Terytorialsi szkolą kolejnych ochotników. Zaczęły się „Wakacje z WOT”

2

W piątek 7 lipca ruszyło pierwsze w tym roku szkolenie podstawowe na Warmii i Mazurach pod hasłem „Wakacje z WOT”. Tym razem, po raz pierwszy w historii 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej ochotnicy szkolą się w Ełku. To szkolenie jest skierowane głównie do uczniów, studentów i nauczycieli. Z wakacyjnego terminu może jednak skorzystać każdy mieszkaniec regionu. Na „Wakacje z WOT” w lipcu zgłosiło się około 130 kandydatów.

Upalny lipiec to najlepszy czas na letni wypoczynek. Tymczasem ponad 130 ochotników z Warmii i Mazur zdecydowało się spędzić czas wakacji w nowej roli – roli żołnierza OT.

– Wiem, że nie będzie lekko, ale myślę, że będę zadowolona. Chciałabym spróbować, chciałabym wypróbować siebie w wojsku, czy to jest na pewno moja droga. Myślę, że będzie ciekawieMaja Kapuścińska z Ełku.

Wakacje to dla uczniów, studentów i nauczycieli czas odpoczynku po intensywnej nauce, pracy i wyczerpującej sesji egzaminacyjnej. Okazuje się jednak, że nie dla wszystkich. Niektórzy, jako ochotnicy, chcieli sprawdzić swoje umiejętności podczas szesnastodniowego szkolenia podstawowego, złożyć przysięgę wojskową i rozpocząć służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Mimo różnic wieku i doświadczeń przez najbliższe 16 dni wszyscy będą robić to samo. Wcześnie wstawać, strzelać na strzelnicy, uczyć się taktyki oraz pierwszej pomoc przedmedycznej. Na zakończenie szkolenia przejdą „pętlę taktyczną” – czyli sprawdzian zdobytych umiejętności. Zwieńczeniem szkolenia będzie przysięga, którą żołnierze złożą 22 lipca w Ełku.

Blisko 90% nowych terytorialsów to ludzie młodzi, którzy nie ukończyli jeszcze 20 lat. Wśród nich największą grupę stanowią uczniowie. Jestem uczennicą klasy mundurowej ZDZ w Giżycku. Mam 18 lat. Przyszłam tutaj, aby się szkolić na żołnierzaWiktoria Naszkiewicz z Giżycka. Pozostali ochotnicy to ludzie o różnych zawodach, zainteresowaniach i pasjach. Wśród nowo przyjętych są między innymi stolarze, mechanicy, nauczyciele i programiści komputerowi.

Statystyki potwierdzają, że służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodych osób, co trzeci żołnierz formacji ma mniej niż 25 lat. Młode osoby wstępując w nasze szeregi mają możliwość rozwijania kompetencji, które zdobywają w szkołach i uczelniach.

– Na szkolenie namówił mnie kolega. Na początku było nas dwóch, a teraz jest nas pięciu, namówiliśmy jeszcze trzech kolegów. Wojsko jest dla mnie pomysłem na życie, bo po ukończeniu szkoły chcę iść na studia wojskowe. Tutaj chcę zobaczyć jak to jestWiktor Skura z Giżycka.

Zainteresowanie służbą w WOT wśród młodych ludzi, w tym uczniów powyżej 18 roku życia oraz studentów wciąż wzrasta, ten trend jest jeszcze wyraźniej widoczny w okresie wakacji.

– Chciałem się czegoś nowego nauczyć, jako że w wakacje nie mam tyle obowiązków, mogę sobie pozwolić na taki wyjazd, więc uznałem to za dobry pomysł. Myślę, że nabiorę pewności siebie, nauczę się nowych rzeczyMateusz Olender z Mrągowa.

Ochotnicy to mieszkańcy powiatów: ełckiego, oleckiego, giżyckiego. Są również mieszkańcy Mrągowa, Kętrzyna, Olsztyna i Pisza.

Po przysiędze żołnierze rozpoczną służbę w rejonie swojego zamieszkania. Tym samym zwiększy się liczba żołnierzy pięciu batalionów lekkiej piechoty na Warmii i Mazurach –  w Olsztynie, Morągu, Braniewie, Giżycku oraz Ełku.

Kolejne „Wakacje z WOT” na Warmii i Mazurach już w sierpniu. Każdy, kto chciałby wziąć udział w szkoleniu może zgłosić się do brygadowego rekrutera. Kontakt znajduje się na stronie brygady: https://www.wojsko-polskie.pl/4bot/Rekruterzy/

Chęć udziału w szkoleniu można również zgłaszać bezpośrednio w Wojskowych Centrach Rekrutacji.

(Monika Jabłońska-Buder, Zespół prasowy 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej)

Subskrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Żywotnik pospolity

Zamiast cieszyć się wolnym,lepiej być na skinięcie palcem historyka Mariuszka?Noooo…to (nie)”gratuluję” pomysłu.
Ale młodość sie musi wyszaleć…jak zabawa w sapera”ene due bomba bum,Mariusz straszy, w mediach szum”.

Żywotnik pospolity

Dlaczego minus?