Dzień ziemi i otwarcie nowego portu Przystani Nautica

3

Podczas Dnia Ziemi 2024 w gminie Węgorzewo posadzono 350 drzew. Przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej, ZHP Węgorzewo, władze miasta Węgorzewo, honorowi obywatele Węgorzewa oraz przedstawiciel lokalnego biznesu wzięli udział w święcie ziemi i rozmawiali o przeszłości i przyszłości Mazur. W trakcie spotkania oficjalnie otwarto nową inwestycję nad jeziorem Święcajty – port Przystań Nautica z ekologiczną infrastrukturą dla żeglarzy i mieszkańców gminy.

Dzień Ziemi w Kolonii Rybackiej jest efektem współpracy władz miejskich oraz Młodzieżowej Rady Miejskiej i lokalnych organizacji społecznych i biznesowych. Święto natury było okazją do posadzenia 350 drzew i dyskusji na temat przyszłości regionu, jak również prezentacji nowego portu, Przystań Nautica wybudowanego na terenie dawnego tartaku nad jeziorem Święcajty.

Ta inwestycja ma duże znaczenie dla naszej gminy. Dzisiaj jest z nami Honorowa Obywatelka Węgorzewa Herta Andruonis – od zawsze związana z Kolonią Rybacką oraz Wolfgang Schiemann – przewodniczący Kreisgemeinschaft Angerburg. To pokazuje jak ważne jest dla nas poszanowanie naszej historii i tradycji. Gmina Węgorzewo przynależy do Stowarzyszeń Cittaslow International oraz Cittaslow Polska, w których główną wartością jest harmonijne tempo życia. Naszym największym zasobem są walory przyrodnicze i na nich chcemy opierać swój rozwój – podkreślił w swoim przemówieniu burmistrz Węgorzewa Krzysztof Kołaszewski.

Bardzo się cieszę, że spotkaliśmy się tutaj i posadziliśmy tyle drzew. Cieszę się również z tego, że powstała taka inwestycja w Kolonii Rybackiej, która będzie ogólnodostępna – powiedziała Anna Faber, Sołtys Kolonii Rybackiej.

Rada Miejska w Węgorzewie od początku wspiera zamierzenia inwestycyjne firmy Ascot. Zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego była furtką do realizacji tej imponującej inwestycji. Cieszę się, że jako radny miałem wpływ na realizację tej inwestycji. Dziękuję również, że firma Ascot współpracuje z lokalną społecznością. Oby więcej takich wspaniałych inwestorów – powiedział Mateusz Rodziewicz – Radny Rady Miejskiej w Węgorzewie.

Inwestycja realizowana przez Ascot Polska sp. z o.o. sp. k. korzysta z dofinansowania (1,8 mln euro) z Norwegii w ramach Mechanizmu Funduszy Norweskich. Projekt, ma celu stworzenie pierwszej w skali kraju, kompleksowej eko mariny, nawiązującej do dziedzictwa żeglarstwa lodowego wdrażając rozwiązania pro środowiskowe.

Cieszymy się, że to właśnie przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej oraz lokalna młodzież jako pierwsza ma okazję zobaczyć efekty tej inwestycji – mówił Paweł Lickiewicz, przedstawiciel inwestora. Dziękujemy za gościnność lokalnej społeczności i wsparcie władz. Wierzymy, że nasza inwestycja przyniesie kolejne.

Port Przystań Nautica ma ponad 150 miejsc postojowych dla jachtów, strefę rezydencką, strefę czarterową, nowoczesny kapitanat, sanitariaty, saunę i przestrzeń szkoleniową. Dodatkowo w porcie będzie funkcjonować wypożyczalnia rowerów, wzmacniając infrastrukturę przy Mazurskiej Pętli Rowerowej i wpisując się w koncepcję FitCity Węgorzewo.

Żeglarstwo się demokratyzuje, jest coraz bardziej dostępne, co wpływa na liczbę łodzi na szlaku. Chcielibyśmy dostarczyć wygodne i bezpieczne miejsce do cumowania, jednocześnie odpowiadając na coraz większą świadomości na szlaku, udostępniając żeglarzom i motorowodniakom infrastrukturę np. do odbierania nieczystości z łodzi, czy w sezonie zimowym, jeżeli oczywiście pogoda na to pozwoli bojery – dodaje Lickiewicz.

Po spacerze uczestnicy udali się na plażę sołecką, na której również sadzono drzewa i przygotowano do sezonu, na wspólne ognisko.

(info. prasowa) 

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Piter

Porty jeszcze można zrozumieć, ale te 6 wielkich bloków nad samym jeziorem w Kalu, które zmieniły w tej czesci całkowicie wyglad jeziora na zurbanizowany to już jakas pomyłka w planie zagospodarowanie przestrzennego… oprócz tego że postawili tam 6 bloków to zaorali do okola całe nabrzeże, niegdyś bardzo urokliwe. Ktoś powinien za zgodę na to oberwać! Teraz ta część jeziora wygląda jak jakieś miasto a nie ciche spokojne mazury.

zbyszek

I tak skrawek po skrawku znikaja Mazury jakie znamy nie liczy się nic oprócz kasy,kasa kasa kasa. W Kalu naprawdę ktoś za to powinien beknąć myslałem że następny blok to stanie już w jeziorze

bzdury nie cud natury

Panie w Giżycku nie lepiej. Wieżowce w Niegocin wchodzą. Betonoza i bezmózgowie rządzi.