Zamierzasz kupić samochód, ale brak Ci gotówki? Może idealną propozycją dla Ciebie będzie skorzystanie z kredytu samochodowego? Na co zwrócić szczególną uwagę i czy warto się na niego zdecydować? Wszystkiego na ten temat dowiesz się w naszym artykule.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu na kredyt?
Masz w planach zakup samochodu, ale niestety nie posiadasz na ten cel odpowiednich funduszy? W takim wypadku zawsze możesz wspomóc się kredytem. Do wyboru mamy zwykły kredyt gotówkowy, albo specjalnie przygotowany do tego kredyt samochodowy. Jest on produktem znacznie korzystniejszym niż w przypadku tej pierwszej opcji. Wszystko dzięki rzeczowemu zabezpieczeniu, jakie stanowi pojazd. Istnieje również możliwość wniesienia do kredytu wkładu własnego, który może wynosić np. 10% wartości samochodu. Powoduje to wtedy obniżenie prowizji lub oprocentowania.
Przy wyborze odpowiedniego produktu powinniśmy szczególną uwagę zwrócić właśnie na te dwa czynniki. Prowizja stanowi istotny składnik kosztów kredytu samochodowego, banki często obniżają ją dla klientów, którzy wcześniej się z nimi związali, posiadając tam np. konto osobiste lub też inny kredyt.
Natomiast wysokość oprocentowania bywa różna, w zależności od tego, co jest przedmiotem zakupu. W przypadku używanego auta, będzie to na pewno jego wiek, im starsze, tym oprocentowanie będzie wyższe. Dotyczy to także okresu spłaty, jego wysokość będzie wzrastać wraz z okresem jego trwania. Zatem najniższe oprocentowanie jest przy zakupie nowych samochodów, które dopiero co wyjeżdżają z salonu lub też maksymalnie 2, czy 3 letnie.
Także szukając najlepszej oferty kredytowej, dobrze jest przeanalizować inne produkty, które musimy obligatoryjnie nabyć w danym banku. Mowa tu o koncie, karcie debetowej lub karcie kredytowej. Jeżeli chcesz porównać wszystkie dostępne oferty, skorzystaj z rankingu kredytów samochodowych, które znajdziesz tutaj https://gotowkowe.net/ranking-kredytow-samochodowych/.
Kredyt idealną opcją na sfinalizowanie zakupu samochodu
Kredyt samochodowy już od bardzo dawna jest popularnym i często wykorzystywanym narzędziem finansowania zakupu auta. Spowodowane jest to głównie jego dostępnością, zarówno dla przedsiębiorców i osób fizycznych. Aby z niego skorzystać, tak naprawdę potrzebna nam jest tylko zdolność kredytowa. Dobrze wybrany bank, dopasuje nam raty tak, by nie zakłóciły naszej płynności finansowej.
Drugą istotną sprawą jest to, że nawet jeżeli jesteśmy przygotowani na tak spory wydatek, to koniecznie zastanówmy się nad tym, czy opłaca nam się tak dużo pieniędzy wydać w jednej chwili na produkt, którego wartość, drastycznie maleje z roku na rok? Raczej jest to mało opłacalna inwestycja. Również kupując auto danej marki, w instytucji, która ją obsługuje, możemy liczyć na korzystną ofertę. Wymienić tu możemy takie marki jak np. Mercedes, Toyota, Volkswagen, czy Fiat.
Czy są jakieś wady?
Oczywiście nie ma produktów wolnych od wad. Do największych minusów tego rozwiązania należy przede wszystkim oprocentowanie, które zazwyczaj bywa większe niż w przypadku leasingu. Nie każdy z nas lubi również bawienie się w całą procedurę kredytową, jak i z różnych przyczyn nie spełnia wymagań, określonych przez bank.
Trzeba także liczyć się z obowiązkowym zabezpieczeniem (najczęściej stosowanym jest zastaw rejestrowy i przewłaszczenie, ale może stanowić je także depozyt karty pojazdu). Również niezbędne będzie obowiązkowe ubezpieczenie AC, gdzie koszty składek, przez cały okres kredytowania, będzie ponosił kredytobiorca.
Kredyt samochodowy jest opcją, która najlepiej sprawdzi się w przypadku finansowania zakupu pojazdu względnie nowego. Natomiast zamierzając nabyć starszy samochód, na pewno taniej i szybciej wyjdzie nam skorzystać ze zwykłego kredytu gotówkowego.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]