Posiadanie drona to nie tylko zabawa, ale również pewna odpowiedzialność i obowiązki prawne, które warto znać. By w pełni cieszyć się możliwościami dronów, warto postarać się o licencję na ich użytkowanie, co daje sporo nowych opcji zabawy. Jakie są wymagania względem uzyskania licencji na latanie dronem, i gdzie ubiegać się o jej wydanie? Oto przydatne informacje dla zainteresowanych.

Gdzie można uzyskać licencję na latanie dronem?

W Polsce znajduje się kilka ośrodków, gdzie można uzyskać uprawnienia na drona UAVO, czyli innymi słowy otrzymać licencję na latanie dronem. Te ośrodki są filiami Urzędu Lotnictwa Cywilnego, gdzie odbywają się szkolenia, kursy, jak również egzaminy dla kursantów, których pozytywne przeprowadzenie skutkuje otrzymaniem dokumentu, jakim jest licencja. Dron, którym zamierzamy latać bez licencji może maksymalnie ważyć 250 g, co znacznie ogranicza nasze możliwości względem kupienia odpowiadającego nam urządzenia. Większość najlepszych technologicznie dronów waży więcej, a wtedy jego użytkowanie wymusza na nas posiadanie odpowiedniej licencji. Kursanci w trakcie szkolenia zapoznają się z wieloma zagadnieniami dotyczącymi bezpieczeństwa powietrznego, bhp a także tego, jakie parametry posiada, i czym właściwie jest dron. Licencja jest ukoronowaniem tej nauki, która najczęściej trwa ok. 2 tygodni.

Jakie warunki trzeba spełnić, by uzyskać licencję na latanie dronem?

Licencja na drona wydawana jest osobom, które ukończyły kurs przeprowadzony przez upoważnioną placówkę, w tej sytuacji jest to Urząd Lotnictwa Cywilnego. Kurs dzieli się na część teoretyczną i praktyczną, wymagane jest zaliczenie obu tych części. Podczas części praktycznej kursant pod okiem instruktora wykonuje loty dronem, trenuje lądowanie czy manewrowanie dronem wśród przeszkód, co ma go przygotować do samodzielnych lotów w przyszłości. Licencja na drony wydana jest po zdanym egzaminie, również pod okiem instruktora i egzaminatora.  Dodatkowo, licencja operatora drona UAVO upoważnia do eksploatowania o wiele bardziej zaawansowanych urządzeń, niżeli drony do 250 g, które traktowane są w kategoriach zabawki. Należy mieć ją przy sobie za każdym razem, gdy latamy dronem – bez względu na naszą lokalizację. Dokument potwierdza nasze uprawnienia w razie kontroli.

Kiedy warto rozważyć ubieganie się o wydanie licencji na drona?

Jeżeli chcemy wykorzystywać nasze umiejętności i sprzęt w pracy, należy posiadać odpowiednie uprawnienia. Dron powyżej 250 g wymaga już rejestracji na rządowej stronie, a także posiadania odpowiedniej licencji. Jeżeli pracujemy w branży fotograficznej, filmowej, ale również w wojsku, straży pożarnej, jesteśmy myśliwymi lub pracownikami służb ratowniczych, licencja na drona z pewnością zwiększy nasze kwalifikacje i pozwoli wykorzystywać urządzenia do pomocy innym. W każdym innym zawodzie, gdzie latanie dronem i kamerowanie różnych obiektów, lokalizacji czy wydarzeń z lotu ptaka może pomóc nam w naszej pracy lub zwiększyć skuteczność, warto zapisać się na kurs, który zagwarantuje nam uprawnienia na drona.

(artykuł zewnętrzny)