Przelew na konto czy przekaz pocztowy? Emeryci i renciści na Warmii i Mazurach wolą przelew bankowy.

0

Warmińsko-mazurscy emeryci i renciści lubią konta bankowe. Prawie 75 proc. z nich dostaje emerytury przelewem pozostałe 25 proc. czeka na listonosza lub musi iść na pocztę. Od kilku lat wypłaty świadczeń na rachunki bankowe stopniowo rosną. Dzisiaj w czasie epidemii Covid-19, gdy zaleca się ograniczenie wychodzenia z domów, wskazane jest posiadanie konta w banku. W olsztyńskim oddziale ZUS 74 proc. wszystkich wypłat to wypłaty na konto w banku, 26 proc. to przekazy pocztowe, natomiast w elbląskim oddziale ZUS 75 proc. wypłat przekazywane jest na konta w banku, pozostałe 25 proc. przynosi listonosz do domu.

Bezpieczeństwo i oszczędność dla seniora

Konto w banku to większe bezpieczeństwo dla seniorów. Szczególnie teraz, gdy preferowane są płatności bezgotówkowe.

Ponadto rachunek bankowy pozwala na swobodne dysponowanie swoim czasem. Po pierwsze nie musimy czekać na wizytę listonosza, który przyniesie nam emeryturę, a po drugie, gdy z różnych przyczyn nie będzie nas przez jakiś czas w domu, nie musimy się martwić, że pozostaniemy bez gotówki. Zdarza się, że przekaz wysłany na pocztę, wraca do ZUS, bo nikt nie mógł go odebrać, a emeryt pozostaje wtedy bez pieniędzy. Przelew na konto wyklucza takie sytuacje. Ponadto emerytura wypłacana na rachunek w banku zawsze jest na czas, bo ZUS nigdy nie spóźnia się z jej wypłatą” – mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

Rachunek bankowy to dodatkowa ochrona dla seniorów przed złodziejami i oszustami. Brak większej gotówki w domu pozwala na uniknięcie utraty oszczędności w sytuacji kradzieży.

Kampania informacyjna ZUS

Wciąż jest grono osób, które decyduje się, aby wypłaty z ZUS otrzymywać w gotówce. Jak wskazują badania przeprowadzone przez ZUS wśród tych osób, taka decyzja wynika w dużej mierze z braku wiedzy o tym jak korzystać z rachunku bankowego, a szczególnie z bankowości elektronicznej. ZUS rozpoczął kampanie edukacyjno-informacyjną na temat korzyści posiadania konta w banku.

„Chcemy, aby nasi klienci swobodnie i bez lęku mogli dysponować swoimi pieniędzmi nie narażając się na kradzież, oszustwa czy inne niebezpieczeństwa. Aby swoje świadczenia pobierali na rachunek bankowy, a wychodząc do sklepu czy apteki, używali karty płatniczej. Bo konto w banku jest bezpieczne i wygodne, a otrzymywanie pieniędzy z ZUS na swój rachunek bankowy pozwala na bezpieczny dostęp do nich”– tłumaczy rzeczniczka.

Emerytura na konto – złóż dyspozycję w ZUS

Aby zacząć otrzymywać świadczenie na rachunek bankowy należy złożyć w ZUS wniosek EZP. Można to zrobić osobiście, za pośrednictwem operatora pocztowego lub w formie dokumentu elektronicznego poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. W razie pytań – można skorzystać z pomocy pracowników ZUS, kontaktując się z nimi telefonicznie, za pomocą e-wizyty lub też odwiedzając placówkę ZUS osobiście. Więcej informacji na temat kampanii można przeczytać na stronie internetowej zus.pl.

Anna Ilukiewicz

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS

województwa warmińsko-mazurskiego

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze