Ciągła pogoń za modą sprawia, że fundujemy stopom różnorodne tortury, między innymi nosimy wysokie obcasy, w których stopy nie czują się dobrze. Jednak noszenie niewygodnych, a przede wszystkim niezdrowych dla stóp butów może przyczyniać się do powstawania haluksów. To właśnie dlatego dbanie o stopy jest uznawane za inwestycję w przyszłość. Należy pamiętać, że choroby stóp bardzo często przekładają się na nasz stan zdrowia, w tym przede wszystkim na kręgosłup. Aby tego uniknąć dowiedz się, jak dobierać odpowiednie i wygodne obuwie.

Przede wszystkim pamiętaj, by podczas kupowania butów nie kierować się wyłącznie modą. Najważniejszą zasadą jest ta, że obuwie należy dobierać zgodnie z jego przeznaczeniem. W zależności od tego, czy kupujemy obuwie dla dzieci czy dorosłych obowiązują inne kryteria. Jest to związane z ciągłymi zmianami w obrębie stopy. Dobierając właściwe obuwie możemy wyprofilować stopę i zapobiec pojawianiu się deformacji, lub w przypadku gdy deformacja już istnieje, jej dalszemu postępowi, któremu towarzyszy dyskomfort.

Szpilki a haluksy – czemu noszenie butów na wysokim obcasie jest niezdrowe?

Od lat panuje przekonanie, że to właśnie szpilki powodują deformacje prowadzące do powstawania haluksów. Haluksy to poważne schorzenie stopy, a ból, który jemu towarzyszy może znacznie utrudnić normalne poruszanie się. Dowiedz się jakie objawy towarzyszą haluksom. Dodatkowo mówi się, że szpilki zniekształcają postawę ciała i prowadzą do nadwyrężania kolan. W rzeczywistości tego typu obuwie powoduje cierpienie stóp i kręgosłupa, jednak należ pamiętać, że na rynku są dostępne również inne modele butów, które mogą równie mocno rujnować zdrowie.

Udowodniono, że również chodzenie w obuwiu na płaskich obcasach może w negatywny sposób wpływać na stopy, postawę ciała oraz pracę mięśni łydek. Jako potencjalne zagrożenia lekarze wskazują m.in. płaskostopie oraz odciski.

W jaki sposób płaskie buty wpływają na zdrowie? Od lat panuje moda na japonki, baleriny i sandały, która zbiera spore żniwo. Tego typu buty bardzo często powodują powłóczenie nogami, palce stóp układają się w nienaturalnej pozycji, a bardzo cienka podeszwa sprawia, że mimowolnie wzmaga się praca ścięgna Achillesa. Dodatkowo delikatny materiał butów szybko ulega rozciągnięciu, przez co stopy cały czas „uciekają”, a to powoduje, że odczuwamy wszystkie nierówności podłoża.

Z kolei japonki nie zapewniają odpowiedniej stabilizacji stopy, przez co bardzo łatwo o skaleczenie. Ponadto tego typu buty prowadzą do obciążania mięśni, ponieważ palce stale podtrzymują podeszwy. Właśnie dlatego lekarze rekomendują noszenie obuwia na obcasie około 2,5 cm.

Wpływ wydłużonych i szpiczastych nosków butów na stopy. Buty o wydłużonych i szpiczastych noskach powodują ciągłe ściskanie palców stóp oraz ich deformację. Ciągłe noszenie tego typu obuwia powoduje osłabienie mięśni, które z czasem przestają prawidłowo pracować. Również czucie staje się mocno ograniczone. Stały ucisk przodostopia może powodować rozwój stanu zapalnego torebki stawowej, co znacząco utrudnia, a nawet uniemożliwia chodzenie. Tego typu deformację leczyć można wyłącznie operacyjnie.

Jak zatem dobrać wygodne buty? O czym musimy pamiętać?

Tutaj zwracamy się szczególnie do kobiet: nie kupujcie butów niewygodnych, nawet jeżeli są naprawdę piękne. Kupując świadomie niewygodne buty sabotujemy własne ciało, narażając je na szereg schorzeń.

Aby buty zapewniały pełną wygodę muszą być wykonane z wysokiej jakości materiału. Należy również zwrócić uwagę na to jak zostały wykonane oraz czy są we właściwym rozmiarze, co wbrew pozorom nie zawsze jest tak oczywiste.

Nie powinno nikogo zaskoczyć, że najzdrowsze dla stóp są buty skórzane. Pozwalają przepuszczać powietrze, dzięki czemu stopy nie przegrzewają się. I choć skórzane buty kosztować będą znacznie więcej niż ich odpowiedniki wykonane z innych materiałów to należy pamiętać, że będą nam służyć znacznie dłużej.

Ortopedzi zgodnie podkreślają, że najistotniejszą kwestią podczas wyboru obuwia jest wybór odpowiedniego rozmiaru tak, by możliwe było odpowiednie poruszanie palcami oraz właściwy przepływ krwi w stopie. Równie istotne jest, aby wewnątrz buta pozostała wolna przestrzeń umożliwiająca dopływ powietrza. Lekarze zalecają, aby przestrzeń między palcami, a czubkiem buta wynosiła ok. 5 milimetrów. Równie istotne jest, aby wygodne buty posiadały odpowiednie, zaokrąglone i lekko uniesione do góry noski oraz by zapewniały prawidłowe ustawienie pięty, tak by nie powstawały uciski ale jednak była ona odpowiednio ustabilizowana. Kupując buty powinniśmy również zainwestować we wkładki zdrowotne. Swoją konstrukcją oraz odpowiednim wyprofilowaniem pozwala ona prawidłowo ułożyć stopy podczas chodzenia. Co więcej odpowiednio dobrana wkładka pozwala korygować płaskostopie poprzeczne oraz podłużne. Do codziennego użytku najlepiej wybierać buty na niewysokim obcasie – ok. 2-3 cm. Warto również sprawdzić, czy podeszwa posiada odpowiednią elastyczność oraz grubość, która pozwoli skutecznie amortyzować wstrząsy.

Poznaj cztery główne zasady umożliwiające dobór wygodnego obuwia na obcasach!

Buty na obcasach kupuj zawsze popołudniu lub wieczorem. Wraz z upływem dnia kształt naszych stóp ulega zmianom. Z godziny na godzinę nasze stopy zmieniają się z wąskich i wypoczętych, w bardziej płaskie i szersze. Wybierając odpowiednie buty popołudniu lub wieczorem możliwe będzie dobranie odpowiedniego rozmiaru, również stopy zmęczonej całodziennym chodzeniem.

Zapewnij odpowiednie wsparcie dla pięt. Kupując buty należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy pięta swobodnie spoczywa nad obcasem, na płaskiej części buta. Gwałtowne obniżenie poziomu powoduje ciągłe zsuwanie się stopy oraz przykurczanie palców. Wygodne obuwie powinno posiadać odpowiednio elastyczną podeszwę, umożliwiającą zginanie buta w najszerszej części stopy. Unieruchomienie stopy powoduje, że traci ona swoje właściwości, przez co zaczynamy chodzić na ugiętych kolanach.

Zostaw trochę luzu. Przymierzając buta należy zwrócić uwagę na to, czy stopa będzie miała odpowiednio dużo swobody, by możliwa była jej prawidłowa praca, tj. zginanie się w konkretnych miejscach. Podczas mierzenia butów należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy możliwe jest swobodne poruszane palcami oraz czy wewnątrz buta pozostaje miejsce na ruch. Nie należy kupować butów, które cisną. Wybierając buty na platformie należy wybierać te z czubkami delikatnie zaokrąglonymi ku górze. Udogodnienie to pozwoli na swobodną pracę stawów kolanowych, a chód będzie bezpieczniejszy i bardziej swobodny.

Jakość ma znaczenie. Weryfikuj oznaczenia na butach, wybierając wyłącznie te, które wykonane są z naturalnych materiałów. Taki wybór sprawi, że buty z czasem dopasują się do kształtu stopy. Należy pamiętać, że lepiej jest mieć mniej butów wygodnych i wysokiej jakości, niż posiadać wypełnioną po brzegi szafę butami, które sprawiają ból, a ich wykonanie pozostawia wiele do życzenia.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]