Sąd Rejonowy w Giżycku

Pracownicy Sądu Rejonowego w Giżycku masowo przechodzą na zwolnienia lekarskie. W poniedziałek, 18 października 2021r. do pracy nie stawiło się 30 osób.

Protesty pracowników sądów i prokuratur trwają od lipca 2021r. Na początku października w Warszawie pod gmachem Ministerstwa Sprawiedliwości powstało Czerwone Miasteczko.

Protestujący postulują między innymi o podwyżkę wynagrodzeń, zmianę organizacji pracy oraz o  zwiększenie liczby etatów. Od dawna bowiem związki zawodowe alarmują iż braki kadrowe przekładają się spowolnienie pracy sądów.

Oddolny protest nieorzekających pracowników giżyckiego sądu – sekretarzy, asystentów, protokolantów i innych urzędników – rozpoczął się w poniedziałek rano. Ponieważ zgodnie z przepisami nie mają oni prawa do strajku, postanowili zadbać o swoje zdrowie i wziąć zwolnienia lekarskie.

Z informacji otrzymanych od kierownictwa Sądu Rejonowego w Giżycku wynika, że w dniu 18 października 2021 r. do pracy nie stawiło się 30 osób, od których z biegiem dnia wpływają zwolnienia lekarskie. Jedna z tych osób nieobecnych przebywa na zaplanowanym wcześniej urlopie wypoczynkowym. Z uwagi na nieobecność pracowników aktualnie nie pracują następujące wydziały: I cywilny, III rodzinny i nieletnich, IV pracy, V zamiejscowy karny w Węgorzewie i VII ksiąg wieczystych. W V Zamiejscowym Wydziale Karnym z siedzibą w Węgorzewie odwołano 1 wokandę, natomiast w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich – dwie wokandy. Ponadto, informuję, że nie stawili się do pracy pracownicy Biura Obsługi Interesantów oraz Biura Podawczego. Obsługę interesantów prowadzą pracownicy Oddziału administracyjnego oraz asystencji wydziału cywilnego. Na salę rozpraw są kierowani asystenci sędziów do protokołowania posiedzeń, z tymże w wydziale rodzinnym i zamiejscowym karnym również oni nie stawili się do pracy – przekazał portalowi Gizycko.info Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski

Do Sądu cały czas spływają zwolnienia lekarskie pracowników i asystentów sędziów – są do końca tygodnia 22.10. Jednocześnie kierownictwo Sądu w Giżycku stara się zapewnić w miarę możliwości obsługę interesantów.

Pracownicy podkreślają, że przez braki kadrowe są nadmiernie przeciążeni obowiązkami, w czasie największego lockdown-u byli jedyną grupą w budżetówce, która nie pracowała w trybie zdalnym, często pracują po godzinach, za co nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia, mają również nieodpłatne dyżury aresztowe, a mimo to planowane jest zamrożenie ich płac w 2022r. W praktyce oznacza to, że spora część pracowników będzie zarabiać niewiele ponad minimalną krajową.

Od lat polskie sądownictwo zmaga się z coraz większymi problemami, a średni czas trwania postępowań sądowych wydłuża się z roku na rok. Opóźnienia w postępowaniach  czy wpisach do ksiąg wieczystych są wynikiem między innymi zbyt małej liczby etatów.

Pracownicy wymiaru sprawiedliwości zwracają uwagę, iż problemy polskiego sądownictwa to problemy mieszkańców naszego kraju, którzy ponoszą konsekwencje decyzji Ministerstwa Sprawiedliwości.

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

32 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Skad_mam_pienionszki

Chcą odciążenia systemu i dlatego 30 osób na l4 przez tydzień- geniusze zła… xd

Weź czasem pomyśl!

No bo inaczej rządzący nie dostrzega problemu. Dopóki ludzie pracują za miskę ryżu jest dobrze. Nieważne przecież że są przepracowani, że nie wyrabiają na zakrętach i że mogą się wtedy pojawiać błędy. Zauważ że to nie jest protest sędziów a zwykłych pracowników czyli tych od czarnej roboty. Ja bym na ten przykład chciała żeby pani w sądzie nie miała dwóch tysięcy innych spraw przed moją. Ale niestety jak pracuje w wydziale jako jedyna ( a tak jest np w zamiejscowym wydziale w Węgorzewie) to potem trzeba czekać na wykonanie i to nie jest jej wina. Bo to tylko człowiek może… Czytaj więcej »

tuleyo-zurek
I tak trzymać!, piszcie do łunii!, żeby was przenieśli w stan spoczynu! skoro wam się nie chce pracować! bo na jakiego juszczyszyna pracować, skoro można czesać kase na l4
Wyimaginowany

Tak nagle tyle L4. Ciekawe ile na lewo, dla symulantów.

Głos poparcia

Dokladnie – protestują zwykli ludzie, tacy jak wy, a nie sedziowie