Porozmawiajmy o Teleopiece – dr Katarzyna Karolska

0

Szanowni Mieszkańcy Giżycka!

Z przyjemnością informuję o dalszym rozwoju systemu Teleopieki dla giżyckich Seniorów. Przypomnę, że teleopieka domowa działa w Giżycku już 7 rok! Do tej pory z „przycisku życia” skorzystało ponad 150 osób. Można rzec, że jest to dobry wynik, ale mógłby być jeszcze lepszy. Tutaj ważnym czynnikiem sprawczym jesteście Wy – jako członkowie rodzin, w których znajdują się osoby starsze, schorowane, a przede wszystkim samotnie mieszkające, bo to im szczególnie dedykowany jest „przycisk życia”.

Warmińsko-Mazurski Samorządowy System Teleopieki Domowej w Giżycku, bo taka jest pełna nazwa idei, ruszyła w naszym województwie jako pierwsza – właśnie w Giżycku pod patronatem Burmistrza Giżycka Wojciecha Karola Iwaszkiewicza. W Polsce wówczas teleopieka jeszcze „raczkowała”, a mimo to, Burmistrz podjął decyzję o zorganizowaniu naszym seniorom dodatkowego wsparcia z pozycji miejsca zamieszkania. To był odważny krok i z pewnością innowacyjny. Za naszym przykładem Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, postanowił pilotażowo wdrożyć w kilku wybranych gminach system Teleopieki, mając nadzieję, na przyjęcie wśród seniorów nowego rozwiązania, służącego poprawie ich poczucia bezpieczeństwa w domu. Tak też się stało.

Giżycko przez długi czas było podawane za przykład rozwoju usług z myślą o jego najstarszych i schorowanych mieszkańcach.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, widząc popyt wśród seniorów na dobrze działającą usługę Teleopieki, postanowiło wdrożyć w 2022 r. oraz 2023 r. program wspierający samorządy pn. „Korpus Wsparcia Seniorów”, z którego oczywiście skorzystało również Giżycko.

Będąc organizatorem i Koordynatorem systemu w Giżycku od 2017 r. starałam się, aby nikomu nie zabrakło „przycisku życia”, a nawet prosiłam seniorów i ich rodziny o pomoc w promowaniu takiego rozwiązania w naszym mieście. Do 2021 roku działanie systemu było oparte wyłącznie na budżecie miejskim, z którego to Burmistrz zabezpieczał środki na coroczne funkcjonowanie i rozwijanie systemu. Ministerstwo poprzez swój program „Korus Wsparcia Seniorów” dało jeszcze większe możliwości rozwoju Teleopieki, dlatego możemy pochwalić się, że nasze wnioski zostały przyjęte i dofinansowane, z czego bardzo się cieszymy. To również bardzo duża pomoc na rzecz naszych mieszkańców.

Wracając do naszych seniorów w Giżycku, to po 65 r. ż. mamy ich ponad 6000, niemniej do Teleopieki zapraszamy osoby samotnie mieszkające, bo to one są realnie narażone w przypadku, gdy nastąpi zagrożenie zdrowia lub życia. Takich osób, które mieszkają same i są schorowane jest znacznie mniej, ale nadal dużo.

Promując od 7 lat funkcjonowanie Teleopieki w Giżycku, czyli BEZPŁATNEGO „przycisku życia”, odczuwam spory niedosyt, a to za sprawą bezinteresowności ze strony rodzin, czy sąsiadów, jak również lekarzy rodzinnych odnośnie zgłaszania do mnie osób, którym taki „przycisk życia” po prostu się należy. Wykorzystałam do tej pory wszystkie możliwe narzędzia, aby dotrzeć z informacją o teleopiece w Giżycku do jak najbardziej szerokiego grona odbiorców, czyli Was-  mieszkańców Giżycka. Jak się okazuje, nadal występuje niewiedza na ten temat.

Mimo to, nie poddaje się, bo wierze, że małymi krokami dotrę do naszych samotnie mieszkających seniorów.

Zwracam się z prośbą do Państwa o wykazanie zainteresowania w kierunku „przycisku życia” dla swojej mamy, taty, babci, czy  dziadka itd. To was nic nie kosztuje oprócz wykonania jednego telefonu do mnie z pytaniem, czy mogłabym objąć osobę teleopieką. Reszta działań  jest po mojej stronie bez waszego zaangażowania.

Samopomoc sąsiedzka sprawdza się najbardziej, ponieważ zaprzyjaźnieni seniorzy myślą o innych i proponują ich do Teleopieki, co jest bardzo pożądane i wzorcowe zachowanie. Liczę jednak na rodziny, które również potrafią zasięgnąć informacji o teleopiece i zgłosić swojego seniora. Apeluję natomiast do wszystkich lekarzy rodzinnych, którzy pomimo otrzymania pisma od Burmistrza Giżycka z prośbą o zgłaszanie takich osób, lub poinformowanie o takiej możliwości, są nadal niezainteresowani współpracą w tej materii. Zapraszam jednak do kontaktu, to też nic Państwa nie kosztuje, żeby pokierować swoich pacjentów po 65 roku życia, schorowanych i samotnie mieszkających do kontaktu ze mną. Uważam, że powinna to być nasza wspólna idea dla dobra pacjentów z Giżycka.

Pozostawiam Państwa z artykułem, mając nadzieję, że dałam Państwu do myślenia i zasiałam nutkę zainteresowania się tematem, z którym możecie się zapoznać na stronie gizycko.pl.

W przypadku pytań, jestem do Państwa dyspozycji, ponieważ zależy mi bardzo na tym, aby nasze „srebrne pokolenie” czuło, że nie są sami sobie pozostawieni w tym pędzącym i zagmatwanym świecie.

Pamiętajmy, że my również będziemy kiedyś seniorami, a to, co wypracujemy teraz, da nam większe możliwości w przyszłości. Nie bądźmy obojętni, zatrzymajmy się na chwilę i zapytajmy sąsiada/sąsiadkę, jak się czuje? Czy może chciałaby się poczuć bezpieczniej we własnym domu, dzięki „przyciskowi życia”? To tak nie wiele…a jednak.

Z myślą o naszych seniorach i nas samych, zachęcam Państwa do zapoznania się z ideą Teleopieki w Giżycku i podjęciu odpowiednich kroków.

Serdecznie zapraszam do rozmów o Teleopiece.

dr Katarzyna Karolska (tel.: 798 112 125)

Główny Specjalista w Biurze Promocji i Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Giżycku

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze