Zwyczaje dawania prezentów w Polsce i na świecie – dlaczego obdarowujemy bliskich?

0

Idea wręczania prezentów najprawdopodobniej wywodzi się prosto od prastarej taktyki handlu wymiennego. Niegdyś obdarowywanie polegało bardziej na wymianie towarów, niżeli wręczaniu sobie prezentów bez oczekiwania czegoś w zamian. Jeżeli jednak sprzedawano towar o określonej niskiej wartości i ktoś zapłacił za niego przedmiotem, którego wartość przekraczała tańszy produkt, kupiec przy następnej okazji odwdzięczał się upominkiem. Wręczanie sobie prezentów z okazji świąt zostało zapoczątkowane w Starożytnym Rzymie, którego mieszkańcy hucznie świętowali Saturnalia, stanowiące jedno z najważniejszych rzymskich świąt. Bardziej majętni mieszkańcy Imperium wręczali sobie drobne, srebrne przedmioty, zaś bardziej uboższe społeczeństwo obdarowywało się nawzajem świecami czy glinianymi figurkami. Współcześnie mieszkańcy całego globu wręczają sobie prezenty z wielu okazji, a także bez konkretnej przyczyny. Zwyczaj dawania prezentów ma się dobrze na wszystkich kontynentach – warto zerknąć na naszych sąsiadów, by poznać zwyczaje dawania i przyjmowania prezentów nie tylko w Polsce, lecz również w różnych częściach świata.

Kiedy wypada wręczyć prezent bliskiej osobie?

Stare powiedzenie jasno głosi, że każdy kraj ma swoje własne, niepowtarzalne obyczaje, co czyni go wyjątkowym na tle reszty. Istnieją jednak okazje, których nijak nie należy pominąć. Jednym z pierwszych nieoczywistych świąt (ze względu na fakt, że nie są one obchodzone wszędzie) są imieniny. Katolicka tradycja – poza Polską – obchodzona jest przeważnie w Bułgarii, Czechach, Łotwie, Szwecji czy na Węgrzech. Co więcej, dla Greków imieniny są uroczystością ważniejszą od urodzin! Kolejne ważne święto dla Polaków wypada w grudniu. Oczywiście mowa o Świętach Bożego Narodzenia, podczas których przygotowujemy prezenty dla bliskich, a zwłaszcza najmłodszych członków rodziny. W Chinach tak hucznie świętuje się Chiński Nowy Rok, który przypada zazwyczaj na przełom stycznia oraz lutego. W Indiach zwyczaj dawania prezentów jest bardzo charakterystyczny dla święta Rakhi, Holi, oraz Diwali, będącego jednym z największych i najważniejszych świąt w tamtejszej kulturze. Ciekawostką jest fakt, że przez wszechobecną popularyzację oraz komercjalizację, znany nam i innym krajom klimat Świąt Bożego Narodzenia upowszechnił się w krajach bardzo odległych, takich jak wspomniane wcześniej Chiny, Indie, a także Malezja czy Japonia. Chociaż większość mieszkańców nie obchodzi go tak, jak robią to Polacy, na ulicach i w centrach handlowych można znaleźć ozdoby nawiązujące do postaci świętego Mikołaja i jego wiernych reniferów, a przy tym usłyszeć popularne piosenki, które rozbrzmiewają w polskim radiu praktycznie od początku grudnia.

Jakie prezenty wręczane są bliskim na całym globie?

Kwestia prezentów wręczanych w konkretnych kręgach kulturowych to swoisty temat-rzeka. W Polsce prezenty mogą przybrać rozmaitą formę – potwierdza to przede wszystkim bogata oferta sklepu MURRANO, w której znajdziemy zarówno biżuterię, kryształowe ozdoby, jak i wiele przedmiotów mogących przydać się w codziennym życiu (np. termos na kawę i herbatę, ozdobna deska do serwowania potraw, długopis renomowanej firmy czy ozdobne pojemniki na szereg różności). Wszystkie elementy mogą zostać dowolnie spersonalizowane, poprzez naniesienie na nie grawerunku. Jeżeli chcemy sprawić przyjemność naszym zagranicznym znajomym i nie popełnić prezentowej gafy, warto uprzednio zapoznać się z ich kulturą. Na przykład w Chinach uniwersalnym podarunkiem świadczącym o trosce jest coś związanego z symbolem Nowego Roku. We Włoszech oznaką miłości jest podzielenie się domowym jedzeniem, zaś w Norwegii cenią sobie rzeczy ładne, dobre jakościowo i praktyczne.

(artykuł reklamowy)

Reklama