Ostrożnie z petardami! Zobacz, kiedy można strzelać

0

Okres świąteczno-noworoczny obfituje w uroczystości, podczas których wykorzystywane są petardy i fajerwerki. Wszystko w porządku, jeżeli uczestniczymy w pokazie zorganizowanym przez profesjonalistów. Problem pojawia się, gdy nieumiejętnie obchodzimy się tymi materiałami, zwłaszcza gdy petardy dostają się w ręce dzieci. Przypominamy o zasadach bezpiecznego korzystania z fajerwerków , rozsądku i rozwadze.

Policjanci przypominają, że używanie w miejscach publicznych petard oraz innych materiałów pirotechnicznych jest zabronione i zagrożone karą grzywny.  Zakaz nie obowiązuje w dniach 31 grudnia i 1 stycznia, jak również podczas imprez okolicznosciowych po uzyskaniu zgody właściwego terytorialnie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Należy pamiętac, że przyczyną większości poparzeń, zranień i pożarów jest niewłaściwe użytkowanie petard i fajerwerków. Dlatego zachowajmy szczególną ostrożność i pamiętajmy, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie.

Pamiętajmy:

1. Sprzedaż petard powinna odbywać się na stoiskach z obsługą, gdzie towar podaje klientowi tylko uprawniony sprzedawca, a stoisko powinno zawierać tablice informujące o zakazie otwierania opakowania na terenie obiektu. Ponadto produkty te powinni zawierać instrukcję bezpiecznego użytkowania  w języku polskim.

2. Używajmy petard zgodnie z instrukcją, zachowując szczególną ostrożność i rozsądek.

3. Nie rzucajmy petard w tłum, nie kierujmy w stronę innych osób.

4. Zwróćmy szczególną uwagę na dzieci, które nie powinny bez opieki posługiwać się środkami pirotechnicznymi. Apel kierujemy przede wszystkim do rodziców, aby zwracali uwagę swoim dzieciom, na zagrożenia jakie mogą wynikać z używania materiałów pirotechnicznych.

5. Nie odpalajmy petard i fajerwerków wewnątrz pomieszczeń, na balkonach i tarasach.

6. Pamiętajmy, że 31 grudnia i 1 stycznia są dniami, w których można w miejscu publicznym używać petard.

KPP Giżycko

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze