Nowe „elektryki” Yutong dojechały do gminy Giżycko [ZDJĘCIA]

11

Gmina Giżycko wkracza na drogę elektromobilności. Samorząd zakupił trzy zeroemisyjne autobusy Yutong E9, które wraz z infrastrukturą do ładowania dostarczyła firma Busnex Poland. Już niedługo obsłużą one komunikację publiczną.

Warmia i Mazury to wyjątkowy region, również pod względem inwestycji w zielony transport publiczny. Gmina Giżycko dołącza do grona lokalnych liderów elektromobilności. Podobnie jak Lidzbark Warmiński, Iława i Kętrzyn, również ten samorząd wybrał markę Yutong, która znów potwierdziła swoją wartość i konkurencyjność – mówił Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland.

Gmina Giżycko postawiła na sprawdzone w transporcie publicznym rozwiązania. Mowa o trzech elektrycznych autobusach Yutong E9. Ten model, wcześniej znany jako E8, z powodzeniem wykorzystują już samorządy m.in. na Warmii i Mazurach. Zwrotny, niemal 9-metrowy pojazd może pokonać na jednym ładowaniu ponad 350 kilometrów. Dzięki niskopodłogowej konstrukcji i wydajnemu systemowi klimatyzacji zapewnia wysoki komfort dla pasażerów.

Ochrona środowiska i jakości powietrza to zadanie, które staje się coraz ważniejsze dla nas wszystkich. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu możemy udostępnić naszej społeczności nowe, nowoczesne i przyjazne dla środowiska autobusy elektryczne – mówił wójt gminy Giżycko, Marek Jasudowicz.

Umowa na dostarczenie nowych „elektryków” została zawarta w kwietniu 2022 r., a już przed końcem listopada autobusy dotarły do Giżycka. Zakup nowoczesnego taboru został zrealizowany dzięki dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w wysokości ponad 5,7 mln zł, przy współfinansowaniu przez gminę Giżycko.

Przystosowanie do zmian klimatu, wzmacnianie ochrony przyrody, troska o zachowanie bioróżnorodności to wielkie wyzwania szczególnie w regionie tak cennym ekologicznie, jak Warmia, Mazury i Powiśle  – mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. – Dlatego znaczące środki z funduszy europejskich przeznaczamy na sprostanie tym wyzwaniom. Cieszę się, że taką troskę wykazują także lokalne samorządy, inwestując między innymi w elektromobilność, i to dobrze, że możemy je w tych staraniach wesprzeć w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – dodał.

Yutong Bus to największy globalny dostawca autobusów i autokarów. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz zakładom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 1,12 mln m2, firma jest w stanie dostarczać autobusy zasilane zieloną energią oraz paliwem tradycyjnym do miast na wszystkich kontynentach.

Grupa Yutong posiada cztery zakłady, zapewniające imponującą maksymalną dzienną zdolność produkcyjną w postaci 445 autobusów, z których już niemal 400 zasilanych jest alternatywnymi źródłami energii. W 2021 r. Yutong Bus dostarczył blisko 42 tys. pojazdów, osiągając 15-procentowy udział w rynku globalnym. Firma jest obecna już w ponad 30 krajach, w tym także w Polsce.

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

11 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Aga

A z Wilkas do Giżycka nie dość,że pięć kursów na krzyż to do tego ŻADNEGO w sobotę i niedzielę a ludzie pracują lub na zakupy chcieliby pojechać,żenada.

Zadowolony

Brawo! Takie inwestycje trzeba chwalić. Proekologiczne, z myślą o przyszłych pokoleniach

eko

Dokładnie. Chyba lepiej żeby po mieście jeździły autobusy, które nie zostawiają za sobą chmurę czarnego dymu. W końcu XXI wiek zawitał do Giżycka.

M

A , ten prąd to skąd niby?
Z innego komina , także można powiedzieć, że napędzane są węglem.

OZE

Nie wiem czy wiesz co to odnawialne źródła energii. Prąd jest też z wiatru lub słońca więc całkiem możliwe, że to bardzo ekologiczne rozwiązanie

M

Wiem, ale nie wiem gdzie takie działają, gdzies w poblizu.
Może podpowiesz ?

Wiem

A wiesz, że np jadąc w stronę Kożuch na polu jest spora farma fotowoltaiki, albo wiatraki w Wydminach, dalej całe pole wiatraków za Ketrzynem. Poza tym każdy kto ma na dachu solary może sprzedawać prąd do elektrowni. Zaskoczony ile odnawialnych źródeł energii w okolicy?

M

Tak , zmniewiarygodne worost.. Napewno będą autobus napędzać.
Zejdzie na ziemię. To jest kropla w morzu potrzeb.

Woprowiec

Przyszle pokolenia zaplaca za 3 lata jak trzeba bedzie baterie wymienic. Do jednego autobusu koszt baterii 800000 zl brawo gmina

miejscowy

Giżycko jako miasto powinno mieć własną, czytelną i niezależną komunikację publiczną. Ta obecna to jakaś totalna porażka świadcząca o nierozwojowym mieście. Przystanki w większości na wzór Iławy, Ostrudy, Ełku powinny służyć komunikacji miejskiej. Oczywiście mieszkańcy pobliskich wiosek powinni mieć możliwość dojazdu do Giżycka i wskazane by było aby burmistrz udostępnił im jeden, może dwa przystanki w mieście.

miejscowy

Poprawka, oczywiście Ostródy