Słońce pali, deszczu nie widać, zboże usycha

0

Susza coraz bardziej daje się we znaki rolnikom, w szczególności w północnej i środkowej części kraju. Według Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, który przeanalizował okres od 1 maja do 30 czerwca, susza w największym stopniu dotyka zbóż jarych. 

Na 2478 gmin w Polsce, suszą w uprawach tych zbóż zagrożonych jest 1437 gmin, czyli prawie 58 proc. Mocno ucierpiały także uprawy zbóż ozimych i roślin bobowatych, gdzie zagrożenie dotyczy 1227 gmin i blisko 30 proc. powierzchni gruntów. W przypadku krzewów owocowych susza dotknęła 1153 gminy i ponad 28 proc. powierzchni upraw.

Palące słońce i brak opadów praktycznie nie zaszkodziły natomiast uprawom ziemniaków i buraków cukrowych. Tu potencjalne straty mogą dotyczyć jedynie odpowiednio 108 i 21 gmin i stosunkowo niewielkich powierzchni upraw.

W przypadku zbóż susza dotknęła wszystkie lub niemal wszystkie gminy w sześciu województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. Na tym terenie wyschło od 67 do 82 proc. upraw. Według IUNG Puławy żadna z gmin nie jest natomiast zagrożona suszą w trzech województwach: małopolskim, opolskim i śląskim.

Tyle teoria. Faktyczne straty wykażą dopiero prace gminnych komisji, o powoływanie których kilkakrotnie apelowało Ministerstwo Rolnictwa. Bo – jak napisał do Serwisu Samorządowego PAP wójt kujawskiej gminy Płużnica Marcin Skonieczka – niestety powtarza się sytuacja sprzed 4 lat.
„Politycy w mediach mówią o suszy i przygotowaniu państwa do pomocy rolnikom. Z drugiej strony komisje otrzymują komunikaty, że mają szacować straty jedynie te zgodne z komunikatami IUNG. I wtedy okazuje się, że według wyliczeń suszy jednak nie było. Tylko jak wytłumaczyć rolnikowi, że jest susza praktyczna, która go dotknęła i susza teoretyczna, którą oblicza państwo” – zastanawia sie wójt.

Ministerstwo Rolnictwa podało, że do połowy tego tygodnia w gminach zagrożonych suszą powołano 1359 komisji szacujących straty, spośród których obecnie aktywnie działa 1326. Z ich danych wynika, że liczba poszkodowanych gospodarstw przekroczyła 42,5 tysiąca. Natomiast powierzchnia upraw dotkniętych klęską wynosi ponad 781 tysięcy hektarów, z czego prawie 18 tys. hektarów dotyczy powierzchni działek, na których szkody wynoszą powyżej 70 proc.

W skład komisji wchodzą: przedstawiciel gminy, izby rolniczej oraz ośrodka doradztwa rolniczego. Oszacowanie strat u rolnika jest podstawą do udzielenia mu pomocy. Producenci rolni po oszacowaniu strat będą mogli korzystać z różnych form pomocy, takich jak: kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji, odroczenie terminu płatności składek w KRUS, ulg w podatku rolnym oraz wsparcia oferowanego przez agencje rolne.

Źródło: IUNG, MRiRW, www.kurier.pap.pl

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze