Twarda woda – problem, który przestanie Cię dotyczyć

0

Mineralne związki wapnia i magnezu występujące w wodzie to tzw. twardość wody. Gdy występowanie twardej wody ma charakter długofalowy skutkuje problemami, które mogą generować wysokie koszty. Twarda woda może być dostarczana przez sieci wodociągowe, jak również pozyskiwana z własnych ujęć np. studni głębinowych. Jej uciążliwość może odczuwać zatem wielu z nas.

Następstwa użytkowania twardej wody

  • Tworzenie się kamienia kotłowego na elementach grzewczych sprzętu AGD np. grzałkach pralki, zmywarki, czajnika elektrycznego oraz na elementach wymiennika ciepłej wody użytkowej (bojlera). Powstały kamień kotłowy przyczynia się do znaczącego skrócenia żywotności elementów grzewczych, co w konsekwencji prowadzi do awarii i kosztów związanych z ich usunięciem
  • Obrastanie kamieniem kotłowym wnętrza rur instalacji wodnych, co obniża ciśnienie wody m.in. w kranach. Osady wewnątrz rur stanowią sprzyjające środowisko do rozwoju mikroorganizmów
  • Powstawanie na bateriach, kabinach prysznicowych oraz sanitariatach osadów, które są trudne do usunięcia
  • Wzrost zużycia środków piorących, detergentów i środków czyszczących, spowodowany ich gorszym pienieniem się w twardej wodzie
  • Przesuszenie skóry zwiększające jej podatność na podrażnienia
  • Suche, matowe i szorstkie włosy

Dlaczego problem twardej wody jest powszechny i dotyczy także wody dostarczanej z sieci wodociągowej?

Dopuszczalna, obowiązującymi przepisami, twardość wody mieści się w przedziale 60-500 mg/l CaCO3 (węglanu wapnia). Odpowiada to przedziałowi 3-28 °dH (w skali stopni niemieckich). Na terenach województwa warmińsko-mazurskiego woda dostarczana przez sieć wodociągową mieści się w granicach 8-21 °dH. Spełnianie wymagań prawnych, nie oznacza jednak, że woda o takiej twardości spełnia wymagania użytkowników. Twarda woda zaczyna mieć bowiem negatywny wpływ na urządzenia AGD oraz instalację wodną, gdy osiąga twardość powyżej 11 °dH. Wtedy również jej negatywny wpływ można dostrzec na skórze i włosach.

Informację o stopniu twardości wody dostarczanej z sieci wodociągowej można uzyskać telefonicznie od lokalnego przedsiębiorstwa wodociągowego lub znaleźć na stronie internetowej.

Jak usunąć twardą wodę?

Urządzeniem dedykowanym do obniżenia twardości wody jest zmiękczacz wody. W procesie wymiany jonowej usuwa on minerały powodujące jej twardość i wszystkie uciążliwości z taką wodą związane. Aktualnie montowane zmiękczacze są w pełni zautomatyzowane, a te montowane w domach czy mieszkaniach dodatkowo charakteryzują się niewielkimi rozmiarami i eleganckim designem. W przypadku większych obiektów np. hoteli, zakładów produkcyjnych czy gospodarstw rolnych montowane są rozbudowane systemy zmiękczaczy. Montaż zmiękczacza na wejściu instalacji do budynku jest niezawodnym sposobem na otrzymanie miękkiej wody w całym budynku. Wówczas wszystkie sprzęty AGD, wymienniki ciepłej wody użytkowej oraz użytkownicy nie są narażeni na uciążliwe działanie twardej wody.

Prawidłowy dobór urządzenia do zmiękczania twardej wody

Zmiękczacz do wody jest urządzeniem, które ma bezpośredni kontakt z wodą pitną. Nie należy zatem kupować go pochopnie na „okazyjnych” aukcjach. Warto zweryfikować wiarygodność producenta oraz dokumenty potwierdzające jakość urządzenia. Zmiękczacz kupiony po rażąco niskiej cenie od nieznanego na rynku producenta może być zmontowany z niskiej jakości podzespołów, które mogą nie być przeznaczone do kontaktu z wodą pitną.

yW celu prawidłowego doboru zmiękczacza należy zwrócić uwagę na kilka czynników, przy czym najważniejszymi z nich są: występująca twardość wody, wielkość instalacji oraz ilość zużywanej wody. Dzięki prawidłowemu doborowi urządzenia można zoptymalizować koszty początkowe zakupu urządzenia, jak i późniejsze koszty użytkowania. Poprawnie dobrany zmiękczacz będzie działał bezawaryjnie przez wiele lat, dlatego tak ważne jest, aby doboru pomogła dokonać wyspecjalizowana firma zajmująca się systemami uzdatniania wody. Na lokalnym rynku firmą profesjonalnie zajmującą się uzdatnianiem wody jest Inżynieria wody. Firma świadczy usługi z zakresu doboru, sprzedaży i montażu zmiękczaczy, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, jakie należy uwzględnić, aby urządzenie działało niezawodnie przez wiele lat, przy możliwie najmniejszych kosztach eksploatacyjnych.

Więcej informacji z zakresu zmiękczania wody znajdą Państwo pod linkiem zmiękczanie wody.

W przypadku wody z własnego ujęcia zastosowanie zmiękczacza wody najczęściej okazuje się niewystarczające, gdyż oprócz podwyższonej twardości zawiera ona także szereg zanieczyszczeń, które należy usunąć w celu poprawy jej jakości np. żelazo, mangan, związki organiczne, wskaźniki mikroorganiczne. W takiej sytuacji uzdatnianie wody może odbywać się przy użyciu filtrów wielofunkcyjnych, które także posiadamy w swojej ofercie.

ARTYKUŁ PARTNERA