Terytorialsi złożyli przysięgę w Giżycku

5

Blisko 120 żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej wypowiedziało słowa roty przysięgi wojskowej podczas niedzielnej uroczystości, która odbyła się na placu apelowym 2 batalionu zmechanizowanego w Giżycku. 

W niedzielne popołudnie 114 żołnierzy obrony terytorialnej, którzy rozpoczęli służbę
w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej złożyło uroczystą przysięgę wojskową. Uroczystość odbyła się na placu apelowym 2 batalionu zmechanizowanego w Giżycku. Tradycyjnie uroczystość zaprzysiężenia została poprzedzona mszą świętą w Kościele pw. św. Kazimierza Królewicza. Błogosławieństwa żołnierzom udzielił ks. por. Marek Rycio kapelan 4W-MBOT.

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak w swoim liście skierowanym do żołnierzy zaznaczył: „…wypowiadając słowa przysięgi wojskowej, dołączacie do Wojsko Obrony Terytorialnej. Stajecie się współtwórcami formacji o istotnym znaczeniu dla bezpieczeństwa Polski. To zobowiązanie, które wyraża się w słowach: Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić”

W swoim przemówieniu dowódca 4W-MBOT płk Mirosław Bryś zwrócił się do Terytorialsów: „Wojsko Polskie potrzebuję takich ludzi jak Wy i formacji takiej jak Wojska Obrony Terytorialnej, która we współpracy z administracją lokalną i pozostałymi rodzajami sił zbrojnych stanowi istotne wzmocnienie siły obronnej naszego kraju”

Przysięga wojskowa jest ukoronowaniem intensywnego i wymagającego 16-dniowego szkolenia, które musi odbyć każdy ochotnik, aby zostać żołnierzem Obrony Terytorialnej. Terytorialsi pod okiem doświadczonych instruktorów uczą się podstaw z zakresu strzelectwa, taktyki, topografii, łączności oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie podstawowe, jak i wyrównawcze (to przeznaczone jest dla osób, które już miały styczność z wojskiem), stanowi dopiero początek wojskowej drogi dla ochotników, albowiem cały cykl szkolenia żołnierza OT trwa trzy lata i obejmuje zajęcia indywidualne, specjalistyczne i zgrywające pododdziały. Szkolenia w WOT odbywają się głównie w weekendy, co pozwala w sposób optymalny pogodzić życie zawodowe, rodzinne, czy też naukę ze służbą wojskową.

Kim są ochotnicy, którzy zdecydowali się pełnić służbę w warmińsko-mazurskiej Brygadzie?

Są to przedstawiciele zawodów medycznych, rzemieślniczych, nauczyciele, uczniowie, studenci. Wszystkie te osoby funkcjonują w ramach różnych środowisk, wykonują różne zawody, posiadają wiele kwalifikacji oraz zainteresowań. A jednak, połączyła ich wspólna chęć do poświecenia się ojczyźnie i propagowania postawa patriotycznych w służbie w WOT. Warto podkreślić, że wśród 114 żołnierzy składających przysięgę, aż 36 to kobiet.

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Vortex

z rana zawodowy szeregowy, po południu zawodowy ochrony, na weekendy zawodowy WOTowy – spokojnie 3 etaty ogarnięte. nie licząc suwenirów i kontyngentów żywnościowych dodatków itp. żyć nie umierać. Wojsko dba o swoich.

Vortex

a ci jeszcze płaczą że im źle.

Vortex

Za PRLa było Zomo i SB – teraz mamy WOT – no przecież z pięściami i karabinkiem rakiet nie powstrzymają to z dalszej perspektywy czasu do czego będą potrzebni ?

człowiekzlasu

Żenada !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11

Lolo80

Zgadzam się kasa w błoto