Policjanci podsumowują długi weekend na wodzie

1
fot. KPP Giżycko

Giżyccy policjanci podsumowali pierwszy z długich weekendów na wodzie. Jak sami mówią – było dużo pracy.

Słońce i wysoka temperatura spowodowały, że wielu mieszkańców i turystów postanowiło spędzić długi czerwcowy weekend nad wodą. Na jeziora wypłynęło bardzo dużo jednostek pływających: żaglówki, motorówki, houseboaty, skutery, łódki, rowery wodne. Ruch na wodzie był tak wzmożony, że nie obyło się bez łamania przepisów.

Policyjni wodniacy interweniowali 14 razy wobec sterników, którzy nie stosowali się do przepisów żeglugowych, w tym łamali zakazy, jak i wytwarzali fale w miejscu objętym zakazem, 10 sterników otrzymało mandaty karne – informują funkcjonariusze z KPP Giżycko. 

Policjanci pracowali także na miejscu 5 kolizji, gdzie uszkodzeniu uległy łodzie motorowe i skutery wodne.

W ręce funkcjonariuszy wpadł również sternik skutera wodnego, który podczas kontroli „wydmuchał” blisko 0,5 alkoholu. Niektórzy sternicy stwarzali zagrożenie w ruchu wodnym poprzez przepływanie dużymi łodziami w małej odległości od mniejszych jednostek, co groziło przewróceniem łódki – dodają mundurowi. 

Do wywrócenia łodzi doszło na Jeziorze Gołdopiwo (gmina Kruklanki). Z ustaleń wynika, że przyczyną wywrócenia był silny podmuch wiatru. Z pokładu do wody wpadło 6 osób. Wszyscy mieli kapoki i dopłynęli do brzegu. Nikt z załogi nie potrzebował pomocy medycznej.

[CZYTAJ TAKŻEDwa motocykle BMW, skuter i łódź dla Komendy Powiatowej Policji w Giżycku]

Policyjni wodniacy już teraz apelują do fanów sportów wodnych o bezpieczne zachowanie na wodzie.

Pamiętajmy, że na wodzie jak na drodze nie jesteśmy sami. Ważne są uprawnienia, znajomość przepisów, jak i doświadczenie za sterami. Nie kierujmy się brawurą, pośpiechem czy brakiem kultury wobec innych odpoczywających. Dbajmy o swoje i innych osób bezpieczeństwo, a w razie potrzeby udzielmy natychmiastowej pomocy.

Policjanci także apelują o ostrożność w kanałach, z uwagi na fakt, że obecnie w remoncie jest Kanał Łuczański, wzmożony ruch wodny odbywa się na Kanale Niegocińskim, łączący Niegocin z jeziorem Tajty oraz Kanale Piękna Góra, który prowadzi na Jezior Kisajno. W tych kanałach dochodziło m.in. do zawracania łodzi.

(KPP Giżycko) 

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Turysta

Kiepskie informacje bo z tego widziałem na jeziorze Gołdapiwo to straż wyciągnęła poszkodowanych z wody a nie że sami dopłynęli