Kradzież lub utrata dokumentów to stresująca sytuacja, która może przydarzyć się każdemu z nas. Nasz dowód osobisty lub prawo jazdy, które dostały się w niepowołane ręce, mogą posłużyć przestępcy do wyłudzenia kredytu, dokonania zakupów na raty oraz innych celów przestępczych. Alerty BIK to usługa, która ogranicza ryzyko w takich sytuacjach i pozwala na szybszą reakcję.

Aktywuj Alerty BIK >>

Czym są alerty BIK?

Alerty BIK to usługa, która informuje użytkownika o próbie pozyskania przez bank, SKOK lub firmę pożyczkową informacji z bazy BIK lub BIG InfoMonitor. System alertów BIK działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.  Jest to szczególnie ważne w przypadku wyłudzeń internetowych, które nie są ograniczone godzinami otwarcia placówek fizycznych. Użytkownik otrzymuje stosowną informację drogą SMS-ową oraz e-mailową.

Sprawdzenie klienta w bazach dłużników to normalna procedura stosowana przez większość instytucji finansowych. Służy ona zweryfikowaniu historii kredytowej. Problem pojawia się, kiedy w ostatnim czasie nie składaliśmy wniosku o kredyt — wówczas otrzymany alert od BIK świadczy o próbie wyłudzenia kredytu na nasze dane.

Jak aktywować alerty BIK?

Aktywacja alertów BIK składa się z trzech etapów. Po pierwsze — utwórz profil na portalu Biura Informacji Kredytowej. Niezbędne jest podanie wszystkich danych kontaktowych, w tym adresu e-mail oraz numeru telefonu. Zadbaj o ich prawidłowość, gdyż w dalszym etapie konieczna będzie ich weryfikacja. Przesyłane informacje są bezpieczne — BIK szyfruje przesyłane dane poprzez SSL.

Aktywuj Alerty BIK >>

Po drugie — zweryfikuj swoją tożsamość. Na tym etapie konieczne jest wykonanie przelewu identyfikacyjnego na kwotę 1 zł, odebranie e-maila z linkiem aktywacyjnym oraz SMS-a z kodem autoryzacyjnym. Opłata za przelew identyfikacyjny jest jednorazowa. Ten etap kończy się ustanowieniem hasła do logowania.

Po trzecie — dokonaj płatności online. Przelewy internetowe są księgowane w krótkim czasie. Usługa najczęściej staje się aktywna już po kilku minutach od dokonania płatności. W większości przypadków od założenia konta do aktywnych alertów BIK mija maksymalnie 15 minut. Cały proces jest bardzo krótki i daje spokój na cały rok.

Ile kosztują alerty BIK?

Aktywacja alertów BIK na 12 miesięcy kosztuje 24 zł brutto. Płatność za usługę odbywa się internetowo, dzięki temu alerty mogą być aktywowane niemal natychmiast. Aktualnie nie ma możliwości aktywowania usługi na krótszy okres. Warto pamiętać, że nie jest to usługa subskrypcyjna — przedłużasz ją wtedy, kiedy chcesz. Alerty BIK za darmo aktualnie nie są dostępne.

Osoby, które nie mają profilu na portalu Biura Informacji Kredytowej, zapłacą dodatkową złotówkę za wykonanie przelewu identyfikacyjnego. Jest to opłata jednorazowa, po jej dokonaniu użytkownik rozlicza się wyłącznie za usługi, z których korzysta.

Aktywuj Alerty BIK >>

Co zrobić gdy otrzymałem alert BIK?

Zadzwoń do BIK — 22 310 4444. W trakcie rozmowy dowiesz się wszelkich szczegółów związanych z alertem oraz będziesz mógł zakwestionować słuszność zapytania o twoją historię kredytową. Szybka reakcja umożliwi ci unieważnienie transakcji dokonanej przez oszusta, a sprawa będzie mogła zostać zgłoszona na policję.

Reklama