Zdecydowana większość osób sądzi, że dzieci powinny nauczyć się odpowiedniej higieny rąk w przedszkolu. Małe dzieci stale brudzą sobie ręce, bawiąc się na dworze w terenie zielonym lub zabawkami w pomieszczeniach. Tak, czy inaczej powinny myć ręce, aby uniknąć niepotrzebnego zakażenia się chorobą zakaźną od rówieśników lub z innego źródła.
Poprawna higiena rąk
Wirusy stanowią źródło ponad 70% wszystkich infekcji, a co gorsza nie działają na nie antybiotyki. Z kolei bakterie najlepiej rozmnażają się w środowiskach wilgotnych i w temp. 15-40oC. Niektóre wirusy i bakterie są w stanie przeżyć przez wiele godzin na naszym ciele jak i na różnych przedmiotach, które wcześniej dotykał ktoś inny. Jednak jeśli usuniemy te bakterie z naszych rąk poprzez ich porządne umycie, wtedy nie musimy obawiać się zakażenia. Zdecydowana większość zakażeń następuje poprzez przenoszenie bakterii z rąk do naszych oczu, ust, otwartych ran i jedzenia. Do prawie wszystkich czynności używamy dłoni, więc siłą rzeczy stykają się one z bardzo różnymi powierzchniami, często brudnymi i z dużą ilością zarazków. Nie inaczej jest w przypadku małych dzieci, które w dodatku mniej uważnie podchodzą do dotykania wszystkiego wokół nich.
Fakty są takie, że:
- 6% z nas nie myje końcówek palców
- 24% z nas nie myje palców pod paznokciami
- 26% z nas nie myje rąk od spodu
- 28% z nas nie myje rąk z wierzchu
- 56% z nas nie myje kciuków
Wyłącznie poprawne umycie i wytarcie rąk usuwa bakterie z naszych dłoni. Ręce należy dobrze namydlić, a następnie spłukać wodą. Nie można pomijać ww. obszarów dłoni bo inaczej mycie rąk w ogóle nie ma sensu. Dużą ilość bakterii usuwamy na sam koniec, mechanicznie wycierając dłonie ręcznikiem papierowym, dlatego ważne jest, aby w przedszkolnych łazienkach znalazły się pojemniki na ręczniki papierowe. Ale jak to wszystko ma się do małych dzieci, które nie rozumieją dokładnie, czym są bakterie i jak rodzą się choroby?
Proste metody zachęcające dzieci do mycia rąk
Wielu rodziców twierdzi, że nauka mycia rąk w przedszkolach poprzez zabawę daje dobre efekty, a pracownicy przedszkoli bardzo skorzystaliby na pomocach naukowych wyrabiających w dzieciach dobre nawyki. Dzieci można uczyć poprawnej higieny rąk np. poprzez wspólne śpiewanie krótkich piosenek podczas mycia rąk. Może to być jakaś krótka piosenka lub jedna zwrotka z dłuższej; najważniejsze jest to, aby trwało to przynajmniej 20 sek. czyli tyle ile powinno trwać poprawne mycie rąk. Kolejnym pomysłem są materiały edukacyjne dla dzieci np. różnego rodzaju książeczki i kolorowanki lub nawet aplikacje mobilne, które wspierają proces nauki o higienie. Nauka poprzez zabawę jest dużo bardziej efektywna niż upominanie dzieci na każdym kroku, że mają myć ręce, bo to tylko niesie ze sobą negatywne emocje i dzieci przez to mniej chętnie podchodzą do mycia rąk.
Szkoła mycia rąk Elli
We współpracy z marką Tork przygotowaliśmy artykuł, w którym znajdą Państwo materiały edukacyjne wspomagające naukę mycia rąk u przedszkolaków poprzez zabawę. Można tam znaleźć bajkę dla dzieci pt. „Ella i przyjaciele na tropie zarazka” w której grupa przyjaciół walczy z Zarazkiem; materiały edukacyjne dla personelu przedszkolnego min. statystyki, porady, piosenki dla dzieci oraz broszurę informacyjną mówiącą o tym, jak korzystać z tych wszystkich materiałów. Podajemy link do artykułu na na blogu, gdzie za darmo można ściągnąć wszystkie pomoce dydaktyczne: Higiena mycia rąk w przedszkolach – Szkoła mycia rąk Elli.
Ryszard Kurek
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]