Myślisz o nowej pracy? Wstąp w szeregi Policji [WYWIAD]

0

Marzysz o pracy w Policji? Nabór do służby trwa cały rok, a w 2023 roku w województwie warmińsko-mazurskim przewidziano 6 tur przyjęć. Najbliższy termin planowany jest na 5 maja.

O tym, jakie warunki musi spełnić zainteresowany wstąpieniem do służby oraz co Policja, jako ogólnopolski pracodawca, oferuje przyszłym kandydatom, rozmawiamy z oficerem prasowym Komendy Powiatowej Policji w Giżycku st. asp. Iwoną Chruścińską.

Słyszy się wiele o pracy w Policji, że jest to praca wymagająca, w której czasami ryzykujemy swoim życiem i spędzamy dużo czasu poza domem. Czy jest to praca, która rzeczywiście może dać satysfakcję?

Należy pamiętać o tym, że służba w policji jest przede wszystkim służbą dla społeczeństwa. Jest wymagająca, wymaga zaangażowania i odpowiedzialności, uczciwości, a osoby wstępujące w szeregi Policji muszą mieć poczucie misji. Muszą być empatyczne, posiadać chęć niesienia pomocy i co najważniejsze także dużą odporność psychiczną. Policjanci, wykonując czynności służbowe, mają styczność z sytuacjami naprawdę stresującymi, zagrażającymi życiu lub zdrowiu. Natomiast chcę to podkreślić, że pomimo tego stresu, wydłużających się godzin pracy, służba w Policji daje ogromną satysfakcję z realizacji zadań, ta satysfakcja rekompensuje wszystkie minusy. Służba w Policji daje również to, czego nie zaoferuje wiele innych zawodów – niesienie pomocy innym ludziom, zwierzętom, ratowanie mienia, ściganie sprawców. W trakcie służby, wykonując wiele zadań, nadal się rozwijamy, nie tylko fizycznie, ale również intelektualnie i technicznie. Tylko w tym zawodzie można jeździć radiowozem, na motorze, pływać za sterami łodzi i pracować pod tak zwaną przykrywką. Do tego policjanci rozwiązują sprawy, szukają śladów, cały czas starają się być o jeden krok przed przestępcami, by w końcu doprowadzić do ich zatrzymania. Służba w Policji to także współpraca ze społeczeństwem i troska o najmłodszych i seniorów. Każdego dnia stawia przed nami nowe zadania, ale zapewniam, że przynosi pełną satysfakcję z ich realizacji.

Na jakie zarobki i benefity może liczyć policjant?

Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że jest to stała praca i już po 25 latach nabywa się uprawnienia emerytalne. Warunki finansowe są korzystne, a wynagrodzenie dla początkującego kursanta czy policjanta uważam za naprawdę dobre. Jeżeli chodzi o uposażenie podstawowe w czasie trwania szkolenia zawodowego, to wynosi ono 4200 zł brutto. Osoba do 26 roku życia, odbywająca kurs, otrzymuje „na rękę” średnio 3800 zł. Osoba po 26 roku życia dostanie 3600 zł i jeżeli ma udokumentowane co najmniej 2 lata pracy, otrzyma dodatek stażowy. Po ukończeniu kursu policjant otrzymuje średnio ok. 5300 zł brutto,  jeżeli chodzi o kwoty netto osoba do 26 roku życia, zarobi 4850 zł, a po 26 roku życia 4550 zł. Policjanci dostają również dodatek służbowy w kwocie 150 zł, a osoby po 26 roku życia także wysługę, czyli dodatek stażowy. Dodatkowo policjanci otrzymują co roku tak zwaną „mundurówkę” na uzupełnienie stroju mundurowego, są nagrody jubileuszowe, nagrody roczne „trzynastki”. Policjantom przysługuje również coroczne dofinansowanie do wypoczynku, zwrot kosztów dojazdu  z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby, oczywiście również coroczny, płatny urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni i urlopy dodatkowe. Policjanci po kursie odbywają najpierw okres przygotowawczy, który trwa trzy lata, dopiero potem przechodzą na służbę stałą i w tym momencie należy im się zasiłek na zagospodarowanie. Przysługuje on w związku z mianowaniem policjanta do służby stałej w wysokości jednomiesięcznego uposażenia. Oprócz tego policjanci mają możliwości awansu, zarówno i w stopniu i na stanowisku, a także podwyższenia kwalifikacji, możliwość rozwoju zawodowego.

Postanowiliśmy, że chcemy wstąpić do Policji. Co musimy zrobić na początku? Jak wygląda proces rekrutacji?

Najlepiej skontaktować się albo z naszą Komendą Powiatową w Giżycku lub z Komendą Wojewódzką Policji w Olsztynie i zapytać, co po kolei zrobić, jakie dokumenty są potrzebne. Dowiemy się dokładnie, jak wygląda proces rekrutacji. Na początku musimy złożyć dokumentację, która  podlega weryfikacji. Warto przyjść do naszej komendy, są tutaj osoby, które pomogą i sprawdzą kompletność dokumentów. Następnym etapem są testy, na początku test wiedzy i test sprawnościowy, test psychologiczny, potem jest rozmowa kwalifikacyjna, komisja lekarska i postępowanie sprawdzające. Na samym końcu znajduje się lista rankingowa. Jeżeli uda nam się i przejdziemy wszystkie te etapy, to jesteśmy pełno uprawnionym policjantem. Nie jest to łatwa ścieżka i trzeba się postarać. Jeżeli chodzi o test wiedzy, to jest to 40 pytań i za każdą prawidłową odpowiedź można uzyskać 1 punkt. Przykładowe pytania znajdują się na stronie Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, w zakładkach o rekrutacji. Dotyczą na przykład znajomości przepisów i  funkcjonowania Policji.

Teraz trochę bardziej szczegółowo. Czy przepisy określają górny limit wieku osoby starającej się o przyjęcie do służby?

Nie ma górnej granicy wieku osoby starającej się o przyjęcie do służby. Jedynym wymogiem jest posiadanie co najmniej średniego wykształcenia. Dodatkowo oczywiście kandydat musi mieć zaświadczenie lekarskie o tym, że nie ma przeciwwskazań medycznych i że może przystąpić do testu sprawnościowego.

Wiele osób zastanawia się, czy jeżeli ma wadę wzroku, może wstąpić w szeregi Policji. Czy wada wzroku uniemożliwia podjęcie służby?

Z wadą wzroku bywa różnie. Czasami zdarza się tak, że kandydaci ukrywają pewne rzeczy na początku i dopiero na komisji lekarskiej okazuje się, że kandydat ma przeciwwskazania medyczne do podjęcia służby, a to oznacza koniec rekrutacji. Uważam, że lepiej niczego nie ukrywać, lepiej zadzwonić do Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie i zapytać. Jeżeli coś nam zdrowotnie dolega, to po prostu szkoda czasu na przechodzenie całego procesu rekrutacyjnego, by odpaść na samym końcu, na komisji lekarskiej, bo pojawią się przeciwwskazania medyczne. Z wadą wzroku jest różnie, sam fakt noszenia okularów raczej nie dyskwalifikuje od razu, chyba że jest to coś poważniejszego. Ocenia to komisja lekarska. Oprócz tego na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie w zakładce dotyczącej rekrutacji jest tabela, jeżeli chodzi o dyskwalifikacje, jakie choroby konkretnie stanowią przeciwwskazanie do pełnienia służby w Policji.

Jakie są możliwości awansu i rozwoju w Policji?

Trzeba mieć świadomość, że policjant, który przychodzi po szkole, musi najpierw nabrać doświadczenia. Taki policjant nigdy nie jest pozostawiony sam sobie, zawsze odbywa służby z innym doświadczonym już funkcjonariuszem. Ścieżek awansu w Policji jest wiele i można podnosić swoje kwalifikacje. Policjanci mogą na przykład ukończyć studia pierwszego i drugiego stopnia w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, można awansować i w stopniu i na stanowisku. Wszystkie osoby zainteresowane służbą w Policji serdecznie zapraszamy do udziału w rekrutacji!

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Piotr Tomasz Suchta

Szczegółowe informacje o doborze do służby można uzyskać na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie – warminsko-mazurska.policja.gov.pl , jak również w Komendzie Powiatowej Policji w Giżycku dzwoniąc pod nr tel: 47 735 22 25 lub osobiście. Informacji udzieli Pani Bogumiła Wiśniewska z Zespołu ds. Dyscyplinarnych Kadr i Szkolenia.

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze