Prezentacja ogrodu Streetworking Giżycko

7

Jednym z wielu działań projektowych w ramach Streetworking Giżycko jest hortiterapia. To dzięki niej, dzieci i rodzice mają możliwość obcowania i doświadczania dobroczynności płynącej z roślin.

Przez cały rok, twórczą i ciężką pracą, wspólnie z kadrą stworzyli trzy ogrody terapeutyczne, na 3 podwórkach: Konarskiego, Jeziornej i Wilanowskiej. W dniu 2 października nastąpiła uroczysta prezentacja ogrodu na ul. Konarskiego z udziałem: Burmistrza Giżycka Wojciecha Iwaszkiewicza, współrealizatorki projektu dyrektor Ewy Ostrowskiej, Radnej Małgorzaty Czopińskiej oraz części kadry: streetworkerów Barbary Nowosielskiej, Arkadiusza Sprung, hortiterapeutki Zofii Wojciechowskiej i animatorki Anety Styczkiewicz-Górskiej.

Podczas prezentacji obecne były także rodziny uczestniczące w projekcie. Hortiterapeutka opowiedziała zaproszonym gościom o kilkumiesięcznych działaniach, podkreślając ważną rolę małego ogródka także w obliczu obecnej pandemii.

To właśnie takie ogródki przy bloku przyczyniają się do zdrowia społecznego. Można popatrzeć przez okno i wyjść na chwilę posiedzieć na małej ławce. Ostatnio nastąpiła zmiana preferencji miejsca zamieszkania. Ludzie szukają mieszkań z ogródkiem lub tarasem, patio. Chcą mieć pewność bezpieczeństwa w swoim otoczeniu, które wypełnione są roślinami. Dlatego ogródki są takie ważne. Dają szansę na zachowanie zdrowa fizycznego, bo ruch na świeżym powietrzu przy domu jest bezpieczny i zdrowy. A ponadto bycie wśród roślin poprawia nastrój, więc idealnie pasuje do misji Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej.

Uwieńczeniem prezentacji ogrodu było posadzenie dwóch drzewek przez Burmistrza Iwaszkiewicza i Dyrektor Ewę Ostrowską. W ten sposób sadzenia w ogrodzie zostały zakończone, pozostało tylko podlewanie i doglądanie roślin, czym zajmować się będą mieszkańcy bloków przy ul. Konarskiego.

Projekt hortiterapii na giżyckich podwórkach realizują Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej w Giżycku oraz Fundacja Human Lex Instytut.

fot. Arkadiusz Sprung

Ewa Ostrowska
Dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

7 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
kolo

A ta horiterapia, to co to właściwie jest? Mógłby mi urzędnik wyjaśnić?

J.K

Leczenie pielęgnowaniem zielska:-) ale, to raczej innych roślin dotyczy:-)

J.K

A, najpiękniejsze są tablice informacyjne, żewszyscy na to się zrzuciliśmy,super, można było większe kapke nawet dać .

mieszkanka

„smakosze piwa” z Wilanowskiej będą mieli Raj.

Westt

Streetworking ? a nie lepiej napisać po POLSKU ! „wychowawca uliczny” .