Późno w nocy gasną latarnie. Wysokie ceny prądu zmuszają gminę do poszukiwania oszczędności

5

Właściwe oświetlenie dróg, ulic oraz miejsc publicznych niewątpliwie jest bardzo ważnym czynnikiem zapewniającym mieszkańcom bezpieczeństwo. Jednak rosnące w zatrważającym tempie bieżące koszty utrzymania gminy, w szczególności koszty zakupu energii elektrycznej zmuszają samorządy do szukania oszczędności.

Rosnące ceny prądu i widmo kryzysu energetycznego spowodowały, że Gmina Giżycko, podobnie jak wiele innych miast i gmin w Polsce, podjęła trudną decyzję o czasowym wyłączaniu oświetlenia drogowego. Od 7 listopada 2022 r. na terenie Gminy Giżycko obowiązuje ograniczenie oświetlenia ulicznego, ścieżek rowerowych, placów zabaw oraz miejsc rekreacji.

Podejmując tę trudną decyzję, uznano, że wyłączenie oświetlenia ulicznego w godzinach, w których ruch w gminie – zarówno pieszy, jak i samochodowy – praktycznie ustaje, w stosunkowo najmniejszy sposób odbije się na komforcie i bezpieczeństwie mieszkańców.

Jak podkreśla Marek Jasudowicz wójt Gminy Giżycko, takie rozwiązanie oszczędnościowe zostało wprowadzone po przeprowadzeniu analiz finansowych i ma na celu redukcję zużycia energii elektrycznej:

W roku 2022 za każdą kilowatogodzinę energii elektrycznej używanej do oświetlenia drogowego płaciliśmy jedynie 27 groszy netto. To była atrakcyjna cena. Zakładaliśmy, że w roku 2023 dojdzie do podwyżek, uwzględniając choćby sam wzrost inflacji. Jednak nie spodziewaliśmy się podwyżki wynoszącej więcej niż 10 groszy. Niestety, wzrost cen energii, który w pewnym momencie sięgnął nawet 2 złote, zaskoczył wszystkich i zmusił do rozważenia alternatywnych rozwiązań, aby uniknąć przeznaczenia znacznej części budżetu gminy na opłaty za prąd. Dlatego też, w listopadzie zeszłego roku, podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu oszczędności już w roku 2022 poprzez czasowe wyłączanie oświetlenia ulicznego oraz miejsc rekreacji. Naszym celem było zmniejszenie zużycia energii i pozyskanie dodatkowych środków na inwestycje w gminie. Wyniki tych działań są już widoczne, a różnica w zużyciu energii między lutym 2022 roku a lutym 2023 roku wynosi aż 59%. Podobnie wygląda to w lipcu 2023, gdzie oszczędności w porównaniu do lipca 2022 r., wyniosły około 47%. To bardzo dobry wynik. Nadal jednak pomimo tych oszczędności, obecna taryfa ochronna, którą wprowadził rząd, wynosząca 79 groszy netto za jedną kilowatogodzinę energii jest znacznie wyższa, niż zakładaliśmy w budżecie i trzykrotnie przewyższa cenę energii z roku 2022.

Dzięki wyłączaniu latarni około północy Gmina Giżycko zmniejsza drastyczny wzrost kosztów utrzymania gminy, a oszczędzone w ten sposób środki przeznacza m.in. na zapewnienie ciągłości działań bieżących oraz realizację zaplanowanych inwestycji.

Po rozstrzygnięciu przetargu na kolejny rok, niestety musimy stawić czoła nieco mniej pozytywnej wiadomości, cena energii elektrycznej potrzebnej do oświetlenia ulicznego wynosi 84 grosze netto za kilowatogodzinę. To z pewnością wyzwanie, które stawia przed nami konieczność poszukiwania dalszych możliwości oszczędzania. Naszym celem jest zapewnienie wystarczających środków w budżecie gminy na wkład własny do różnego rodzaju dofinansowań, ponieważ inwestycji w naszej gminie mamy bardzo wiele i potrzeb mieszkańców również jest dużo. Chcemy je sukcesywnie zaspokajać. Dlatego właśnie jesteśmy zdecydowani na kontynuowanie działań mających na celu oszczędność środków, zwłaszcza w zakresie czasowego wyłączania oświetlenia ulicznego w nocy, kiedy zdecydowana większość mieszkańców śpi. To odpowiedni czas na oszczędności, a uzyskane w ten sposób środki możemy przeznaczyć np. na naprawę dróg, budowę chodników, tworzenie ścieżek rowerowych czy modernizację naszych szkół – informuje wójt Marek Jasudowicz.

Czasowe ograniczenie oświetlenia obowiązuje we wszystkich miejscowościach na terenie Gminy Giżycko, poza drogami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Zdarzają się jednak przypadki awarii.

Bądźmy świadomi, że czasami mogą wystąpić problemy z funkcjonowaniem oświetlenia ulicznego. Zdarzają się awarie w systemie sterowania, które powodują, że latarnie nie włączają się o odpowiedniej godzinie lub nie wyłączają się w zaplanowanym czasie. Dlatego istnieje procedura zgłaszania takich sytuacji, która pomaga nam szybko reagować na usterki. Jeśli zauważycie Państwo jakiekolwiek nieprawidłowości w funkcjonowaniu oświetlenia ulicznego, zachęcam do natychmiastowego zgłaszania. Możecie to zrobić poprzez kontakt z sołtysami w Waszych miejscowościach lub w godzinach pracy Urzędu Gminy telefonicznie lub mailowo. Gmina ma umowę z firmą zajmującą się konserwacją oświetlenia, która jest odpowiedzialna za naprawę wszelkich usterek. Dlatego Wasze zgłoszenia są niezwykle cenne, ponieważ pozwalają nam utrzymać oświetlenie uliczne w jak najlepszym stanie. Naszym celem jest zapewnienie bezpiecznych i dobrze oświetlonych ulic dla naszych mieszkańców, dlatego apeluję o aktywną współpracę i zgłaszanie wszelkich problemów z oświetleniem. Dzięki temu razem możemy zadbać o naszą lokalną infrastrukturę. Dziękuję za Wasze wsparcie i czujność – mówi wójt Gminy Giżycko Marek Jasudowicz.

Urzędnicy zwracają się również bezpośrednio do mieszkańców gminy, by w przypadku kiedy zauważą nieprawidłowości w działaniu oświetlenia ulicznego, zgłaszali wszystkie takie przypadki telefonicznie lub e-mailowo do Urzędu Gminy Giżycko. Osobą do kontaktu zajmująca się przedmiotową sprawą jest Katarzyna Czepaniewska, tel. 87 429 99 80, e-mail: katarzyna.czepaniewska@ugg.pl. Wszystkie zgłoszenia telefoniczne przyjmowane są w godzinach pracy urzędu.

(PTS)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Robert

Jak połowa oświetlenia jest jeszcze nie LEDowa to trudno oczekiwać, że koszty energii elektrycznej będą niskie. Dla mnie to jest nieco śmieszne, że mając pod nosem firmę es-system, która produkuje oświetlenie nadal w Giżycku są lampy, które korzystają ze starych żarówek indukcyjno wyładowczych albo z metalohalogenkowych.

m.k.

jasne że jest ciemno… nie rozumiem tylko potrzeby włączania latarni latem o godzinie dziewiętnastej, kiedy jeszcze jest jasno? Taka trochę nie do końca oszczędność…

Abc

W mieście czasem palą się pół dnia i wynika to z faktu, że np są prowadzone jakieś pracę lub naprawy, a nie że ktoś ma kaprys zapalać latarnie w ciągu dnia

mantel

remontujac badz naprawiajac jes im tak ciemno zeby przy swietle?

Mariusz

Nigdy nie widziałem zapalonych latarni o tej godzinie – oczywiście latem. Może jakaś awaria, było trzeba zgłosić