fot. Wody Polskie

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zakończyło jesienne zarybianie obwodów rybackich w ramach realizacji projektu Nasze Łowiska na terenie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku, gdzie prowadzona jest racjonalna gospodarka rybacka.

Jesienne zarybienie ma na celu podwyższenie atrakcyjności zbiorników pod względem zasobności i różnorodności gatunkowej ryb. Łącznie do jezior trafiło blisko 200 tys. sztuk narybku węgorza europejskiego (Anguilla anguilla) o masie od 5 do 20g/szt. Na jeziorach młode osobniki wypuszczone zostały wzdłuż linii brzegowej jezior: Reszki, Łaźno, Kiełki, Silec, Iławki, Krzywe, Stoczek oraz Wityny.

Od 2022 roku Wody Polskie wdrażają ogólnopolski program Nasze Łowiska, dzięki któremu w ramach jednej opłaty w wysokości 250 zł można wędkować na wszystkich obwodach rybackich zarządzanych przez Wody Polskie. Aktualnie Gospodarstwo zarządza 75 obwodami na terenie regionalnych zarządów gospodarki wodnej w: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Szczecinie. Liczba udostępnionych obwodów rybackich będzie się sukcesywnie zwiększać.

Gospodarstwo włącza się też w promocję wędkarstwa, jako aktywnej formy wypoczynku i sposobu obcowania ze środowiskiem wodnym. Przyswajanie przez dzieci i młodzież wiedzy oraz odpowiednich postaw wpisuje się w idee edukacji ekologicznej – np. poprzez organizację zawodów spławikowych dla dzieci, młodzieży, a także dorosłych.

Wiosną bieżącego roku pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku w ramach sezonowego zarybiania wpuścili do:

– Obwodu Rybackiego Nr 5 Rzeki Narew – 400 tys. sztuk narybku szczupaka

– Obwodu Rybackiego Nr 1 i 2 Rzeki Pisa – 200 tys. sztuk narybku szczupaka

– Obwodu Rybackiego Nr 3 Jeziora Silec – 300 tys. sztuk narybku szczupaka

– Obwodu Rybackiego Nr 5 Jeziora Iławki – 50 tys. sztuk narybku szczupaka

Źródło: Wody Polskie

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Jezioro Długie

Na zachodzie Europy
Jak wpuszczają rybę do akwenu wodnego to przy udziale publiczności, dzieci. A w Polsce robi się potajemnie. czy nie można tego zmienić?

Wędkarz amator

Witam. Zgadzam się co do tego by nie przedłużać dzierżaw tym co dewastują dzierżawione wody. Tak jak ma to miejsce w Ełku oraz wielu innych miejscach. Zalecał by dokładne sprawdzenie stanu rybnego dzierżawionych akwenów wodnych . Wielokrotnie widziałem rybaków na wodach otaczających Ełk jak podczas tarła za pomocą prądu prowadzili tak zwaną racjonalną gospodarkę rybacką.Takie działania są rzekomo ekologiczne i zdrowe wedle dzierżawcy(ów).

Tomasz

Odezwali się prezesi spółek rybackich, boją się, że nie przedłużą im umów dzierżawy jezior na mazurach, gdyż oni od dawna nie zarabiają jezior węgorzem, typowym przykładem jest gospodarstwo Jeziorowe w Ełku, gdzie nikt nie widział i nie słyszał o zarybieniach węgorzem. Łowię na jeziorach wokół Ełku. Ryb z roku na rok jest coraz mniej. Rybacy odławiają wiosną w czasie tarła. W jednych rękach jest około 80 procent jezior, co powoduje patologię, gdyż nie ma żadnej konkurencyjnosci. Doszło do nadmiernej koncentracji w jednych rękach. Mam nadzieję, że wraz z końcem obowiązywania umowy dzierżawy jeziora wrócą do Wód Polskich, które zaczną zarybiać,… Czytaj więcej »

Kormoran

Dziękuję w imieniu kormoran ów żerujacych na Mazurach. A tak na marginesie, może wpuscicie jakąś rybę handlową, tak jak robi to pzw.

rybka

nie zarybiają źle, zarybiają źle. O co wam chodzi ludzie? Kormoran też coś musi jeść