Nowelizacja prawa pogrzebowego przyniesie pozytywne zmiany dla obywateli

1

Prawo pogrzebowe czeka pierwsza od około 100 lat tak szeroka nowelizacja. Ma ona wprowadzić wyższe standardy w branży funeralnej, zrewolucjonizować i usprawnić procedury przechowywania i transportu zwłok, ich kremacji oraz pochówku – zwraca uwagę Prawo.pl.

Prace nad nowelizacją aktów prawnych, jakie składają się na tzw. prawo pogrzebowe, wchodzą w zasadniczą fazę legislacyjną. W ciągu najbliższych dni projekt nowelizacji zostanie skierowany pod obrady Rady Ministrów.

Nowe prawo pogrzebowe to szereg pozytywnych zmian dla obywateli, choćby możliwość załatwienia wielu spraw online.

„Nie będzie już konieczności zgłaszania zgonu w urzędzie stanu cywilnego, zamiast karty zgonu będziemy mogli się posługiwać numerem jak przy e-recepcie – ale też łatwiej będzie odszukać grób osoby bliskiej” – wylicza w portalu Prawo.pl Wojciech Labuda, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów, który z ramienia rządu zajmuje się koordynacją prac nad nowelizacją prawa pogrzebowego.

Według niego nowe przepisy przełożą się też na niższe opłaty na cmentarzach, m.in. dzięki łatwiejszemu lokalizowaniu kolumbariów na cmentarzach czy elektronicznym powiadomieniom o terminie opłacenia grobu.

Cytowany przez Prawo.pl Labuda zauważa, że w nowej ustawie wszystkie podstawowe kwestie zostały właściwie uregulowane – tak, aby zlikwidować zbędne procedury zarówno dla obywateli, jak i administracji, a te, które pozostaną – uprościć. Jednocześnie – co podkreśla pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów – wszystkie podstawowe kwestie, jak prawo do grobu, pozostają niezmienione, ale zapisane wprost w ustawie, aby nie musieć sięgać do orzeczeń sądów, jeżeli ktoś chce znać swoje prawa.

Nowelizacja Prawa pogrzebowego oznacza również zmiany dla przedsiębiorców.

„Po stronie branży pogrzebowej chcemy, aby ten szczególny rodzaj działalności był wykonywany w sposób bezpieczny pod kątem sanitarnym, ale i etycznym. Stąd proponujemy wprowadzenie rejestru przedsiębiorców pogrzebowych, w którym każdy będzie mógł sprawdzić, czy dana firma prowadzi działalność w sposób legalny i pod kontrolą Państwowej Inspekcji Sanitarnej” – dodaje Wojciech Labuda.

Jak podaje Prawo.pl rząd chce również uregulować kwestie środowiskowe w kontekście krematoriów – dotychczas zupełnie pomijane – tak, by zapewnić, że do powietrza nie będą trafiać szkodliwe substancje, takie jak rtęć, pyły czy tlenek węgla.

(Źródło informacji: PAP MediaRoom)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
szacunek

Dużo zależy od mentalności człowieka. Kto nie szanował żywych za życia, ten zmarłego też będzie traktował jak przedmiot. Do takiej pracy ludzie powinni przechodzić kwalifikacje zawodowe, a nie zarabiać na zmarłych. Tyle przekrętów co potrafią zrobić na zmarłym, to dobrze,że rodzina nie wie. Najgorzej jak pomylą zwłoki…