„Dzwoni oszust! Rozłącz się!” Policjanci spotkali się z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej

1
fot. KPP Giżycko

Giżyccy policjanci kontynuują działania informacyjne skierowane do mieszkańców naszego miasta i powiatu oraz apelują, aby rozmawiać z seniorami o metodach, jakimi posługują się oszuści.

13 października w Giżycku funkcjonariusze spotkali się z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej, by uczulić ich na czyhające zagrożenia. Podczas spotkania, policjanci omówili problematykę związaną z przestępczością przeciwko mieniu, na tzw. legendę. Głównym jej celem było upowszechnianie wiedzy na temat specyfiki działania oszustw metodą „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na wypadek”. Omówiony został również temat bezpiecznych zakupów w sieci, jak i „nieklikania” w linki, które zostały przesłane z niewiadomego źródła.

Oszuści wyłudzają pieniądze, podszywając się pod policjantów, lub inne osoby reprezentujące urząd lub instytucję. Wykorzystują fakt, że bardzo często w ludziach sama powaga urzędu budzi z automatu zaufanie i poczucie obowiązku do wykonywania poleceń – wyjaśniają giżyccy mundurowi. 

Dlatego przypominamy:

  • policjanci dzwonią, by umówić się np. na dogodny termin przesłuchania w charakterze świadka, lub by potwierdzić obecność świadka wezwanego w celu złożenia zeznań,
  • policjanci nigdy nie informują przez telefon o prowadzonych akcjach, „tajnych akcjach”, „śledztwach przeciwko hakerom, oszustom itp.”,
  • policjanci nigdy nie angażują postronnych osób do realizacji „akcji złapania oszusta”,
  • policjanci nigdy nie żądają pieniędzy: nie każą wypłacić ich z banku, nie chcą by ktoś przelał je na inne konto, nie każą oddać pieniędzy innej osobie i nie każą zostawić ich w określonym miejscu,
  • policjanci nigdy nie dzwonią z numeru „997”,
  • policjanci nigdy nie grożą konsekwencjami finansowymi za nie wykonywanie poleceń związanych z twoimi własnymi pieniędzmi.

Kiedy odbierzesz telefon, w którym osoba podająca się za policjanta porusza w jakikolwiek sposób temat pieniędzy – nie kontynuuj takiej rozmowy! Rozłącz się!

Pamiętaj, że nikt nie ma prawa straszyć cię przez telefon, naciskać na ciebie, zmuszać do określonego zachowania, zawsze masz prawo przemyśleć wszystko na spokojnie, bez pośpiechu.

Każda rozmowa telefoniczna, podczas której ktokolwiek prosi o pieniądze, powinna być natychmiast przerwana. Nie należy jej kontynuować i odpowiadać na pytania. Trzeba się rozłączyć!

Źródło: KPP Giżycko

Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
westt

W państwie z dykty oszuści mają raj.