65-letni rowerzysta potrącony na przejściu dla pieszych

4

Policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, do którego doszło na skrzyżowaniu ulicy Suwalskiej z ulicą Przemysłową w Giżycku. Kierujący pojazdem marki Audi uderzył w rowerzystę przejeżdżającego przez przejście dla pieszych. Straszy mężczyzna, jadący rowerem, zabrany został do szpitala. 

W środę (16 sierpnia) kilka minut przed godziną 11:00 na skrzyżowaniu ulicy Suwalskiej z ulicą Przemysłową samochód potrącił rowerzystę.

Z ustaleń policjantów wynika, że do zdarzenia doszło, gdy mężczyzna jadący rowerem, przejeżdżał przez przejście dla pieszych. W tym momencie uderzył w niego pojazd marki Audi, rowerzysta upadł na drogę. Z urazem głowy zabrany został do szpitala. Audi kierował 31-letni mieszkaniec Węgorzewa. Kierowca był trzeźwy. Rowerem jechał 65-letni mieszkaniec gminy Giżycko – informują mundurowi z KPP Giżycko. 

Funkcjonariusze wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

Policjanci przypominają najważniejsze przepisy ruchu drogowego dotyczące rowerzystów.

Rowerzysta na przejściu dla pieszych

Przejście dla pieszych, jak sama nazwa wskazuje, służy pieszym do przekraczania jezdni. Rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go przez przejście dla pieszych, jeśli chce go przekroczyć. Przejeżdżanie rowerem po „zebrze” jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny.

Przejazd dla rowerów

W sytuacji, kiedy obok przejścia dla pieszych jest wydzielony i odpowiednio oznakowany znakami przejazd dla rowerzystów, wówczas osoba jadąca jednośladem nie musi zsiadać z roweru i może przez nie przejechać. Taki przejazd jest wyraźnie widoczny obok przejścia dla pieszych i najczęściej występuje w miejscu skrzyżowania drogi rowerowej i jezdni. Pamiętajmy jednak, że nie zwalnia to rowerzysty z zachowania szczególnej ostrożności i upewnienia się, czy na pewno może bezpiecznie przekroczyć jezdnię.

Rowerzysta na chodniku

Pamiętajmy też, że rowerzysta zobowiązany jest korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez rowerzystę dozwolone jest wyjątkowo w następujących sytuacjach, gdy:

  • opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem;
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów;
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Rowerzysta jadący chodnikiem lub drogą dla pieszych musi jednak pamiętać, aby jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować miejsca pieszym oraz nie utrudniać jego ruchu.

(Źródło: KPP Giżycko)

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Tadd

Zadziwiające jest, że zmiana przepisów spowodowała wyłączenie u ludzi myślenie i instynkt samozachowawczego.

Piecuch

A jak ma sie zachowywac kierujacy pojazdem zblizajac sie do oznakowanego przejscia dla pieszych?

dajko

Niektórzy myślą że trzeba przyspieszyć i zamknąć oczy

Mantel

Niektorzy to maja takie spojrzenie jak jakis Helmut czy Hans stojacy za kaemem na wiezyczce w Gross Rosen czy innym Majdanku.