Wójt Marek Jasudowicz, od prawie roku zarządza Gminą Giżycko. Mimo wielu obowiązków odpowiedział Nam na kilka pytań. Tylko u Nas dowiecie się o gminnych inwestycjach, zarówno o tych zrealizowanych i tych zaplanowanych, a także o tym jak Wójt spędza wolny czas.
1.Prawie od roku jest Pan Wójtem Naszej Gminy. Z perspektywy czasu, czy mógłby Pan porównać swoje odczucia po ogłoszeniu wyników wyborów i pierwsze dni pracy w Urzędzie Gminy, z obecnymi spostrzeżeniami i refleksjami?
(MJ) Wynik wyborów pokazał, że mieszkańcy gminy postawili na zmianę i udzielili mi kredytu zaufania, zdecydowali bym działał dla dobra wspólnego Naszej Gminy.
W dniu 8 grudnia 2014 roku zostałem zaprzysiężony na Wójta Gminy Giżycko, to wielki zaszczyt, ale też i wielka odpowiedzialność, szczególnie, że zaraz po objęciu stanowiska okazało się, iż gmina ma duże problemy z płynnością finansową. By gmina mogła funkcjonować i uregulować zaciągnięte wcześniej zobowiązania, niezbędne były decyzje ograniczające wydatki. Podjąłem trudne decyzje dotyczącą redukcji zatrudnienia oraz reorganizacji Urzędu Gminy. Takie działania docelowo usprawniły funkcjonowanie urzędu i zredukowały koszty funkcjonowania instytucji. Podkreślam, początki nie były łatwe. Ludzie boją się zmian, do tego – w moim odczuciu – obawiano się mnie personalnie. Jednak negatywne opinie na mój temat okazały się mitem (nie zlikwidowałem szkół, komunikacji autobusowej, basenu itp.) ponieważ nie przyszedłem dokonać destrukcyjnej rewolucji. Teraz w Urzędzie Gminy panuje przyjazna, miła atmosfera, która korzystnie wpływa na jakość pracy i obsługę petenta. Jestem zadowolony z poziomu zaangażowania pracowników Urzędu Gminy, są kompetentni i profesjonalnie podchodzą do powierzonych im zadań. Taka atmosfera sprzyja rozwojowi Naszej Gminy, naszemu dobru.
2.Wójt Gminy to funkcja zaszczytna, ale również zobowiązująca. Czy nowe stanowisko jest dla Pana dużym obciążeniem, a może wyzwaniem?
(MJ) Jak wspomniałem wcześniej, to wielki zaszczyt, ale traktuję tę funkcję jako powierzone mi przez wyborców zadanie, by działać jak najlepiej dla dobra wspólnego mieszkańców gminy. Jestem człowiekiem, który lubi wyzwania i angażuje się w nie w 100%, a nawet – niestety dla mojej żony, której bardzo dziękuję za nieskończone pokłady cierpliwości – więcej . Nie zależy mi na zaszczytach. Chcę działać na rzecz społeczeństwa i zgodnie z wcześniej składaną deklaracją, chcę być wójtem wszystkich mieszkańców naszej gminy i im służyć jak najlepiej. Uważam, że rozmawiać trzeba z każdym, niezależnie od posiadanego majątku czy wykształcenia. Wiem, że najciekawsze pomysły powstają nie za biurkiem, ale właśnie podczas spotkań z mieszkańcami, na ich terenie, gdzie czują się bezpiecznie i łatwiej jest im mówić o swoich problemach, potrzebach i pomysłach – rozmowa zza biurka urzędu buduje pewien dystans. Właśnie dlatego, w samym wrześniu, uczestniczyłem w 23 zebraniach wiejskich. Cieszę się, że nasza gmina pięknieje dzięki decyzjom mieszkańców, którzy sami ustalają zadania do realizacji w ramach funduszy sołeckich.
3.Jakie są najważniejsze inwestycje gminne zaplanowane w najbliższej przyszłości?
(MJ) Wiele dobrego zrobiliśmy przez ten niecały rok. Zmiany ograniczające wydatki oraz zaciągnięty kredyt w wysokości 1 500 000 zł pozwoliły na przeprowadzenie zaplanowanych oraz dodatkowych inwestycji na terenie naszej gminy.
Wykonaliśmy budowę sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej na odcinku Strzelce-Bogaczewo.
Dodatkowo pozyskaliśmy dofinansowanie w kwocie 266.103,20 zł, dzięki czemu zrealizowaliśmy w krótkim czasie budowę sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej w miejscowości Gajewo.
W Wilkasach przy ul. Szkolnej na odcinku około 300 m ułożyliśmy chodnik z przejazdami na zjazdach. Droga ma szerokość 5 m i nawierzchnie bitumiczną, dodatkowo poszerzone zostały zatoczki postojowe. Wykonano zabezpieczenie istniejących sieci energetycznych i telekomunikacyjnych rurami osłonowymi, zrobiony został również remont istniejących elementów odwodnienia.
