Bezpłatne badania słuchu oraz porady dietetyków, hematologów i periodontologów w Giżycku

0

3 sierpnia mieszkańcy i turyści odwiedzający Giżycko będą mogli wykonać bezpłatne przesiewowe badania słuchu przeprowadzone przez lekarzy specjalistów z resortowego Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Jest to już czwarta edycja Wielospecjalistycznego Programu Przeciwdziałania Chorobom Cywilizacyjnym i Wsparcia Zdrowia Polaków „Po pierwsze zdrowie”, którego inicjatorem i pomysłodawcą jest prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu i Konsultant Krajowy w Dziedzinie Otorynolaryngologii. W ramach Programu można będzie wykonać badania profilaktyczne pozwalające na wczesne wykrywanie chorób cywilizacyjnych.

W Giżycku zapraszamy na badania słuchu, które będzie można wykonać w Mobilnym Centrum Słuchu zaparkowanym w Porcie Ekomarina, w godzinach 9.00 – 15.00. Chętni będą także mogli skorzystać z porad dietetyków, hematologów, stomatologów i periodontologów, którzy sprawdzą stan przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej.

Z naszych ubiegłorocznych doświadczeń wynika, że z możliwości wykonania bezbolesnych, nieinwazyjnych oraz przede wszystkim trwających tylko kilka minut badań, korzystali najchętniej seniorzy – mówi prof. Henryk Skarżyński pomysłodawca Programu oraz dyrektor Instytutu – Należy jednak pamiętać, że sprawny słuch jest podstawą komunikacji we współczesnym społeczeństwie, więc powinniśmy go sprawdzać w każdym wieku. Od końca lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku zespół Instytutu zorganizował i przeprowadził szereg programów wczesnego wykrywania i leczenia zaburzeń słuchu u dzieci i dorosłych. Tylko w latach 2007 – 2015 wykonano ponad 1 mln badań przesiewowych słuchu w ramach kilkudziesięciu programów i projektów zarówno samorządowych, ogólnopolskich, jak i międzynarodowych. Wyniki wskazują, że ok 16-19 % dzieci w Polsce może mieć różnego rodzaju problemy związane ze słuchem, które mogą utrudniać prawidłowy rozwój mowy oraz rozwój społeczny. Także w wieku senioralnym problemy ze słuchem są bardzo , gdyż 75 proc. osób po 70 roku życia ma niedosłuch. Nie jest tajemnicą, że nasze społeczeństwa się starzeją, a dla utrzymania sprawności i samodzielności osób w wieku senioralnym ogromne znaczenie ma umiejętność komunikowania się, która w ogromnym stopniu zależy od stanu słuchu.  – dodaje prof. Skarżyński.

Mobilnemu Centrum Słuchu będzie towarzyszyło stoisko informacyjne Instytutu, przy którym mieszkańcy będą mogli również porozmawiać o tym, jakie schorzenia leczą nasi specjaliści z interdyscyplinarnych zespołów i z jakimi problemami można się zgłaszać Instytutu.

Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze