Przybywa samochodów na drogach. GDDKiA przeprowadziła pomiar ruchu

0

Jak informuje GDDKIA oddział w Olsztynie średni dobowy ruch roczny na sieci dróg krajowych w województwie warmińsko-mazurskim wyniósł 7 560 pojazdów na dobę. Wynik Generalnego Pomiaru Ruchu przeprowadzonego w latach 2020/2021 w porównaniu z rokiem 2015 wzrósł o około 23 proc.

Nadal są to jednak najniższe wartości spośród wszystkich województw. Dla porównania średnie natężenie ruchu w latach 2020-2021 na całej sieci dróg krajowych wyniosło 13 574 pojazdów na dobę i było większe w stosunku do roku 2015 o około 21 proc. (11 178 poj./dobę).

Na Warmii i Mazurach najbardziej obciążoną ruchem drogą jest „siódemka”, na której średnie natężenie ruchu kształtuje się na poziomie około 20 tysięcy pojazdów na dobę. Największe natężenie ruchu zanotowano na obwodnicy Elbląga (pomiędzy węzłami Elbląg Południe i Elbląg Wschód). W badanym okresie przejeżdżało tam 27 914 pojazdów na dobę. Dla porównania, w 2015 roku na najbardziej obciążonym ruchem odcinku S7 (od granicy województwa pomorskiego do Elbląga) średnie natężenie ruchu wynosiło 19 354 pojazdów na dobę. Najniższe natężenie ruchu na drodze ekspresowej S7 w województwie warmińsko-mazurskim drogowcy odnotowali pomiędzy węzłami Nidzica Północ i Nidzica Południe. Wyniosło ono na tym odcinku 16 062 pojazdy na dobę.

Duży ruch ma miejsce także na odcinkach dróg krajowych przebiegających przez miasta, gdzie na ruch tranzytowy nakłada się ruch lokalny. Największe średnie natężenie ruchu według GPR 2020/21 było na drodze krajowej nr 65 w Ełku – 29 289 pojazdów na dobę, na drodze krajowej nr 51 w Bartoszycach – 19 716 pojazdów na dobę oraz na drodze krajowej nr 15 w Nowym Mieście Lubawskim – 19 571 pojazdów na dobę. 

Generalny Pomiar Ruchu nie obejmował odcinków dróg krajowych, które znajdują się w miastach na prawach powiatu i nie są administrowane przez GDDKiA. W województwie warmińsko-mazurskim dotyczy to Olsztyna i Elbląga.

Po co wykonujemy pomiary ruchu?

Generalny Pomiar Ruchu przeprowadza się co 5 lat. Wyniki pomiaru stanowią jedną z najbardziej istotnych informacji o zarządzanej sieci drogowej. Na ich podstawie podejmowane są decyzje dotyczące budowy nowych dróg: ich przekroju, geometrii i skrzyżowań. Określane są wskaźniki ekonomiczne decydujące o realizacji inwestycji lub jej zaniechaniu, przeprowadzeniu remontu i jego zakresie. Na podstawie wyników podejmowane są też decyzje związane z klasyfikacją dróg, ustalaniem ciągów dróg i ich priorytetów w sieci drogowej w skali kraju i międzynarodowej.

W województwie warmińsko-mazurskim pomiary GPR 2020/21 odbywały się w 129 punktach pomiarowych. Przeprowadzone zostały w sposób automatyczny, za pomocą zlokalizowanych przy drogach zarządzanych przez GDDKiA stacji ciągłego pomiaru ruchu oraz za pośrednictwem kamer usytuowanych w punktach pomiarowych, gdzie nie ma systemu automatycznego pomiaru ruchu. 

(źródło: GDDKiA Olsztyn)

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze