Bonus za wysoką frekwencję. Ile pieniędzy trafi do gmin powiatu giżyckiego?

3

Przed wyborami rząd przeprowadził działania profrekwencyjne, których celem było zachęcenie Polaków do głosowania na kandydatów do Sejmu i Senatu. Samorządom, których mieszkańcy wezmą licznie udział w wyborach, obiecano nagrody finansowe.

Akcja skierowana była do gmin liczących do 20 tys. mieszkańców. Gminom, w których frekwencja przekroczy 60 proc., obiecano spore pieniądze. Rząd mówił o 250 tys. złotych wsparcia dla kół gospodyń wiejskich, orkiestr dętych czy zespołów ludowych i kolejnych 250 tys. złotych do podziału na kluby sportowe z terenu gminy.

To nie koniec bonusów frekwencyjnych. Gminy wchodzące w skład powiatów, miały rywalizować pomiędzy sobą, i ta z nich, w której zagłosował największy odsetek uprawnionych, w bonusie ma otrzymać 1 mln złotych na przebudowę i modernizację remiz strażackich i kolejny 1 mln złotych na budżet obywatelski.

Sprawdziliśmy, jak wyglądała sytuacja w naszym powiecie.

W każdej gminie powiatu giżyckiego frekwencja przekroczyła 60 proc. Oznacza to, że każda z nich otrzyma po 250 tys. zł na rozwój kół gospodyń wiejskich, zespołów ludowych i orkiestr dętych, a także 250 tys. zł na lokalne kluby sportowe. W sumie po 500 tys. zł.

Rywalizację o frekwencję w powiecie wygrała gmina Giżycko, gdzie do urn poszło 71,09 proc. mieszkańców. Dzięki wygranej do gminy Giżycko powinno trafić 1 mln złotych na przebudowę i modernizację remiz strażackich, kolejny 1 mln złotych na budżet obywatelski, a poza tym 250 tys. złotych na KGW i 250 tys. złotych na kluby sportowe. Łącznie 2,5 mln złotych.

Przed wyborami premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że na terenach wiejskich o wiele mniej osób uczestniczy w wyborach, a przecież głos musi być tak samo ważny w gminach miejsko-wiejskich, jak i w dużych miastach. Okazuje się, że dzięki rekordowej frekwencji podczas wyborów do gmin w całym kraju trafią niemałe pieniądze.  

Jak donosi Wirtualna Polska, rząd musi teraz znaleźć w budżecie państwa 1,6 miliarda złotych na nagrody dla samorządów.

Słowo się rzekło, trzeba wypłacić. Zmieni się budżet – komentuje sprawę Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Niezależnie od rzeczywistych pobudek, którymi kierował się rząd, samorządy z powiatu giżyckiego skorzystają z tej inicjatywy, a najbardziej gmina Giżycko.

Frekwencja w wyborach do Sejmu w 2023 r. w gminach powiatu giżyckiego:

– gm. Giżycko – 71,09%

– gm. Kruklanki – 65,70%

– gm. Miłki – 61,80%

– gm. Ryn – 61,78%

– gm. Wydminy – 61,21%

(PTS)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Geppatto

Synowi znowu nos urośnie

Dzepwtto

Po co taki bonus, na który sami sie musieliśmy zrzucić. pisowska, hatfu, manipulacja.

no, proszę

Powinien dać ze swoich.