Świetlice wiejskie w Kożuchach Wielkich i Wronce oficjalnie otwarte [ZDJĘCIA]

2
fot. Piotr Tomasz Suchta

Kożuchy Wielkie i Wronka mogą pochwalić się nowymi świetlicami wiejskimi. Budynki, oddane oficjalnie do użytku w dniach 16 i 17 września 2023 r. są nowoczesne i zaprojektowane z myślą o potrzebach mieszkańców. Oferują nie tylko przestrzeń do spotkań, ale także miejsce do edukacji, rozrywki i integracji. Z pewnością będą miejscem życia kulturalnego wsi.

Oficjalne otwarcie świetlicy wiejskiej we Wronce odbyło się w sobotę, 16 września. Uroczystość rozpoczęła się od powitania przybyłych gości, wśród których znaleźli się m.in. wójt Gminy Giżycko Marek Jasudowicz, Ewa Sobieska dyrektor GOKiR w Wilkasach, radni, sołtys Wronki Jarosław Dunowski oraz koordynatorka i twórczyni projektu o dofinansowanie Ewa Dmochowska.

W wydarzeniu tłumnie udział wzięli mieszkańcy wsi. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji, w tym występ zespołu ludowego Jarzębiny oraz pokaz prac malarskich Jerzego Dołżyka. Na najmłodszych czekała ścianka wspinaczkowa, gry i zabawy na świeżym powietrzu oraz malowanie buziek. Nie zabrakło również poczęstunku – były gofry, wata cukrowa, bigos, pieczone kiełbaski i gołąbki z kaszą i grzybami.

Oddany właśnie do użytku budynek świetlicy we Wronce ma prawie 100 m2 powierzchni, oferuje wiele udogodnień, w tym przestronną salę wielofunkcyjną, dobrze wyposażoną kuchnię i toaletę. Koszt inwestycji to 424 000,00 zł.

Dzień później, 17 września odbyło się uroczyste przekazanie mieszkańcom świetlicy wiejskiej w Kożuchach Wielkich. Tuż po powitaniu, symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali wspólnie – wójt Gminy Giżycko Marek Jasudowicz, dyrektor GOKiR w Wilkasach Ewa Sobieska, radna i sołtys Kożuch Wielkich Michalina Paschalska, zastępca dyrektora Administracji Samorządu Rejonu Trockiego Romuald Zwiagin, koordynatorka i twórczyni projektu o dofinansowanie Ewa Dmochowska, kierownik procesu inwestycyjnego Arkadiusz Konc, ks. Mirosław Sorbaj z Parafii Bystry oraz radni Gminy Giżycko.

Zgromadzeni licznie mieszkańcy mieli okazję obejrzeć występ ZPiT Niegocin i wysłuchać koncertu zespołu KAPRYS. Dużą popularnością cieszył się również pokaz strażacki, przygotowany przez druhów z OSP Spytkowo oraz mecz piłki nożnej. Na najmłodszych czekały animacje, trampoliny, zaplatanie warkoczy, megamaskotki oraz przesympatyczne alpaki. Organizatorzy nie zapomnieli o przekąskach, było kożuchowskie jadło i ognisko z kiełbaskami.

Nowa świetlica w Kożuchach Wielkich została zaprojektowana tak, aby spełnić różne potrzeby lokalnej społeczności. Kosztowała 670 000,00 zł.  Ma prawie 156 m2, jest wyposażona w dużą salę wielofunkcyjną, posiada kuchnię oraz funkcjonalne zaplecze sanitarne.

Obie inwestycje zostały zrealizowane w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Litwa-Polska. Umowa o dofinansowanie projektu pod nazwą „Turystyka zdrowotna ujawniająca naturalne i kulturowe dziedzictwo regionów trockiego i giżyckiego” została podpisana 19 stycznia 2021 r. Projekt zakładał wspieranie zrównoważonego rozwoju turystki w rejonach trockim i giżyckim poprzez urozmaicenie oferty wellness. W jego ramach zaplanowano m.in. budowę budynków pełniących funkcje kulturalne, artystyczne i turystyczne w miejscowościach Kożuchy Wielkie oraz Wronka. Zadanie było realizowane wspólnie z Administracją Samorządu Rejonu Trockiego z Litwy.

Projekt był rezultatem współpracy naszego samorządu z samorządem rejonu trockiego. Został dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość  przedsięwzięcia wyniosła ponad 2 miliony złotych, a dofinansowanie wyniosło ponad 1,8 miliona złotych. Jako efekt tej inicjatywy, powstały dwie nowoczesne świetlice wiejskie – jedna w Kożuchach Wielkich, druga we Wronce. Ponadto, zrealizowaliśmy 140-metrowy odcinek ciągu pieszo-rowerowego w Wilkasach, który oferuje niezapomniane widoki na malownicze jezioro Niegocin. Oprócz tego powstał również uroczy plac zabaw przy pasażu w Wilkasach, gdzie mieszkańcy i ich dzieci mogą spędzać czas na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody. Nie można także zapominać o wartości działań miękkich realizowanych w ramach tego projektu. Wymiana doświadczeń między partnerami polskimi a litewskimi była niezwykle cenna. Organizowaliśmy różnego rodzaju wydarzenia, takie jak obozy rzemieślnicze, obozy kulinarne czy alpakoterapię i hipoterapię. Wszystko to miało na celu umożliwienie kontaktu człowieka z naturą. Projekt ten nabrał szczególnego znaczenia, ponieważ był realizowany w trudnym okresie pandemii, kiedy to zdrowie fizyczne i psychiczne każdego z nas stało się priorytetem. Kontakt z naturą, z fauną i florą, odgrywał ogromną rolę w zachowaniu równowagi emocjonalnej, intelektualnej i społecznej, jak i fizycznej. Naszym celem było zapewnienie ludziom spokoju i wyciszenia. Dlatego jesteśmy dumni z efektów tego projektu, który nie tylko wpłynął na poprawę infrastruktury, ale również na jakość życia i zdrowie naszej społeczności. Dodatkowo projekt przyczynił się do wzrostu atrakcyjności regionów giżyckiego i trockiego, zacieśnienia więzi oraz promocji obu regionów- mówi Ewa Dmochowska, Główny Specjalista Urzędu Gminy Giżycko, koordynatorka i twórczyni projektu.

Świetlice są nie tylko miejscem do organizacji zebrań wiejskich, to przede wszystkim przestrzeń do organizacji wydarzeń kulturalnych, jak również centra aktywności społecznej, które wpierają lokalne inicjatywy, pomagają w budowaniu relacji sąsiedzkich i integrują.

To niezwykle ważne, że mieszkańcy mają dostęp do miejsc, gdzie mogą się spotykać, integrować i budować trwałe relacje. Takie przestrzenie stanowią istotną część życia społecznego i mają ogromne znaczenie również dla rozwoju dzieci. Miejsca takie jak świetlice wiejskie spełniają kluczową funkcję, umożliwiając ludziom, niezależnie od wieku, spędzanie czasu w sposób aktywny i twórczy. Także dzieci mogą korzystać z takich miejsc, aby spędzać czas pozytywnie, rozwijając swoje zainteresowania. Jest to zdrowa alternatywa dla spędzania czasu przed telewizorem czy telefonem, a także doskonały sposób na nawiązywanie przyjaźni i budowanie więzi. Warto również podkreślić, że przy świetlicach często znajdują się miejsca rekreacji, które pozwalają dzieciom i dorosłym na aktywność fizyczną i zabawę na świeżym powietrzu. To nie tylko sprzyja zdrowemu stylowi życia, ale także kształtuje pozytywne nawyki i promuje wspólne spędzanie czasu. Dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni z istnienia takich miejsc w naszej gminie, które sprzyjają integracji i tworzeniu wspólnoty. Wspólna aktywność i interakcje społeczne stanowią fundament naszego rozwoju jako społeczności lokalnej – mówi wójt Marek Jasudowicz.

Przykładem na to, że dzięki istnieniu świetlic wiejskich atmosfera, która panuje wśród mieszkańców, jest niewątpliwie lepsza, są takie miejscowości jak Wronka czy Kożuchy Wielkie.

Mieszkańcy takich miejscowości bardzo fajnie się organizują np. we Wronce powstało Koło Gospodyń Wiejskich, gdzie prezesem jest mężczyzna. Wspólna integracja, organizowanie wydarzeń i inicjatyw wzbogaca życie mieszkańców oraz wpływa na pozytywną atmosferę w miejscowości, a sama wieś rozwija się, gdyż ma nowe imprezy i wydarzenia. Jeżeli chodzi o Kożuchy Wielkie to mam nadzieje, że wzorem innych miejscowości, powstanie tam stowarzyszenie bądź koło gospodyń wiejskich, które będzie,  jeszcze intensywniej działało na rzecz rozwoju tej miejscowości i integracji mieszkańców, a dodatkowo będzie miało możliwość pozyskiwania środków zewnętrznych. Zarówno koła gospodyń wiejskich, jak i stowarzyszenia mogą pozyskiwać granty np. z gminy, z powiatu, z  urzędu marszałkowskiego i są to dodatkowe środki, które będą lokowane w danych miejscowościach – dodaje wójt.

(PTS, fot. Piotr Tomasz Suchta)

Otwarcie świetlicy wiejskiej we Wronce 

(kliknij w zdjęcie, aby powiększyć)

Otwarcie świetlicy wiejskiej w Kożuchach Wielkich 

(kliknij w zdjęcie, aby powiększyć)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
assan

co byście biedacy zrobili gdyby nie ta „zła” unia, szkoda,że słowo UNIA ciężko niektórym przez gardło przechodzi

Pytam o Kruklin

A kiedy odbedzie się restauracja świetlicy w kruklinie?