Będą szybsze i sprawniejsze podróże koleją z Giżycka do Korsz dzięki modernizacji i elektryfikacji linii. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na realizację prac budowlanych w ramach drugiego etapu inwestycji na trasie Korsze – Ełk. Zadanie zostanie zrealizowane za kwotę 876 mln zł netto w ramach Krajowego Programu Odbudowy.
Linia kolejowa nr 38 zmienia się dla podróżnych z woj. warmińsko – mazurskiego oraz dla turystów. Mieszkańcy tej części regionu szybciej i wygodniej dojadą do stolicy województwa. Po zakończeniu wszystkich prac podróż koleją z Ełku do Olsztyna zajmie poniżej 2 godzin. Od marca 2022 r. realizowane są prace na odcinku Ełk – Giżycko.
W poniedziałek, 2 października, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na modernizację i elektryfikację następnego odcinka: z Giżycka do Korsz. Prace wykona firma Torpol S.A.
– Kolej na terenie województwa warmińsko – mazurskiego staje się coraz bardziej przyjazna podróżnym. Realizowane inwestycje zachęcają do wyboru tego środka transportu, który umożliwia szybkie, bezpieczne i wygodne dojazdy do pracy lub szkoły. Mieszkańcy krainy Wielkich Jezior Mazurskich zasługują na transport przyjazny środowisku, co zapewni elektryfikacja trasy z Ełku do Korsz – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Lepszy dostęp do kolei zapewni przebudowa 9 stacji i przystanków m.in. w Sterławkach Wielkich, Kętrzynie i Korszach. Z wyższych peronów będzie można łatwiej wejść do pociągów. Zapewnione zostaną wygodne dojścia także dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.
Wymieniony zostanie tor na długości prawie 50 kilometrów. Przebudowane lub wyremontowane będą 84 obiekty inżynieryjne (mosty, wiadukty i przepusty). W Sterławkach Wielkich powstanie nowy wiadukt drogowy na drodze wojewódzkiej nr 592. Poziom bezpieczeństwa na styku dróg z torami zwiększy się na 38 zmodernizowanych przejazdach kolejowo – drogowych. Dzięki zabudowie sieci trakcyjnej i elektryfikacji linii nie będzie konieczności zmiany lokomotyw z elektrycznych na spalinowe, co skróci czas podróży.
– Dzięki elektryfikacji linii z Ełku przez Giżycko do Korsz oddziaływanie kolei na środowisko będzie mniejsze. Poprawi się także przepustowość trasy, na którą będzie mogło wyjechać więcej pociągów regionalnych i dalekobieżnych. Każda inwestycja realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na terenie województwa warmińsko – mazurskiego wpływa pozytywnie na rozwój regionu – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych.
Zakończenie prac w ramach projektu „Prace na linii kolejowej nr 38 na odcinku Giżycko – Korsze wraz z elektryfikacją” planowane jest w II kwartale 2026 r. Prace o wartości 876 mln zł netto zostaną zrealizowane dzięki środkom z Krajowego Programu Odbudowy.
Na odcinku Giżycko – Ełk prace koncentrują się na stacji Giżycko oraz na stacji Stare Juchy, gdzie budowane są nowe perony. Aktualnie na stacjach prowadzone są prace ziemne i związane ze wzmacnianiem terenu. W Giżycku budowane jest przejście podziemne, gdzie prowadzone są prace zbrojarskie i ciesielskie. Na moście na Kanale Łuczańskim postępuje rozbiórka podpór i zabudowa ścianek szczelnych. Wykonawca zabudował prawie wszystkie fundamenty, na których stawiane są konstrukcje wsporcze sieci trakcyjnej. Zakończenie prac planowane jest w IV kwartale 2024 r.
Po zakończeniu wszystkich prac, podróż z Olsztyna do Ełku przez Korsze i Giżycko skróci się o około 50 minut i wyniesie poniżej 2 godzin. Pociągi pasażerskie pojadą dwukrotnie szybciej niż obecnie – z 80 do 160 km/h, a towarowe do 120 km/h.
(info. prasowa)
Na tej trasie będą dwa tory jak za Niemca, czy jeden jak za armii czerwonej?
A czy w ramach takich artykułów można przedstawiać jakie konkretne plany są w ramach miasta Giżycka? Musiałam trochę się naszukać by znaleźć informację jak będzie wyglądać nowa przestrzeń przy dworcu, że giżycki dworzec w przyszłości też ma doczekać się renowacji (miejmy nadzieję że tym razem równie udanej jak w Kętrzynie),że zlikwidowane zostanie przejście przy Zajączka a ma powstać podziemne przy Europejskiej,nadal nie do końca rozumiem co będzie zamiast mostu nad kanałem i czy po remontach nadal dostępna będzie ścieżka w stronę Wilkas.Jeśli już Państwo o tym pisali,dobrze byłoby wrzucić odnośnik (tak dla przypomnienia,zwłaszcza przy takiej okazji)
Sluszne uwagi.
Jezeli to prawda o tym tunelu da ludzi do dramat. Powinni samochody i tory schowac pod ziemie a nie ludzi
Budowę nowych torów i trakcji pisowcy sfinansują z pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Dopóki rządzi banda kaczyńskiego Unia nie da nam ani grosza
A gdzie wy macie pieniądze z Krajowego Funduszu Odbudowy? Najprawdopodobniej w ogóle ich nie dostaniecie bo nie zrealizowaliście kamieni milowych. Kolejny pisowski kabaret po tym jak odbierają odcinki dróg te same po 3 razy. Wstyd.
To może od razu wytłumacz czym są kamienie milowe. Podam przykład np. Kamień milowy numer 68 zakłada działania na rzecz podniesienia wieku emerytalnego. Czyli UE daje euro a politycy podnoszą wiek emerytalny. Spełnienie marzeń wyborców PO i PSL, chcielibyście żeby naród tyrał aż do grobowej deski. Proszę poczytać o tych kamieniach milowych i zobaczycie jakie „rarytasy” musielibyśmy w Polsce wprowadzić, żeby dostać euro z UE
Misiu taki mądry, zatem skad weźmiesz pieniążki na 13, 14 emeryture, na 800+, na podwyżki dla górników, na zrujnowaną służbę zdrowia, na działkę dla obajtka i morawieckiej? Te wszystkie pieniądze biorą sie z podatków, a podatki płaci człowiek, który pracuje. Balbinka nie ma swoich pieniędzy i ze swoich Ci nie daje, natomiast najbardziej lubi rozdawać cudze.
może z uszczelnienia vatu i innych kwiatków, które wyszły za czasów poprzedników
Chyba twoim pupilom na tym nie zależało przez 8 ostatnich lat
Ale ty jesteś glupi PiS nie umie nic konkretnego załatwić żadnej kasy nie ma.
A przepraszam kto negocjował i podpisywał kamienie milowe. Zapewne władza rządząca.
Dziś wiele osób będąc na emeryturze tyra mając 70 + inie mają zamiaru odejść by młodsi mogli podjąć pracę,tego to nie widzisz?
Wnukom trzeba dawac to i tyraja az sie zaoraja.