Mieszkanka powiatu giżyckiego oszukana na portalu z ogłoszeniami. Straciła blisko 10 tys. złotych

3

Ofiarą internetowych oszustów padła mieszkanka powiatu giżyckiego. Kobieta, zamiast otrzymać pieniądze ze sprzedaży przedmiotów została oszukana, a z jej konta zniknęło blisko 10 tys. złotych. 

O oszustwie zostali powiadomieni policjanci z Giżycka. 

Jak ustalili funkcjonariusze, po wystawieniu oferty sprzedaży na jednym z portali ogłoszeniowych, pokrzywdzona otrzymała przez komunikator wiadomość od osoby, która była zainteresowana kupnem wystawionego przez nią przedmiotu.

Pokrzywdzona po kliknięciu w przesłany link została przekierowana na stronę łudząco przypominającą stronę firmy kurierskiej, gdzie miała uzupełnić m.in. numer konta bankowego – informuje st. asp. Iwona Chruścińska, oficer prasowy KPP Giżycko

Następnego dnia kobieta zorientowała się, że z jej konta bankowego zniknęły pieniądze. 

TAK DZIAŁAJĄ OSZUŚCI!

Po wystawieniu przedmiotów na sprzedaż odzywają się bardzo szybko potencjalni zainteresowani zakupem przez WhatsApp. Oferują chęć zakupu danych przedmiotów, zamawiając kuriera. Myślisz „spoko”, wysyłka przez Paczkomat to dobra opcja. Odpisujesz, że nie ma problemu i dostajesz kolejną wiadomość z linkiem do potwierdzenia, aby otrzymać pieniądze.

Pojawia się łudząco podobna strona firmy kurierskiej, gdzie są zawarte dane dotyczące przesyłki. Dalej jesteś proszony o podanie numeru konta do wpłaty – robisz to. Następnie informują, że zaraz przyjdzie potwierdzenie wpłaty. Następny krok – sprawdzasz swoje konto, okazuje się, że nie ma na nim pieniędzy.

Nie korzystajcie nigdy z linków, które przychodzą w wiadomościach. Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku. Sprawdzajmy zawsze, czy witryna jest bezpieczna. Jeśli korzystamy z kodów autoryzacyjnych przesłanych SMS-em przez bank lub inne instytucje sprawdzajmy zawsze, czy zawiera polskie znaki – apelują policjanci

Trzeba też pamiętać, by przy podawaniu danych karty bankowej i numeru konta zachować należy szczególną ostrożność. Należy upewnić się, czy oszuści nie zastawili na nas pułapki.

(źródło: KPP Giżycko)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Tyuu

Głupie babsko..

CyberB

kiedy powinna się zapalić lampka ostrzegawcza:

  • podanie nr konta
  • podanie nr karty
  • podanie własnego adresu e-mail drugiej stronie transakcji
  • komunikacja z drugą stroną, inną drogą/systemem/komunikatorem niż przez oficjalny/pierwotny serwis
  • podanie nr PESEL bądź innych danych osobistych
  • logowanie do banku po kliknięciu w link
  • podawanie jakichkolwiek danych personalnych po kliknięciu w link odebrany e-mail’em
Megi

Tyle o tym mówią, piszą a oni dalej w jakieś linki klikają. Ale wy głupi!!!