Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Giżycku z nagrodą „Biznes Dobry dla Gminy”

8
Fot. Gizycko.info

Giżycka Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska, od lat zaliczana do ścisłej czołówki zakładów mleczarskich w Polsce, wyróżniona w konkursie PAP-u „Biznes Dobry dla Gminy”. Zgłoszenie przygotowane przez Biuro Promocji Urząd Miejskiego zostało docenione przez kapitułę konkursu. Nagrodę dla OSM odebrał Burmistrz Giżycka, 16 listopada, podczas uroczystej gali w warszawskim Sheratonie.

Celem konkursu organizowanego przez serwis samorządowy Polskiej Agencji Prasowej jest docenienie firm, które mają znaczny wpływ na lokalne społeczności, wzmocnienie pozytywnego wizerunku samorządów tworzących klimat dla przedsiębiorców, a także promocja dobrych relacji biznes-samorząd.

fot. z zasobów Burmistrza Giżycka

OSM skutecznie łączy tradycję i nowoczesność

OSM Giżycko to nowoczesny zakład o długoletniej tradycji, zatrudniający niemal 400 pracowników. Działalność rozpoczęli w 1945 r. z 11 pracownikami, którzy produkowali masło w poruszanej ręcznie maselnicy. Biznes, na który dziś patrzymy udało się zbudować własnymi środkami, bez kredytów, dotacji, z pracy rolników, producentów mleka i pracowników, z dbałością o dostawców, klientów i lokalną społeczność.

OSM produkuje sery dojrzewające, typu włoskiego, wędzone, masło, serwatkę w proszku, przerabiając ok. 1,3 mln litrów mleka dziennie. Doświadczenie, wysokie standardy produkcji, nowoczesne zarządzanie, technologie i wysoka jakość skupowanego mleka, wyłącznie klasy extra w Regionie Zielonych Płuc Polski, sprawiają, że produkty giżyckiej spółdzielni cieszą się dużym powodzeniem wśród konsumentów w kraju i na świecie. Produkty trafiają do Europy, Ameryki, Afryki i Azji.

Fot. archiwalne z zasobów GAC (Giżyckie Archiwum Cyfrowe) i OSM

Działania na rzecz lokalnej społeczności

Spółdzielnia Mleczarska w Giżycku łączy działalność biznesową z działalnością społeczną, włączając się i sponsorując różnorodne inicjatywy, kulturalne, społeczne, charytatywne i w obszarze zdrowia. Dba o rozwój firmy, jednocześnie wyróżniając się dużym zaangażowaniem na rzecz Giżycka.

Wspiera giżycki szpital, zakupując specjalistyczny sprzęt – resektoskop bipolarny o wartości 140 tys. zł na Oddział Urologiczny. Dba o otoczenie wokół, zagospodarowanie, pielęgnując zieleń na przylegającym terenie miejskim, czy remontując odcinek drogi publicznej, przebiegającej wzdłuż mleczarni na koszt ok. 250 tys. zł. Jest sponsorem strategicznym wydarzeń kulturalnych w Giżycku organizowanych przez GCK, wspiera drużyny sportowe, wśród nich UKS Short Track MOSiR Giżycko (łyżwiarstwo szybkie) i Szprychę Giżycko (kolarstwo). Przedsiębiorstwo przyjmuje wizyty mieszkańców i gości np. seniorów z miast partnerskich, przekazuje swoje produkty na potrzeby akcji promujących miasto, wspiera placówki oświatowe i lokalne imprezy ważne dla społeczności okolicznych wsi, dożynki, festyny, zawody sportowe, konkursy.

Poza rozwojem biznesowym firmy, ważnym w skali kraju i Europy, podkreślić należy społeczne zaangażowanie widoczne w wyznaczanych kierunkach działań i duże oddziaływanie na otoczenie, ponieważ OSM to jeden z największych pracodawców, mający wpływ na rozwój gospodarczy miasta i poprzez to na dobrostan mieszkańców. To działania nie wynikające z obowiązku, ale z poczucia związania, utożsamiania się z miastem, nie nastawione na zysk, a budujące pozytywny wizerunek firmy, naturalnie współdziałającej z lokalną społecznością.

Nowoczesne rozwiązania sekretem sukcesu

Spółdzielnia funkcjonuje na terenie Wielkich Jezior Mazurskich, w trosce o środowisko naturalne wykorzystuje więc nowoczesne rozwiązania, pozwalające na zamknięty obieg produkcji. Nowoczesne linie produkcyjne pozwalają uzyskać wysoki przerób w przeliczeniu na jednego pracownika – ok. 3 tys. litrów mleka na dobę. Na 4 liniach produkcyjnych produkowanych jest około 120 ton serów na dobę. 85% produkcji eksportowana jest poza granice kraju do Europy, Azji, Afryki, Ameryki Północnej i Południowej.

