8 listopada w jednej ze szkół pod Warszawą odbyło się pierwsze pilotażowe szkolenie z obsługi broni przy wykorzystaniu mobilnej strzelnicy laserowej. To kolejny element Programu Upowszechniania Strzelectwa zainicjowanego w tym roku przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.
– Czas pokazał, że nowoczesna technologia jest w stanie spełnić większość dzisiejszych potrzeb w kwestii edukacji proobronnej społeczeństwa. Jest to rozwiązanie proste, skuteczne, a co najważniejsze zapewniające najwyższe standardy bezpieczeństwa dla uczestniczącej w zajęciach młodzieży szkolnej – powiedział podczas szkolenia Kamil Bortniczuk, Minister Sportu i Turystyki.
Z inicjatywy Kamila Bortniczuka, ministra sportu i turystyki, Stowarzyszenie Strzeleckie KS Proelia rozpoczęło – w ramach Programu Upowszechniania Strzelectwa – pilotaż bezpłatnych zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z wykorzystaniem mobilnej strzelnicy laserowej. Uczestnicy będą mieli do dyspozycji profesjonalny sprzęt oparty na systemie renomowanej amerykańskiej firmy Laser Shot, który od lat jest wykorzystywany w szkoleniu amerykańskiej armii, a także polskiej Policji i Straży Granicznej.
Inicjatywa Ministra Sportu i Turystyki Kamila Bortniczuka stwarza możliwość dotarcia ze szkoleniem do każdej szkoły, w Polsce która wyrazi zainteresowanie takim szkoleniem.
Nowatorski pomysł obejmuje zakup 400 mobilnych systemów (po jednym na każdy powiat) oraz zatrudnienie wykwalifikowanych instruktorów. Włączenie się w proces edukacji młodzieży i chęć współpracy zadeklarowali emerytowani funkcjonariusze służb mundurowych, co pozwoli na wykorzystanie ich wiedzy i umiejętności. Instruktorzy w poszczególnych powiatach będą szkolić uczniów, młodzież oraz jednostki samorządowe i instytucje na miejscu – czyli przyjadą ze strzelnicą do zainteresowanych.
Mobilne strzelnice laserowe mają być dopełnieniem dotychczasowej, realizowanej w ramach Programu Upowszechniania Strzelectwa oferty zajęć strzeleckich, chwalonych przez młodych ludzi za nowatorski sposób ich prowadzenia.
Producent systemu nie poprzestał na jednej wersji oprogramowania. Biorąc pod uwagę setki tysięcy osób, które skorzystały z tego systemu podzielono naukę strzelania na kilka etapów, do których stworzono osobne programy. Istotnym elementem tego systemu jest możliwość prowadzenia szkolenia dla 4 uczniów jednocześnie. Program zlicza wyniki w czasie rzeczywistym dla 4 indywidualnych strzelców.
Każdy strzał jest zapisywany i można do niego powrócić w celu omówienia. Wyraźnie więc widać, że nie jest to gra komputerowa, a program do nauki strzelania, który pozwala prowadzić profesjonalny trening strzelecki.
Zalety jakie daje system laserowy to przede wszystkim:
- kompaktowe wymiary (cały system mieści się jednej walizce),
- do treningu potrzebujemy pomieszczenie z białą ścianą o szerokości minimum 4 metry i wysokość minimum 2,5 metra. W przypadku braku białej ściany można rozstawić ekran przenośny,
- możliwość prowadzenia szkoleń z broni krótkiej i długiej (w podstawowej wersji systemu można ćwiczyć strzelanie na dystansie do 100 m),
- szkolenie odbywa się na replikach prawdziwej broni (wymiary i waga są identyczne jak prawdziwej broni, wszystkie elementy są ruchome, – – magazynki wymienne a przyrządy celownicze z możliwością regulacji).
Szkolenie osób zaczynających od zera naukę strzelania podzielono na kilka etapów:
- program, w którym ćwiczymy prawidłowe trzymanie broni, zgrywanie przyrządów i oddawanie celnych strzałów do tarczy,
- kolejnym etapem jest strzelanie do przemieszczającego się celu,
- kolejnym etapem jest strzelanie do kilku celów pojawiających się w różnych miejscach,
- program realnie odzwierciedlający odkrytą strzelnicę, na której możemy prowadzić strzelanie z broni długiej na dystansie do 100m w zmiennych warunkach pogodowych które można dowolnie definiować.
Źródło, fot. MSiT