Przeprowadziliśmy rozbudowę Szkoły Podstawowej w Wilkasach . W wyniku realizacji inwestycji dobudowano trzeci budynek oddziału przedszkolnego do dwóch już istniejących. Wykonano wszystkie niezbędne przeróbki dostosowujące istniejące obiekty szkolne do funkcjonowania (ścianki działowe, drzwi, podłogi, przebicia, instalacje przeciw pożarowe, instalacje sanitarne itp.), zostały także wykonane wszelkie niezbędne przyłącza: zasilania energetyczne, wodno – kanalizacyjne oraz centralne ogrzewanie.
Na ukończeniu już jest budowa ciągu pieszo-rowerowego przy drodze powiatowej w Gajewie, w którego kosztach partycypujemy.
Wykonaliśmy wiele mniejszych inwestycji w ramach realizacji zadań z funduszy sołeckich, m.in.:
- Zakup i montaż siłowni zewnętrznej, tablicy informacyjnej i utwardzenie terenu polbrukiem w miejscowości Bystry oraz budowa placu zabaw,
- Budowa sceny z kostki brukowej przy świetlicy w Pieczonkach,
- Ogrodzenie działki, na której znajduje się świetlica wiejska w Kożuchach Wielkich,
- Zagospodarowanie miejsca rekreacji w Sterławkach Małych. Postawiony został tam również grill murowany, a obok znajdują się ławkostół oraz wiata zadaszona z zamontowanym stołem i ławkami,
- Zakup i montaż zestawu zabawowego w Zielonym Gaju,
- Zagospodarowanie plaży w Bogaczewie, gdzie kupiono i zamontowano dwie sztuki stołów oraz sześć sztuk drewnianych ławek ,
- Budowa wiat edukacyjnych w miejscowościach: Wrony, Kalinowo, Upałty Małe, Sulimy, Bogaczewo i Doba,
- Zakup i montaż zestawu zabawowego we Wronach,
- Utworzenie miejsca rekreacji w Sulimach i rozbudowa placu zabaw,
- Budowa placu zabaw w Sterławkach Średnich,
- Doposażenie miejsca wypoczynku przy świetlicy wiejskiej w Spytkowie,
- Budowa placu zabaw w Sołdanach,
- Budowa oświetlenia na nasypie kolejowym w Grajwie,
- Zagospodarowanie plaży gminnej w miejscowości Kozin. Zamontowano na niej podwójną huśtawkę z jednym siedziskiem dla małych dzieci i jednym dla starszych.
Jak widać te dziesięć ostatnich miesięcy był zarówno dla mnie jak i mojego zespołu bardzo pracowite. Reorganizacja, inwestycje i przygotowania do nowego okresu programowania, w którym chcemy pozyskiwać środki zewnętrzne.
Jeżeli chodzi o nowe inwestycje, to jesteśmy na etapie konstruowania budżetu na następny rok. To Rada Gminy podejmie ostateczną decyzję o kształcie budżetu i inwestycjach. Przygotowujemy się do aplikowania o środki zewnętrzne na budowę: dróg, biblioteki, świetlicy oraz rozbudowę szkoły. Będziemy startowali w konkursach, których rozstrzygnięcia niestety nie można przewidzieć, ale liczymy, że pozyskamy wystarczające środki, aby dalej rozwijać naszą gminę i jej infrastrukturę.
4.Czy wyobraża Pan sobie Naszą Gminę za 10 lat – jakie jest Pana marzenie?
(MJ) Mam wizję na przyszłość Naszej Gminy. Stojąc na jej czele mogę sukcesywnie realizować plan rozwoju.
Mieszkańcy wybrali mnie na kadencję czteroletnią i ten czas jest dla mnie teraz najważniejszy. Podejmuję działania, by jak najlepiej poprowadzić realizację zadań i inwestycji gminnych. Dążę do tego, aby mieszkańcy mogli powiedzieć w przyszłości, że są dumni oraz szczęśliwi z mieszkania w tak piękniej i do tego rozwijającej się gminie.
5.Na koniec, dość prywatnie: Pana hobby to … . Oczywiście, jeśli ma Pan na nie czas 😉
(MJ)Moje największe pasje to informatyka i żeglarstwo. Oczywiście jak mam czas, to z przyjemnością siadam do komputera albo za ster żaglówki. W czasie tegorocznego półtoratygodniowego urlopu udało mi się spędzić cudowny czas z rodziną i przyjaciółmi na jachcie, opływając nasze piękne jeziora od północy po Okartowo na jeziorze Śniardwy. Jeśli chodzi o pasję, to pozwolę sobie zacytować Nicholas’a Sparks’a: „Najsmutniejsi ludzie, jakich w życiu spotkałam, to ci, którzy nie interesują się niczym głęboko. Pasja i zadowolenie idą ze sobą w parze, a bez nich każde szczęście jest wyłącznie chwilowe, nie ma bowiem bodźca, który by je podtrzymywał.”
Dziękujemy za udzielenie tak wyczerpujących odpowiedzi na Nasze pytania.
Wywiad przeprowadził Piotr Suchta
Fajnie że tyle się dzieje, szkoda że tak mało o tym się słyszy, aż się zdziwilam
i tak trzymać Panie Wójcie