kupuj złomu
Możliwość sprawdzenia pojazdu sprowadzonego z zagranicy to kolejne udogodnienie dla obywateli w ramach Programu CEPiK 2.0. Jeśli wybrany przez nas samochód jest w bazie zagranicznej, to w zakładce „Dane zagraniczne” zobaczymy informacje w siedmiu kategoriach:
- Kradzież,
- Złomowanie,
- Powypadkowy,
- Uszkodzony,
- „Przekręcony” licznik,
- Niedopuszczony do ruchu,
- Służył jako taxi.
W przypadku potwierdzenia danej kategorii, w systemie pojawi się alert zaznaczony czerwonym wykrzyknikiem. Jeśli pojazdu nie ma w bazie zagranicznej, system również nas o tym poinformuje – na ekranie wyświetli się stosowna informacja tekstowa.
Zaufaj historii
Obecnie historia pojazdu umożliwia sprawdzenie aut pochodzących z wybranych krajów europejskich (m.in. z Francji, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji) a także z USA i Kanady.
Serwis historiapojazdu.gov.pl wystartował w czerwcu 2014 r. i od momentu uruchomienia cieszy się ogromną popularnością wśród potencjalnych nabywców używanych aut, którzy weryfikują ich przeszłość.
Źródło: MC, www.kurier.pap.pl