Zróżnicowane linie technologiczne, bogato wyposażone laboratorium, dwutorowa myjnia samochodowa, dojrzewalnia serów na 4 tys. ton produktu, to tylko kilka z najważniejszych rozwiązań, którymi może poszczycić się zakład. Inwestycje i ulepszenia prowadzone są na bieżąco. W 2022 r. rozpoczęto budowę nowoczesnej proszkowni serwatki i mleka, która ma wysokość równą giżyckiej Wieży Ciśnień, czyli 25 m i produkuje ok. 70 ton proszków na dobę. Dotychczasowe możliwości produkcyjne wynosiły 35 ton na dobę na dwóch liniach z lat 60. XX w. Dzięki nowej proszkowni podwojono produkcję, bez zwiększenia zużycia energii. Wszystkie inwestycje mają na celu utrzymanie produkcji na jak najwyższym poziomie.

Fot. z zasobów OSM

Giżycko w ścisłej czołówce zakładów mleczarskich

Giżycka Spółdzielnia Mleczarska od wielu lat zaliczana jest do ścisłej czołówki zakładów mleczarskich w Polsce i zawsze znajduje się w czołówce Rankingu Najlepszych Spółdzielni Mleczarskich w Polsce według Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich. Udowadnia, że doskonałe zarządzanie pozwala utrzymać zakład w świetnej kondycji ekonomicznej, produkując jednocześnie wysokiej jakości produkty i płacąc dostawcom mleka jedną z najwyższych cen w kraju – mówi prezes dr. inż. Szczepan Szumowski.

Potwierdzeniem jest publikowana w listopadzie Lista Najlepszych i Największych Spółdzielni Mleczarskich według rankingu KZSM. Giżycko zajmuje w tym rankingu bardzo wysokie 2 miejsce, ustępując tylko Spółdzielni Mleczarskiej “Mlekovita” zaledwie 7 punktami (3 w rankingu Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu ma 51 punktów mniej od Giżycka). Spółdzielnie oceniane są pod względem 15 kryteriów m.in.: zysk netto (2 miejsce), średnia cena skupu mleka (2 miejsce), dynamika sprzedaży (1 miejsce), wskaźnik eksportu (1 miejsce), (2 miejsce) efektywność zatrudnienia.

Fot. Gizycko.info

Giżycka OSM doceniana w kraju i za granicą

Wśród nagród: II miejsce w Rankingu 10 Najlepszych Spółdzielni Mleczarskich i 10 Największych Eksporterów według KZSM w latach 2020-2022, nagroda „Agro przedsiębiorca RP 2022-2023”, laureat prestiżowego Plebiscytu Diamenty Forbesa 2023, dorocznego rankingu przedsiębiorstw, które w ostatnich trzech latach najskuteczniej zwiększyły swoją wartość, a wcześniej co warto podkreślić – najważniejsze lokalne nagrody „Mazury to Biznes” i statuetka Lider Biznesu w kategorii „Zdrowa Żywność”, będąca wyróżnieniem dla firm z Krainy Wielkich Jezior, które nie tylko odniosły sukces, ale w swojej działalności kierują się zasadami uczciwości i rzetelności biznesowej.

OSM Giżycko jest laureatem pierwszej edycji najważniejszych giżyckich nagród – Nagrody św. Brunona patrona miasta w kategorii Gospodarka. Statuetka św. Brunona powędrowała później również do prezesa OSM dr. inż. Szczepana Szumowskiego w kategorii Ambasador, bo marka firmy, jej kadra, wieloletni zarząd i same produkty są zdecydowanie wielowymiarowym ambasadorem naszego miasta. Samorząd i mieszkańcy doceniają w ten sposób giżycką Spółdzielnię Mleczarską, odpowiedzialną społecznie i zaangażowaną w życie miasta firmę.

Fot. z zasobów OSM

Źródło: UM Giżycko, Opracowanie zgłoszenia: Biuro Promocji i Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego – M. Kulas-Szyrmer

Reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest

8 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwięcej głosów
Informacje zwrotne w linii
Zobacz wszystkie komentarze
Alek

A ja słyszałem że finansowo ledwie zipią, co widać w cenach jakie płacą za mleko rolnikom.

Rolnik

Szkoda tylko że rolnikom za mleko grosze płacą. 1,85 zł za litr.

pyt

co łączy komtura ze spóldzielnią?

Mietek

Kopiczko się nie dostała,to nie ma jej na zdjęciu…..tak razem by byli.Lans is lans…..

no, proszę

I jakoś ten rudawy już zapomniał drogi… A tyle go było pełno… A to halę sportową otwierał,a to cyfryzował….