Jak bezpiecznie spędzić czas na zimowisku, stoku narciarskim lub podczas pobytu w domu, korzystając z internetu czy w czasie zabawy z kolegami? O bezpieczeństwie podczas ferii, rozmawiali mundurowi z dziećmi. Spotkania odbyły się w ramach akcji: „Bezpieczne ferie 2017”.

W trakcie spotkań z uczniami klas pierwszych i drugich Szkoły Podstawowej nr 7 w Giżycku oraz Szkoły Podstawowej w Staświnach dzielnicowi z giżyckiej komendy, uczyli dzieci, jak unikać zagrożeń i bezpiecznie poruszać się po drodze. Przypominali o konieczności noszenia elementów odblaskowych i jazdy samochodem w foteliku z zapiętymi pasami bezpieczeństwa, a także przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas zabaw na podwórku, w domu i w kontaktach z obcymi. Również policjanci przestrzegali dzieci przed wchodzeniem na lód, a także apelowali o rozwagę podczas zabaw ze śnieżkami.

Natomiast Policjantka zajmująca sprawami nieletnich z Komendy Powiatowej Policji w Giżycku przeprowadził prelekcje dla uczniów Szkoły Podstawowej w Upałtach i Bystrym.  Funkcjonariuszka podczas spotkania omówiła, zagrożenia jakie mogą się przytrafić dzieciom i młodzieży, gdy niewłaściwie korzystają z Internetu. W czasie spotkań ze starszymi klasami, poruszane były również tematy odpowiedzialności nieletnich za czyny karalne i szeroko rozumianej cyberprzestępczości. Omówione zostały najczęściej popełniane przestępstwa internetowe oraz przedstawiono podstawowe sposoby zabezpieczeń. Rozmowy z młodzieżą na ten temat są bardzo ważne, gdyż to właśnie oni są przede wszystkim użytkownikami urządzeń multimedialnych. Poruszane zostały między innymi tematy portali społecznościowych, a także publikowanie cudzego wizerunku.
Policjantka zwróciła młodzieży szczególną uwagę na to, że każdy ma prawo wykorzystywać Internet do własnego rozwoju czy zabawy, jednak łamiąc obowiązujące prawo ponosi także odpowiedzialność za swoje działania.

Wizyty w szkołach były również doskonałą okazją, aby spotkać się z gronem pedagogicznym i porozmawiać o bezpieczeństwie. Mundurowi przedstawili nauczycielom działanie „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Omówili zasady umieszczania informacji na mapie oraz zasady reagowania policjantów na wskazane zagrożenia. Poruszono też kwestię pomocy osobom bezdomnym, nadużywającym alkoholu i osobom samotnym, które mogą znaleźć się w sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu.

Źródło: KPP Giżycko

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze