W lesie trwają przygotowania do sezonu lęgowego. Dzięcioły budują dziuple w drzewach, a leśnicy wieszają budki lęgowe. Jednym słowem ptasia deweloperka ma się dobrze.
Minął prawie rok od momentu zakończenia modernizacji zbiorników wodnych w uroczysku Las Miejski. W ramach modernizacji mającej na celu adaptacje lasów do zmian klimatu zmodernizowano tu pięć stawów śródleśnych. Głównym celem modernizacji było zwiększenie potencjału magazynowania wody przez lasy. Zbiorniki pogłębiono i zbudowano na nowo urządzenia melioracyjne. Jeden ze zbiorników, który od lat był pusty, zmodernizowano i napełniono wodą.
Jeszcze tego samego lata leśnicy zaobserwowali, że z chwilą napełnienia zbiornika wodą, zaczęło się nim interesować ptactwo wodne z sąsiednich stawów. Wiadomo nowy zbiornik nowe możliwości. Dobrze ukryty wewnątrz lasu, na uboczu względem ścieżek spacerowych, nowo powstały stawik okazał się idealnym domem dla samiczki gągoła i jej dwunastu młodych. Ptasia rodzinka przywędrowała tu z innego oddalonego o kilkaset metrów stawu.
Gągoły to średniej wielkości wędrowne ptaki wodne z rodziny kaczkowatych. W Polsce objęte są ochroną gatunkową ścisłą. Podczas wiosennych wędrówek na miejsca swoich lęgów chętnie wybierają niewielkie zbiorniki wodne znajdujące się w otoczeniu drzew, których występowanie ma kluczowe znaczenie dla ich rozrodu. Dlaczego? Otóż gągoły gnieżdżą się w nietypowym jak na kaczki miejscach – w dziuplach, próchniejących pniach drzew lub pozostawionych w lesie w celu ich ochrony czynnej budkach lęgowych. Gągołów nie przeraża, że ich młode w celu wydostania się z gniazda muszą skakać na ziemię z wysokości nawet do 20 metrów.
– W tym roku, pod koniec zimy, zawiesiliśmy wokół stawów kilka dużych budek lęgowych. Podczas spacerów, gdy uda się zobaczyć zawieszoną przez nas na drzewie budkę, proszę się nie dziwić jej wielkością oraz rozmiarem otworu wlotowego. Wszystko jest duże i wzorowane na dziuplach, jakie wykuwa w drzewach dzięcioł czarny, który jest największym europejskim dzięciołem. Takie opuszczone przez dzięcioły czarne dziuple są dla gągołów wręcz idealne. Liczymy na to, że rozwieszone na drzewach budki lęgowe spodobają się bytującym w lesie gągołom. Jeśli nie, to takim ptasim lokalem na pewno zainteresują się inne zwierzęta np. nietoperze, gołębie czy puszczyki. – informują giżyccy leśnicy.
Źródło: Nadleśnictwo Giżycko