fot. Wody Polskie

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zakończyło jesienne zarybianie obwodów rybackich w ramach realizacji projektu Nasze Łowiska na terenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku, gdzie prowadzona jest racjonalna gospodarka rybacka.

Jesienne zarybienie ma na celu podwyższenie atrakcyjności zbiorników pod względem zasobności i różnorodności gatunkowej ryb. Łącznie do jezior trafiło blisko 200 tys. sztuk narybku węgorza europejskiego (Anguilla anguilla) o masie od 5 do 20g/szt. Na jeziorach młode osobniki wypuszczone zostały wzdłuż linii brzegowej jezior: Reszki, Łaźno, Kiełki, Silec, Iławki, Krzywe, Stoczek oraz Wityny.

Od 2022 roku Wody Polskie wdrażają ogólnopolski program Nasze Łowiska, dzięki któremu w ramach jednej opłaty w wysokości 250 zł można wędkować na wszystkich obwodach rybackich zarządzanych przez Wody Polskie. Aktualnie Gospodarstwo zarządza 75 obwodami na terenie regionalnych zarządów gospodarki wodnej w: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Szczecinie. Liczba udostępnionych obwodów rybackich będzie się sukcesywnie zwiększać.

Gospodarstwo włącza się też w promocję wędkarstwa, jako aktywnej formy wypoczynku i sposobu obcowania ze środowiskiem wodnym. Przyswajanie przez dzieci i młodzież wiedzy oraz odpowiednich postaw wpisuje się w idee edukacji ekologicznej – np. poprzez organizację zawodów spławikowych dla dzieci, młodzieży, a także dorosłych.

Wiosną bieżącego roku pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku w ramach sezonowego zarybiania wpuścili do:

– Obwodu Rybackiego Nr 5 Rzeki Narew – 400 tys. sztuk narybku szczupaka

– Obwodu Rybackiego Nr 1 i 2 Rzeki Pisa – 200 tys. sztuk narybku szczupaka

– Obwodu Rybackiego Nr 3 Jeziora Silec – 300 tys. sztuk narybku szczupaka

– Obwodu Rybackiego Nr 5 Jeziora Iławki – 50 tys. sztuk narybku szczupaka

Źródło: Wody Polskie

Subskrybuj
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Jezioro Długie
Jezioro Długie
16 października 2022 08:57

Na zachodzie Europy
Jak wpuszczają rybę do akwenu wodnego to przy udziale publiczności, dzieci. A w Polsce robi się potajemnie. czy nie można tego zmienić?

Wędkarz amator
Wędkarz amator
15 października 2022 09:39

Witam. Zgadzam się co do tego by nie przedłużać dzierżaw tym co dewastują dzierżawione wody. Tak jak ma to miejsce w Ełku oraz wielu innych miejscach. Zalecał by dokładne sprawdzenie stanu rybnego dzierżawionych akwenów wodnych . Wielokrotnie widziałem rybaków na wodach otaczających Ełk jak podczas tarła za pomocą prądu prowadzili tak zwaną racjonalną gospodarkę rybacką.Takie działania są rzekomo ekologiczne i zdrowe wedle dzierżawcy(ów).

Tomasz
Tomasz
15 października 2022 09:19

Odezwali się prezesi spółek rybackich, boją się, że nie przedłużą im umów dzierżawy jezior na mazurach, gdyż oni od dawna nie zarabiają jezior węgorzem, typowym przykładem jest gospodarstwo Jeziorowe w Ełku, gdzie nikt nie widział i nie słyszał o zarybieniach węgorzem. Łowię na jeziorach wokół Ełku. Ryb z roku na rok jest coraz mniej. Rybacy odławiają wiosną w czasie tarła. W jednych rękach jest około 80 procent jezior, co powoduje patologię, gdyż nie ma żadnej konkurencyjnosci. Doszło do nadmiernej koncentracji w jednych rękach. Mam nadzieję, że wraz z końcem obowiązywania umowy dzierżawy jeziora wrócą do Wód Polskich, które zaczną zarybiać,… Czytaj więcej »

Kormoran
Kormoran
15 października 2022 07:21

Dziękuję w imieniu kormoran ów żerujacych na Mazurach. A tak na marginesie, może wpuscicie jakąś rybę handlową, tak jak robi to pzw.

rybka
rybka
odpowiedział na komentarz  Kormoran
15 października 2022 08:30

nie zarybiają źle, zarybiają źle. O co wam chodzi ludzie? Kormoran też coś musi jeść