Małpia ospa na Warmii i Mazurach. Potwierdzono zakażenie u dwóch pacjentów

0

Służby sanitarno-epidemiologiczne potwierdziły zakażenie małpią ospą u dwóch pacjentów z Warmii i Mazur. Trzy kolejne osoby czekają pod obserwacją na wyniki — poinformowała Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie.

Pacjenci to głównie młodzi mężczyźni z Olsztyna oraz powiatów olsztyńskiego i iławskiego. Osoby z kontaktu z chorymi zostały poddane trzytygodniowej kwarantannie – przekazała w komunikacie Warmińsko-Mazurska Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie. 

Małpia ospa to choroba odzwierzęca. Wywołuje ją wirus ospy małpiej (MPXV) należący do rodzaju Orthopoxvirus. Do zakażeń dochodzi przez bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami przez ich krew lub płyny ustrojowe (głównie są to: wiewiórki, króliki, ale również zakażone myszy, szczury), albo w wyniku pogryzienia przez zakażone zwierzę. 

Choroba przenosi się z człowieka na człowieka przez bliskie kontakty, w tym kontakty intymne. Do zakażeń dochodzi drogą kropelkową lub z krwią i wydzielinami w czasie bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną, przez śluzówki.

Najczęstsze objawy ospy małpiej wysoka gorączka 39-40 stopni, powiększenie węzłów chłonnych, złe samopoczucie, osłabienie bóle głowy, pleców, zmiany skórne, wysypka.

Nie ma osobnej szczepionki przeciw ospie małpiej. Jak podaje Państwowy Zakład Higieny, ze względu na bliskie pokrewieństwo wirusów krowianki, ospy prawdziwej i ospy małpiej szczepionka przeciw ospie prawdziwej (opracowana na bazie wirusa krowianki) zapewnia krzyżową ochronę przed ospą małpią i ospą prawdziwą.

W uniknięciu zachorowania konieczna jest stosowanie zasad profilaktyki unikania kontaktów bezpośrednich lub skóra do skóry z osobami z objawami choroby, unikanie ryzykownych kontaktów seksualnych, bez zabezpieczeń, używanie własnych przedmiotów higienicznych, w tym pościeli i ręczników, dbanie o higienę rąk.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze