Nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Od 27 czerwca zmiany dla mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego

7

Już w poniedziałek 27 czerwca nastąpi czwarty, ostatni etap zmian nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce DVB-T2/HEVC. Zmiana będzie dotyczyć województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

Systematyczna zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, polegająca na zamianie dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC jest związana z uwolnieniem częstotliwości z zakresu 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. Naziemna telewizja cyfrowa nadawana jest już w nowym standardzie na obszarze 12 pozostałych województw.

Przypominamy, że w ramach przełączenia sygnału na DVB-T2/HEVC, zmienią się częstotliwości nadawania multipleksów: MUX-1, MUX-2 i MUX-4, które zostaną przełączone do standardu DVB-T2/HEVC. W praktyce oznacza to lepszą jakość dźwięku i obrazu – wszystkie kanały będą nadawane w jakości Full HD. Multipleks MUX-3 tymczasowo nie zmienia standardu nadawania.

Nowy standard telewizji naziemnej umożliwia dostęp do większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych, oraz poprawę jakości obrazu i dźwięku. Dla części gospodarstw domowych zmiana standardu wiąże się jednak z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia obecnie użytkowanego odbiornika w odpowiedni dekoder. Rząd, mając na uwadze przewidywane wpływy ze sprzedaży uwalnianych częstotliwości, oferuje dofinansowanie na zakup dekodera lub telewizora.

Pamiętaj!

Jeśli Twój telewizor nie odbiera nowego sygnału nadawania darmowej telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC, a Twoja sytuacja materialna nie pozwala Ci na samodzielne poniesienie kosztów zakupu nowego sprzętu do odbioru bezpłatnej telewizji naziemnej, możesz skorzystać z rządowego programu dofinansowania 250 zł do zakupu telewizora lub 100 zł do dekodera – zgodnych z nowym standardem

Blisko 410 tys. złożonych wniosków

Do tej pory zostało złożonych już blisko 410 tysięcy wniosków, z czego zrealizowano przeszło 332 tys. Zdecydowana większość wniosków dotyczy dofinansowania do zakupu dekoderów – 286 708, natomiast do zakupu telewizora zostało złożonych 46 140 wniosków. Za pośrednictwem Poczty Polskiej złożono 336 772 wniosków, przez stronę gov.pl – 71 551. Świadczenie można zrealizować w 3700 punktach sprzedaży w całym kraju. Lista punktów: dvbt2.gov.pl/wyszukiwarka

Kto może skorzystać z rządowego dofinansowania do zakupu telewizora lub dekodera

Program wsparcia do zakupu dekoderów oraz telewizorów dla gospodarstw domowych w związku ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej jest dużym ułatwieniem dla wielu rodzin. Przypominamy jednak, że osoba składając wniosek oświadcza m.in. że gospodarstwo domowe posiada trudną sytuację materialną, a w związku z tym, nie może samodzielnie ponieść kosztów zakupu odbiornika cyfrowego.

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

7 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
asd

macie ku r wizję i się cieszcie w końcu opłacona 2 miliardami rocznie z waszych podatków

westt

Ciekawe kiedy będzie radio w DAB+ w Giżycku?

Widz

Cieszcie się, że nie został tylko TVP

westt

Kiedy zakończy się uruchamianie wszystkich kanałów w nowym standardzie. Emitel ogłosił ze zakończono a wiemy ze nie, dlaczego kłamią ?.

tvfan

u mnie nie ma połowy programów

Jazzmen

U mnie jest tylko 6 kanałów,a było 15 przed zmianą. Co jest grane?!

aloalo

u mnie podobnie, miało być więcej kanałów została połowa tego co było i jeszcze musiałem wywalić 100 zł na nowy dekoder