11 listopada to dzień uroczysty, a jednocześnie radosny dla każdego Polaka. Po 123 latach pozbawienia wolności i suwerenności  w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Uczniowie oraz nauczyciele Gimnazjum Wilkasy upamiętnili dziś to niezwykłe wydarzenie.  W przemówieniu okolicznościowym usłyszeliśmy krótki zarys historii , w której tak znaczącą rolę odegrała determinacja i wola zwycięstwa połączona z wysiłkiem militarnym i dyplomatycznym.  Przypomnieliśmy sobie, że troska o wartości, które wywalczyli nasi przodkowie, musi być  żywa i jednoczyć, nigdy nie może nas dzielić. Przeszłość zobowiązuje nas do dumy z polskiej kultury, tradycji i historii.

Po części oficjalnej naszego apelu nadszedł czas na trzeci Szkolny Konkurs Piosenki Legionowej, któremu przyświeca pewien cel – ocalenie od zapomnienia utworów, które śpiewa się coraz rzadziej. Każda klasa zaprezentowała wylosowaną wcześniej piosenkę. Usłyszeliśmy wykonanie takich pieśni jak : „Jak to na wojence ładnie”, „Pieśń o wodzu miłym”, „Szara piechota”, „Kadrówka”, „Serce w plecaku”, „Przybyli ułani pod okienko”, Leguny w niebie” oraz  „Hej, hej ułani”. Nasi uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością i inicjatywą oraz zmysłem artystycznym.  Nie skończyło się na zwykłym odśpiewaniu piosenek – kreatywna młodzież wykorzystała rekwizyty, przebrania oraz elementy choreografii.

Niełatwo było przyznać miejsca w tym konkursie. Klasa II b ujęła nas swoją pozytywną energią, układem tanecznym oraz wyjątkowym zgraniem (w wykonaniu uczestniczyła praktycznie cała klasa). Ostatecznie zajęli oni III miejsce. II miejsce należało do klasy IIa, która wprowadziła nas w klimat ogniska i magicznego spokoju oraz nostalgii przy pieśni „Szara piechota”.  I miejsce bez dwóch zdań zgarnęli  uczniowie z klasy Ib. Przy dźwiękach fletu oraz pięknym wokalu dziewcząt zaprezentowali inscenizację współgrającą z tekstem utworu „Hej, hej ułani”.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy.  Dzięki Waszej inicjatywie mogliśmy godnie rozpamiętywać to co było bliskie sercom naszych pradziadków i co chcemy ocalić od zapomnienia.

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze