fot. Wody Polskie

9 listopada w Orzyszu odbyły się pierwsze konsultacje społeczne ws. „Wstępnego studium wykonalności dla zadania pn.: Pętla Mazurska – budowa drogi wodnej łączącej jezioro Niegocin z jeziorem Śniardwy”.

Połączenie wschodniego odcinka drogi wodnej między jeziorem Buwełno i Tyrkło będzie wyjątkowym szlakiem dla użytkowników. Aby doprowadzić do połączenia Pętli Mazurskiej w zależności od wariantu musimy pokonać minimum 1600 m lądu z ponad 30 metrowym wzniesieniem między jeziorami. Głównym celem projektu jest utworzenie szlaku żeglownego, który umożliwi dopłyniecie do jeziora Śniardwy z portu w Giżycku na jeziorze Niegocin i powrót torem wodnym przez jezioro Śniardwy do jeziora Niegocin – informuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Pod uwagę branych jest kilka rozwiązań m.in. pokonanie wzniesienia za pomocą pochylni na wzór Kanału Elbląskiego, przekop kanału wraz z budową śluz, czy wydrążenie tunelu żeglownego pomiędzy jeziorami przez wzniesienie terenu.

Konsultacje społeczne cieszyły się dużym zainteresowaniem, dzięki temu rozwinęła się merytoryczna dyskusja. W oparciu o głoś społeczeństwa na etapie planowania iwestycji jest możliwość wypracowania współnego stanowiska, które będzie uwzględniało najkorzystniejsze uwarunkowania techniczne, ekonomiczne i środowiskowe. Konsultacje społeczne są jednym z elementów wstępnego studium wykonalności, termin ukończenia prac powinien zakończyć się z końcem br.. Po opracowaniu tego dokumentu, będzie można przystąpić do sporządzania dokumentacji projektowej i uzyskiwania niezbędnych decyzji administracyjnych do realizacji zadania. Wstępnie przewidujemy, że prace budowlane przy realizacji Pętli Mazurskiej mogłyby zakończyć się w 2029 r. – przekazuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

W konferencji prasowej przed konsultacjami społecznymi wzięli udział: Wojciech Kossakowski – Poseł na Sejm RP, Jerzy Małecki – Poseł na Sejm RP, Małgorzata Kopiczko – Senator RP. Z ramienia Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie udział wzięli: Przemysław Sobiesak – Dyrektor Departamentu Przygotowania i Realizacji Inwestycji w KZGW w Warszawie, Mirosław Markowski – Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku, Andrzej Chodkiewicz – zastępca Dyrektora Regionalnego ds. ochrony przed suszą i powodzią, pełnomocnik Prezesa Wód Polskich ds. Inwestycji na Mazurach.

Następne spotkanie zaplanowane jest w dniu 14 listopada o godzinie 10:00 w formule on-line. Każdy zainteresowany będzie mógł wziąć w nim udział po uprzednim zgłoszeniu na adres mailowy : agnieszka.mazurek@anteagroup.pl .

Źródło: Wody Polskie

Subskrybuj
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
assan

Głównym celem projektu jest utworzenie szlaku żeglownego, który umożliwi dopłyniecie do jeziora Śniardwy z portu w Giżycku na jeziorze Niegocin i powrót torem wodnym przez jezioro Śniardwy do jeziora Niegocin – informuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
Powrót torem wodnym!!!! A co teraz na Śniardwy z Giżycka nie można dopłynąć?

assan

oszołomów nie brakuje

Ryby

Tak będzie że woda w jeziorach wyschnie podczas zmiany klimatu i tylko wywalanie kasy. Ciekawe komu tak bardzo zależy by jeziora że strefy ciszy wyrwać naturze .