SP nr 1 w Giżycku będzie współpracować ze szkołą z Niemiec

2

Szkoła Podstawowa nr 1 im. św. J. Pawła II w Giżycku podejmuje współpracę i wymianę uczniowską z jednym z dwóch gimnazjów w Bad Schwartau/Lübeck Niemcy.

Już od  jesieni ubiegłego roku, tj. od chwili podjęcia pierwszych kontaktów z naszą przyszłą i kolejną szkołą partnerską w Bad Schwartau, k. Lubeki/ Niemcy – kadra koordynatorów polsko-niemieckiej współpracy komunikowała się online, w formie spotkań video. Spotkania dopełniała też dość aktywna korespondencja mailowa, która to pozwoliła nam się wirtualnie poznać, zbudować wstępnie obustronne relacje. Już wówczas omawialiśmy swoje oczekiwania, wyobrażenia, możliwości, koncepcje, plany i zamiary w drodze do konstruowania realnych projektów i programów współpracy pomiędzy gimnazjum w Bad Schwartau a Szkołą Podstawową nr 1 w Giżycku. Wymienialiśmy się i podpieraliśmy w międzyczasie własnym doświadczeniem w tym obszernym temacie.

Spotkanie w czerwcu br. odbyło się dzięki dofinansowaniu z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie, w ramach konferencji / seminarium przygotowawczego do przyszłych spotkań uczniów z obu szkół. Celem spotkania kadry było omówienie oczekiwań, zasad współpracy, szukanie odpowiedzi na pytania. Wymieniliśmy się  pomysłami w zakresie tematów do przyszłych projektów, doświadczeniem w zakresie realizacji tego typu projektów pod względem merytorycznym, organizacyjnym, społecznym i finansowym. Zwróciliśmy uwagę na podobieństwa obu regionów i szkół, ale też porównaliśmy to, co nas różni. Wspólna konferencja obejmowała m.in.: planowanie i konstruowanie założeń, programów spotkań uczniów, źródła dofinansowania projektów, opracowanie wydatków (preliminarz kosztów – rozliczenie końcowe).

Delegaci zza Odry mogli też obserwować na żywo lekcje języka angielskiego,  wychowania fizycznego, czy informatyki/robotyki w naszej szkole. Goście jednoznacznie stwierdzili, że na polu cyfryzacji jesteśmy jako szkoła na nieco wyższym poziomie. Ich szczególne zaciekawienie wzbudził dziennik elektroniczny oraz kompleks zaplecza sportowego. Spotkanie było zbyt krótkie, aby udało się dopiąć wszystkie tematy, ale na pewno zaspokoiło ono ciekawość gości w obszarze krajoznawczym. Obaj panowie posmakowali też naszej polskiej kuchni i słynnych pierogów. Ponadto spotkanie z  burmistrzem miasta, panem Wojciechem Iwaszkiewiczem, dopełniło przekonanie o słuszności podejmowanych działań w zakresie przyszłych spotkań młodzieży.   Jako, że giżycka Jedynka była gospodarzem tej konferencji, poprowadziliśmy ją metodą pokazu, fazowości, dyskusji – wymiany poglądów, ale też ścieżki krytycznej.  Ewaluacja była ostatnim punktem naszego wspólnego programu.

Spotkanie sprawiło, iż naładowaliśmy się nową energią do przyszłych, aktywnych działań w tym obszarze. Tego typu seminaria/wspólne warsztaty kadr są bardzo owocne, mają też powiew świeżości,  obie strony mają pełne głowy twórczych koncepcji, rodzi się podczas nich mnóstwo nowych, kreatywnych pomysłów. Powinny one mieć miejsce i czas, zwłaszcza, gdy są to nowi dla siebie partnerzy.

Projekt wymiany doszedł do skutku dzięki dofinansowaniu i ogromnemu merytorycznemu wsparciu ze strony Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie, za co serdecznie dziękujemy.

Koordynatorzy projektu: Marina Rudis-Rodak i Ewa Moszczyńska-Wierzchowska

(Tekst i zdjęcie: Marina Rudis – Rodak Dyrektor SP 1 w Giżycku)

Subskrybuj
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Mieszkaniec

Niemcy będą załamani jak pracuje polska szkoła.

funio

No i przytulanki ciag dalszy. A tfu!