Mniej wypadków i mniej zabitych. Styczeń i luty na drogach regionu

0

Policjanci ruchu drogowego podsumowali co działo się na drogach regionu w ciągu minionych dwóch miesięcy. Było bezpieczniej niż w analogicznym okresie 2016 roku.

Od początku roku do końca lutego odnotowano 172 wypadki drogowe- to o 8 mniej niż w ubiegłym roku. W wyniku tych zdarzeń 12 osób zginęło ( mniej o 3), a 208 zostało rannych ( mniej o 22). Policjanci odnotowali ponad 2500 kolizji drogowych- to o blisko 350 więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku. Najczęstszą przyczyną wypadków było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Nadmierna prędkość może być przyczyną tragicznych w skutkach zdarzeń, ale może także skutkować zatrzymaniem prawa jazdy.

Średnio dwa przypadki dziennie kierowców jadących ponad 100 km/h na godzinę w obszarze zabudowanym

Od początku roku policjanci odnotowali 112 przekroczeń prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Tylu kierowcom w myśl przepisów zatrzymano prawo jazdy na 3 miesiące. W tym samym okresie policjanci przekazali starostom 3 informacje  o ujawnieniu faktu kierowania pojazdem w 3- miesięcznym okresie, na jaki  zatrzymano prawo jazdy za przekroczenie prędkości pow. 50 km/h  w obszarze zabudowanym.

Mł insp. Robert Zalewski Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie: – Obrazowo rzecz ujmując, każdego dnia średnio 2 kierowcom dziennie zatrzymywano  uprawnienia, kiedy pędzili w obszarze zabudowanym  ponad 100 km/h.

Cofnięte uprawnienia do kierowania lub  brak uprawnień

Zgodnie z art.180a Kodeksu Karnego kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy policjanci ujawnili  66 takich przypadków, a więc tylu kierowców odpowie za popełnione przestępstwo.

Warto zwrócić uwagę na zapisy artykułu 94§1  Kodeksu Wykroczeń. Zgodnie z nim:  „ Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze grzywny(..) Zgodnie z par. 3 wyżej cytowanego przepisu: „W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, można orzec zakaz prowadzenia pojazdów”. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2017 roku policjanci odnotowali 161 przypadków kierowania samochodem przez osoby, które nigdy nie posiadały uprawnienia do kierowania pojazdami.

– Kierowcy, którzy nie posiadają prawa jazdy,  lub kierując pojazdem nie posiadając wymaganej  kategorii a mimo to wsiadają za kierownicę bardzo często myślą, że ryzykują  otrzymaniem mandatu w wysokości  do 500  złotych. Tymczasem  zgodnie z przepisami policjant może odstąpić od nałożenia mandatu i skierować wniosek do sądu o ukaranie i orzeczenie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy  tego roku policjanci skierowali 36 takich wniosków- mówi mł. insp. Robert Zalewski

W przypadku, gdy sąd orzeknie taki środek, a kierowca zostanie zatrzymany do kontroli  będzie odpowiadał już nie z kodeksu wykroczeń, ale za popełnienie przestępstwa określonego w art. 244 kodeksu karnego : „  Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu (..) prowadzenia pojazdów(..) podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”

Źródło: KWP Olsztyn Mk/kw

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze