Zapraszamy do przeczytania wywiadu z radnym Piotrem Andruszkiewiczem. Pytamy o nowe pomysły, próbę wygaszenia mandatu radnego oraz współpracę z Radą Miejską. Wszystkich Czytelników zachęcamy do komentowania i zadawania pytań. 

(G.I) Panie Piotrze chcielibyśmy uciąć wszelkie spekulacje związane z miejscem Pana zamieszkania. Proszę odpowiedzieć naszym Czytelnikom, czy mieszka Pan w Giżycku?

(P.A) Powtórzę to co mówiłem już wielokrotnie, to co również stwierdził sąd, jestem, mieszkam i żyję w Giżycku.Mało kto zdaje sobie sprawę jak uchwała Rady była niebezpieczna. Uniemożliwiając bycie radnym ogranicza się prawa wyborcze. Gdybym nawet chciał dziś zostać radnym w Gdańsku czy Olsztynie musiałbym udowodnić, że od lat tam mieszkam, płace podatki, rachunki, itp. Nie mam takich rzeczy więc nie wpisano by mnie do na listę wyborczą. W takiej sytuacji nie mógłbym nigdzie startować czy nawet głosować w wyborach, czyli utraciłbym najważniejszy przywilej jaki daje demokracja.

(G.I) Czy był Pan zaskoczony faktem, że wystarczył donos aby rada uruchomiła procedurę, która miała na celu wygaszenie Panu mandatu radnego?

(P.A) Byłem zaskoczony i zniesmaczony. Absurdem tej sytuacji był fakt, że autor projektu – Ryszard Błoszko, w uzasadnieniu napisał, że jasno wynika, że mieszkam poza Giżyckiem, po czym  kilkanaście dni później na komisji … pytał mnie czy to prawda. Sąd w swoim orzeczeniu napisał jasno: „Stwierdzenie wygaśnięcia mandatu winno być wskazane za pomocą odpowiednich środków dowodowych i nie budzących wątpliwości faktów”. Nie uznał pomówień, zdjęć z facebooka i zarzucił, że „Rada nie ma uprawnień do prowadzenia postępowania administracyjnego i jej działania miały znamiona arbitralności”. Radni GPO jak czytamy dalej „Nie odnieśli się do moich wyjaśnień, które powinni szczegółowo opisać” i nie przedstawili żadnego dowodu na to, że nie mieszkam w Giżycku.  

(G.I) Czy myśli Pan, że to już koniec sprawy?

(P.A) W „mojej” sprawie, piłka leży po stronie burmistrza. Już raz deklarował, że nie interesuje się tematem i po wyroku sądu o wszystkim zapominamy, a jednocześnie wysłał pismo aby oddalić i nie rozpatrywać mojej skargi. Jak wiadomo, sąd uchylił bzdurną uchwałę. W tym momencie burmistrz jeżeli chce, może odwołać się do wyższej instancji. Zobaczymy co się wydarzy. Jak będę miał jakieś informacje, na pewno Państwa poinformuję.

Jeżeli chodzi o kolejne donosy, to pamiętać musimy, że w maju Maria Popieluch mówiła, że będą kolejne takie uchwały na innych radnych. W ostatnim czasie internet obiegła informacja, że radny Kiczyński mieszka i pracuje poza Giżyckiem. Zapytam przy najbliższej okazji co radna miała na myśli. 

(G.I) Czy sądzi Pan, że części radnych nie podoba się to, że jest Pan osobą młodą, która porusza często kontrowersyjne tematy i zadaje niewygodne pytania?

(P.A) Każda hermetycznie zamknięta grupa jest zła gdy pojawia się ktoś nowy. Cofnijmy się wstecz o 10-15 lat. Dużo osób z obecnego składu Rady jest ta sama. Przejrzałem głosowania radnych z tego okresu i okazuje się, że większość z nich głosowała ZA: zaciąganiem kredytów, budową kładek, gwiazdoblokami, oddaniem budynku Caritasowi, likwidacją przejścia przy ul. Wyzwolenia, itp. W internecie pojawił się ostatnio film pokazujący jak radni GPO zachowywali się gdy burmistrzem była Jolanta Piotrowska, a jak zachowują się dziś. O rozpadającej się Twierdzy, zamknięciu szpitala, wzroście zatrudnienia w Urzędzie, braku nowego mostu, ronda czy kina się nie mówi. Rządzą kwietniki, kaczkomaty, murale i gdzie skarpety trzyma radny Andruszkiewicz.

(G.I) Większość radnych w obecnej radzie wywodzi się z Giżyckiego Porozumienia Obywatelskiego, z którym związany jest burmistrz. Czy według Pana  może to prowadzić do sytuacji, że radni głosują nie na korzyść miasta, a pod dyktando burmistrza?

(P.A) Nie wiem. Sądząc po głosowaniach można tak wywnioskować. Podwyżka opłat za wodę, podwyżka podatków za ogródki piwne o 1000%!, wydanie 30 000 pln na mecz piłkarski, to są tylko niektóre przykłady. GPO jest w komfortowej sytuacji. Ma burmistrza, ma większość, więc nic nie stoi na przeszkodzie w realizacji obietnic wyborczych. Niedługo połowa kadencji za nami. Mieszkańcy zaczną robić pierwsze podsumowania: ile przybyło nowych miejsc pracy, jakie inwestycje powstały, czy miasto jest czyste, czy mamy nowe chodniki. Dziś nie wystarczy rozpocząć inwestycji przed wyborami. Te czasy już dawno minęły i ludzie nie dadzą się nabrać.

(G.I) Jak będzie teraz wyglądała Pana współpraca z Radą Miejską?  Czy może sytuacja związana z próbą odwołania Pana z funkcji radnego,  zmotywowała Pana do  jeszcze większej aktywności i pracy na rzecz giżyckiej społeczności?

(P.A) Nie potrzebuję dodatkowej motywacji aby działać dla Giżycka. Chcę i lubię to robić. Składane projekty uchwał, wnioski do Budżetu Obywatelskiego czy lista już ponad 30 wydarzeń które zorganizowaliśmy w ostatnim czasie są tego najlepszym przykładem. Odpowiadając na pytanie o współpracę, dobro mieszkańców i rozwój naszego miasta jest dla mnie ważniejsze. Kilka dni temu złożyłem projekt uchwały o obniżce opłat za śmieci dla rodzin posiadających Giżycką Kartę Dużej Rodziny. Projekt ma pokazać, że radni różnych opcji mogą wspólnie pracować i dojść do porozumienia wtedy, kiedy wprowadzane są sprawy społeczne i polityka prorodzinna.

(G.I) Korzystając z okazji, czy chciałby Pan coś przekazać mieszkańcom?

(P.A) Przede wszystkim dziękuję za wsparcie i wiadomości jakie otrzymałem od mieszkańców. Pokazały mi, że w samorządzie nie ma miejsca na polityczne gierki. Dzięki tej sprawie, wiemy, że w tym składzie Rady Miasta nie ma szans na rozwój. Musimy cały czas to przypominać, bo takie sytuacje mogą powtórzyć się w przyszłości.  Codziennie zachęcam nowe osoby do aktywności i zaangażowania się w sprawy miasta. W przyszłości będzie to miało pozytywny wpływ dla Giżycka.

Jednocześnie dodam tylko, że jako Aktywne Giżycko złożyliśmy kilkanaście projektów do Budżetu Obywatelskiego i niedługo zaczniemy ich promocję. Pod koniec wakacji planujemy również bardzo fajną imprezę dla mieszkańców o której niedługo poinformujemy.

(G.I) Dziękuję za rozmowę! 

Rozmawiał Piotr Suchta 

38 KOMENTARZE

 1. Ależ starsze pokolenie się burzy, jeszcze chyba nie zauważyło, że my wszyscy jesteśmy andruszkiewiczami! My młodzi chcemy zmian. I chociaż wiemy, ze to się wam, starszym bardzo nie podoba, to szczerze mówiąc nic sobie z tego nie robimy. Tak my młodzi idziemy po trupach bo takie sa niestety czasy!

  • Gdy czytam takie komentarze, gdzie ktoś pisze, że trzeba iść po trupach ponieważ takie czasy, to zastanawiam się co będzie za 10- 20 lat

  • Andruszkiewicz podzielił Giżycczan na młodych i starszych. Ciągle dzieli. Wszyscy chcą zmian na lepsze, a nie na gorsze. Poziom Piotrka z pewnością jest gorszy.

 2. Zgadzam się z panią radną Sroką, iż Andruszkiewicz do kariery wspina się po trupie szacunku i trupie prawdomówności. Tłumacząc wyraźniej i dobitniej, bo może ktoś tego nie zrozumiał, należałoby napisać, że wspina sie na kłamstwie co wielokrotnie mogliśmy przekonać się oglądając Sesje Rady. Tylko czy Andruszkiewicz zdaje sobie sprawy, że nie wszyscy mieszkańcy to idioci, którzy dadzą się nabrać na jego populistyczne kłamliwe zachowanie. Może jego hasełka działają w jego dziecięcym podwórkowym środowisku w Warszawie ale wątpię, że poważny mieszkaniec nabierze się na jego kłamstwa jak to napisała pani Sroka. Już na samym początku Andruszkiewicz popełnił falstart obiecując, że jego dziecięce stowarzyszenie, które zasiądzie w Radzie Miejskiej będzie przekazywać całe swoje diety na cele społeczne. Zamiary były zacne i dobre ale z wykonaniem obietnic jest już gorzej. Już teraz radny Piotr Andruszkiewicz próbuje wyjść z twarzą rozgłaszając przez swoich podwórkowych Piarowców , że jego obietnica jest już nie aktualna ponieważ dostał się do rady w wyborach uzupełniających. Co za bezczelność!
  Na przedostatniej sesji Piotr Andruszkiewicz wymachiwał płytą z zapisem utajnionej komisji mówiąc, że ją ujawni a przy tym kłamiąc i pomawiając jednego z radnych Rady Miejskiej. Zapewne już wkrótce zapis zostanie odtajniony i prawda wyjdzie na jaw ale jak znam życie i zachowanie tego pana zapewne znajdzie i na to jakieś wytłumaczenie. Andruszkiewicz to zwykły manipulant i kłamca co zostało mu powiedziane na sesjach rady. Ja również jako baczny obserwator sceny politycznej uważam, że radny Piotr Andruszkiewicz to typowy manipulator i kłamca, który do kariery wspina się po trupie szacunku i trupie prawdomówności.

 3. UWAGA TROLL TADEUSZ GRASUJE NA FORUM, którego celem jest betonowanie SLDowskiej sitwy w naszym pięknym mieście. Nic to nie pomoże, bo nawet my urzędnicy mamy dość sztucznych uśmieszków Wojtka i Romana w Urzędzie! Czemu nikt nie mówi jak traktują podwładnych i ile osób już się zwolniło. Ludzie chcieli zmiany, i są ale na gorsze. I jeszcze ten cyrk z odwołaniem radnego. Cała Polska się z nas śmieje.

 4. Panie Andruszkiewicz czekam na odpowiedź

  Panie Andruszkiewicz jestem bardzo ciekaw co się dzieje z pańską dietą, którą w całości miała być przeznaczana na cele społeczne. Do tej pory nie znalazłem żadnych rachunków w internecie. Czyżby już obietnica stała się historią ? Obiecywać łatwo gorzej z wykonaniem, mi osobiście jest wstyd za pana i radną Michalewicz.

  • Niektóre komentarze też mnie powalaja, ciekawi mnie jakie Pan by wymyślił pytania? O co byś Pan pytał? O dupe Maryny??? Czy może też o odwołanie skoro, taka była afera? Poza tym u nas Panie wszystko na zamówienie, nie wiesz Pan jeszcze? Jak Pan nie wiesz to idź Pan do urzędu, przejdź się po pokojach tam co najmniej połowa pracuje na czyjeś zamówienie i po znajomość! Więc może tak się przestańcie w końcu szczycić swoją uczciwosci!!!!! Wkurzacie młodych tylko!!!!

  • Mnie raczej powaliła sytuacja z próbą odwołania radnego, który został wybrany w demokratycznych wyborach. Ludzie go wybrali i niech go ludzie odwołają gdy stwierdzą, że nic nie robi i tu nie mieszka. Po części racja, powinni teraz zapytać burmistrza co dobrego dla miasta uczynił. To by dopiero człowieka odpowiedzi powaliły! Afera na cały kraj, pisze o tym Onet, mówi TVP, a lokalne media śpią. W końcu ktoś odważył się i zadał konkretne pytania. Teraz pora zadać pytania burmistrzowi.

 5. Na jednym z forum, radny Jelec poinformował, że :
  “w kwestii posługiwania się półprawdami i manipulacji faktami przez „środowisko Aktywnego Giżycka” informuję iż podjąłem starania o odtajnienie nagrania z posiedzenia połączonych komisji Rady Miejskiej w Giżycku z dnia 23 maja 2016r. i po jego otrzymaniu niezwłocznie je opublikuję na forum. Wówczas to każdy zainteresowany będzie mógł się zapoznać z rzeczywistą treścią moich wypowiedzi i ocenić treść wypowiedzi w tym temacie radnego wywodzącego się z Aktywnego Giżycka”

  BĘDZIE WSTYD PANIE PIOTRZE!

 6. BIAŁE KŁY TO NIE WSZYSTKO ABY ZOSTAC BURMISTRZEM. TRZEBA BYC WIARYGODNĄ OSOBA A CZY PAN P.A JEST WIARYGODNYM ? MAM DUZE WĄTPLIWOSCI

  • mógłbym z tym dywagować. Białe, lśniące zęby to połowa sukcesu, taki człowiek budzi zaufanie już od pierwszego wejrzenia. Ha a może niech reszta władzy pokaże jakie ma zęby? Jakie zęby taka władza 😀 Pan Andruszkiewicz pod względem uśmiechu wygrywa!!!

  • Część komentarzy to zupełne dno! Oceniasz czlowieku wiarygodnosc po kolorze zebow??? A prawdomowność po czym? Po umytych wlosach? Zreszra człowieku jak komuś zębów białych tak zazdrościsz to moze Ci dobrego dentyste polecic?

  • ludzie to wzrokowcy. jak macie problem z zębami tego Pana? CHYBA LEPIEJ ZE USMIECHA SIE I MA PELNE, BIAŁE UZĘBIENIE. PANIE PIOTRZE NIECH PAN WYJAWI TĄ SKRYWANĄ TAJEMNICĘ I PODA NUMER DO SWOJEGO STOMATOLOGA!!! NIEKTORZY WYBORCY TEGO OCZEKUJĄ! :d I NA MARGINESIE, POKAŻCIE MI ZDJĘCIE BURMISTRZA, WOJTA, STAROSTY CZY INNEGO RADNEGO GDZIE SIĘ UŚMIECHA? OD RAZU CZŁOWIEKOWI LEPIEJ Z OCZU PATRZY JAK SIE ŚMIEJE

 7. Diety im się należą jak psu micha. Wałęsa obiecał po 100 milionów dla każdego i co? ja do tej pory tych pieniędzy nie widzę. Burmistrz też obiecał wiele rzeczy, obiecał obniżki a są podwyżki! Poczytajcie oświadczenia i zobaczycie jakich mamy mylionerów w radzie.

 8. No no krytyka taka że aż w pięty idzie, ale czemu mam wrażenie że to tylko starsi, a do tego zwolennicy obecnej wladzy?? Nas młodych przekonuję bardziej postawa AG i radnego Piotra, a nie niezrealizowane plany obecnego burmistrza.AG wie, ze my chcemy dostawać info szybko na fb, portalach internetowych, a nie czekać az burmistrz zwoła konferencje… zresztą ludzie kto to ogląda??? Co to Nowy Jork czy Warszawa ze się konferencje urządza?? Dobrze, ze chociaż z tym rzecznikiem skończył burmistrz bo to żenada roku była!!!

 9. Akurat Andruszkiewicz i Aktywne Giżycko, co chwilę organizaują coś dla mieszkańców, moja córka brała udział w organizowanych przez nich zawodach i fajnie, że aktywizują to nudne miasto. Jeżeli ktoś czepia się ich diet, to niech zobaczy ile robią pozostali radni! NIC!!!!! Aktywne działajcie dalej!

 10. Wszystkie komentarze przeciwko Andruszkiewiczowi to chyba ze złości pionki burmistrza piszą. Przecież jak sąd administracyjny śmiał sponiewierać uchwałę wielkiej rady, która chciała pozbyć się jedynej opozycji w miescie (żeby było śmieszniej jest to opozycja jednoosobowa bo Pani Michalewicz raczej mocno się nie udziela). Moim drodzy wszystko ocenią sami mieszkańcy, możemy tu pisać i docinać burmistrzowi, andruszkiewiczowi a nawet świętemu mikołajowi tylko co to zmieni? Ktoś tu zauważył nawet białe zęby Pana Andruszkiewicza, nawet tego niektórzy zazdroszczą 😀

 11. Iwaszkiewiczowi już wystarczy, kino fala straszy, mostu nie, podwyżki wody i podwyżki dla przedsiebiorcow. Iwaszkiewicz to porażka

  • Proszę sprawdzić na jakim gruncie zostało wybudowane kino Fala; kolejne: kto przeszkodził w przebudowie obwodówki; o jakich podwyżkach dla przedsiębiorców jest mowa? A wszystko będzie jasne! Widzę kompletny brak wiedzy. Anonim to porażka!!! Żenada

 12. Bardzo trafnie Radna Marzenna Sroka oceniła Andruszkiewicza na portalu Onet .pl podaje fragment jej komentarza i jak się z tym nie zgodzić, pięknie to ujęła

  “~Radna Marzenna Sroka :

  a do kariery wspina się po trupie szacunku i trupie prawdomówności – po trupach jak to bywa.

  Czekam aż zostanie upubliczniona utajniona część komisji łączonych, gdzie Radny Andruszkiewicz kpił z pozostałych, by teraz publicznie ich ośmieszać. Jego kampania wyborcza rozpoczęła się – czy ktoś to zauważył? zwiń”

 13. HIHI ten gosc ze zdjecia obiecywal podczas konferencji u bilasa ze beda jako radni ag oddawac swoje cale diety na rozne cele, dobry bajer nie jest zly. Do dzis brak informacji na co zostaly wykorzystane ich diety. CWANIACZKI

 14. Panie Andruszkiewicz! Czakamy na upublicznienie pańskich wywodów na utajnionej komsji dotyczącej mandatu radnego!!! Każdy medal ma dwie strony więc pokaż Pan wyborcom tak jak żes Pan obiecywał, a może to niewygodne dla pana?! Niech ludzie sami ocenią jak było , a poóźniej pogadamy. Ścimniasz Pan już prawie dwa lata wraz ze swoim AG! Gdzie ta Pańska demokracja i uczciwość radnego? W końcu młodzi ludzie, ci zza konsoli komputerów przejrzą na oczy żeś Pan ignorant i karierowicz!!! Pańskie ostatnie poczynania śmierdzą mi szkołą poprzedniej burmistrz! Czyżbyś Pan pobierał nauczki u jejmości?
  I na koniec, nie masz Pan pojęcia o zarzadzaniu miastem! Najlatwiej sie gospodarzy na zaciągniętych kredytach tylko trzeba je kiedyś spłacić. Wstydu Pan sobie oszczędź i nie okłamuj tej młodzieży!!!

  • No tak bo żeby zarządzać miastem to trzeba mieć doktorat, jak widać nawet po obecnej władzy nie trzeba posiadać super umiejętności, żeby “coś” tam robić. Młodzieży drogi Panie uświadamiać nie trzeba. My pozwolimy sobie Państwa uświadomić, ze czasy nepotyzm, kumoterstwa i załatwiania w urzędzie po znajomosci powoli się kończą. Może i Pan Adruszkiewicz jest młody, może nawet zbyt ambitny. Ale czy teraz, w obecnych czasach można inaczej? Raczej nie, jeżeli nie ma się mamy albo taty kierownika albo ciotki dyrektorki to żeby dostać dobrą pracę musimy sobie żyły wypruwać! Więc, może nam młody taka ambicja się podoba. Stare pokolenie powie, że to arogancja, my, ze to w obecnych czasach konieczność! Demokracja??Najwyraźniej Stare pokolenie nie ma pojęcia co oznacza to słowo, a może wy macie swoją demokrację i jest ona tylko dla wybranych???

 15. Piotrku, całe szczęście, że większość mieszkańców nie da się nabrać na ten uśmieszek i białe zęby. Jestem Absolutnie przekonany, że nie dojrzałeś do sprawowania steru w 30 tys mieście, nawet moim zdaniem nie nadajesz się na radnego, ponieważ robisz tylko zamieszanie i nic więcej. Obserwując twoje zachowanie na sesjach, gdzie radni wytykają ci manipulacje, kłamstwa i mówienie nie prawdy – być może za 40 lat nadałbyś się jedynie do noszenia teczki dla pana Iwaszkiewicza. Życzę ci dużo zdrowia, przepraszam za szczerość ale widzę, że nikt nie ma odwagi ci tego napisać.

 16. Panie Andruszkiewicz jestem bardzo ciekaw co się dzieje z pańską dietą, którą w całości miała być przeznaczana na cele społeczne. Do tej pory nie znalazłem żadnych rachunków w internecie. Czyżby już obietnica stała się historią ? Obiecywać łatwo gorzej z wykonaniem, mi osobiście jest wstyd za pana i radną Michalewicz.

 17. Nie lubię za bardzo AG ale akurat w tej sytuacji mieli rację! Dziwi mnie też to, jak się zachował burmistrz, oczywiscie niby to rada itp. ale chyba wszyscy wiemy, jak Ci za AG działają na nerwy obecnemu burmistrzowi, trochę w tej sytuacji popłynął burmistrz. Myślę ze się nie spodziewał, ze to się tak ludziom nie spodoba! A to my wybieramy radnych i my decydujemy!

 18. Może i AG tylko dużo krzyczy, ale obecny burmistrz to też raczej tylko obiecuję, opowiada co on zamierza, co może mu się uda załatwić. A gdzie spełnianie obietnic wyborczych? Głosowałem na Pana, Panie burmistrzu myślałem, że się coś zmieni, ale jak się już do władzy ktoś dorwie to o wyborcach się zapomna.

 19. Nie lubię Ag, nie przepadam za Andruszkiewiczem. Jednak pozbywanie sie opozycji w taki sposób jak chcieli to zrobić obecni radni to jakaś komuna. Głosowałem za obecną władzą jednak teraz wstrzymam się od głosu. Nie pójde na wybory, skutecznie mnie do tego zniechęciły działania polityczne władz.

 20. To fakt, ze obecny burmistrz trochę się na tej sprawie przejechał. Sama na Pana burmistrza głosowałam i rozczarował mnie, że się miesza w takie brudne gierki. Nie ważne, ze się opozycja nie podoba. Ci z AG faktycznie czasami z krytyką przesadzają, ale radnego wybrali ludzie i tylko od nich powinno zależeć czy za dwa lata wybiorą go ponownie czy nie!

 21. Burmistrz się wybiela, że to rada tak zadecydowała. Ale musiała zadecydować za kogoś namową?! kogo? burmistrza.
  Ludzie się zmieniają jak im władza uderzy do głowy. Oj zmieniają..

 22. Patrzę,obserwuję i widzę, że za 2 lata Pan Andruszkiewicz może zamienić się miejscem z Panem burmistrzem. Ostatnia sytuacja z próbą odwołania radnego odbiła się wielką czkawką dla obecnej władzy, a Pan Piotr zyskał wiele głosów poparcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here