Okres wiosny, kiedy trwają intensywne prace ziemne, wykopy budowlane, oczyszczanie terenu, wszystko to sprzyja ujawnianiu przedmiotów pochodzących z II wojny światowej. Tak jak to było w Rydzewie, gdzie o swoim odkryciu na terenie budowy, pracownicy natychmiast powiadomili giżyckich policjantów.

W miniony piątek (05.05..2017) oficer dyżurny giżyckiej komendy został powiadomiony o znalezionym niewybuchu. Na nietypowy przedmiot natknął się jeden z pracowników, który wykonywał prace ziemne w miejscowości Rydzewo w gm. Miłki. Okazało się, że jest to granat artyleryjski pochodzący z II Wojny Światowej. Funkcjonariusze zabezpieczyli miejsce znaleziska i powiadomili saperów z jednostki wojskowej w Giżycku.

Co robić w takich sytuacjach, do kogo zgłosić i jak się zachować, kiedy znajdziemy przedmiot przypominający uzbrojenie wojskowe?

Trzeba przede wszystkim pamiętać, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej, w praktyce jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowuje swoje właściwości wybuchowe na długie lata.

Za przedmioty wybuchowe uważa się wszelkiego rodzaju przedmioty pochodzenia wojskowego, są to w szczególności: zapalniki, pociski, bomby lotnicze, naboje artyleryjskie i karabinowe, granaty, miny, ładunki materiałów wybuchowych oraz złom metalowy zawierający resztki materiałów wybuchowych, które ze względu na swoje właściwości wybuchowe grożą niebezpieczeństwem przy niewłaściwym obchodzeniu się z nim (ruszanie, rozkręcanie, rzucanie).

KWP Olsztyn (ICh/TM)

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze