Giżycko upamiętniło 84. rocznicę agresji Związku Sowieckiego na Polskę [ZDJĘCIA]

0
fot. Piotr Tomasz Suchta

W niedzielę (17 września) o godzinie 12:00 w parku Rogera Goemaere’a przy ul. Moniuszki odbyły się uroczystości patriotyczne upamiętniające 84. rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę i Dzień Sybiraka.

Uroczystości w Giżycku rozpoczęły się nabożeństwem w kościele p.w. Ducha Św. Pocieszyciela. Po mszy świętej, pod pomnikiem poświęcony Żołnierzom AK i Sybirakom, odśpiewano hymn państwowy, odczytano apel poległych oraz złożono wiązanki kwiatów. 

17 września 1939 roku, łamiąc pakt o nieagresji Armia Czerwona wkroczyła na terytorium Polski. Pod sowieckim panowaniem znalazło się ponad 200 tys. kilometrów kwadratowych polskich ziem i 13 milionów mieszkańców. Uważa się, że w ciągu niespełna dwóch lat sowieckie represje dotknęły ponad miliona osób. Około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało uśmierconych w Katyniu, Charkowie i Twerze.

17 września obchodzony jest też jako Światowy Dzień Sybiraka. Po inwazji sowieckiej, następującej po ataku Niemiec na Polskę, będącej następstwem uzgodnień paktu Ribentropp-Mołotow, na obu zagarniętych terytoriach rozpoczęła się eksterminacja Polaków. W sowieckiej strefie rozpoczęły się wywózki do Kazachstanu i na Syberię. W trzech wielkich falach zesłano wówczas w głąb Związku Sowieckiego blisko pół miliona ludzi. 

(PTS, fot. Piotr Tomasz Suchta)

(kliknij w zdjęcie, aby powiększyć)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze