Od września zmieniają się limity dla pracujących emerytów i rencistów

4

Jeśli nasze zarobki zbliżają się do progu, którego nie powinniśmy przekroczyć, bo w konsekwencji zostanie nam zmniejszona lub zawieszona renta czy też wcześniejsza emerytura, to już teraz warto wiedzieć, że limity od września będą niższe.

Przejście na emeryturę, czy rentę to nie zawsze koniec pracy. Aktywność zawodowa świadczeniobiorców ZUS  ciągle rośnie. W ciągu ostatnich czterech lat liczba pracujących emerytów wzrosła o około 30%.  Wśród pracujących emerytów w 2018 r. przeważały kobiety i stanowiły 56%. Prawie 90% pracujących emerytów to osoby w wieku 60/65 lat i więcej. Właśnie ta grupa, która osiągnął powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat – kobieta i 65 lat – mężczyzna może dorabiać bez żadnych limitów i nie martwić się tym, że ZUS zawiesi lub zmniejszy kwotę wypłacanych mu świadczeń.

Renciści i wcześniejsi emeryci

 – Czuwać nad wysokością swoich zarobków  muszą osoby dorabiające, które są na wcześniejszej emeryturze czy rencie. W ich przypadku obowiązują, bowiem limity kwot, jakie można dodatkowo zarobić – wyjaśnia Anna Ilukiewicz regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.  – Dlatego we wrześniu musimy sprawdzić czy nie zbliżyliśmy się za bardzo do górnego progu bo od tego właśnie miesiąca obowiązują nowe, niższe limity, czyli istnieje ryzyko, że świadczenie może zostać zawieszone lub zmniejszone  – dodaje Ilukiewicz.

Zawieszenie i zmniejszenie świadczenia

Limity zarobków, które świadczeniobiorcy mogą osiągnąć od września wiążą się z wysokością przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, które dotyczy II kwartału kalendarzowego i ogłaszane jest przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Nowe progi będą obowiązywały od 1 września 2019 do 30 listopada 2019 roku. W tym czasie seniorzy, którzy pobierają wcześniejsze emerytury oraz renciści mogą dorobić bez żadnych konsekwencji do kwoty 3 387,50 zł. Jeśli osiągną przychód przekraczający 70 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie wyższy aniżeli 130 % tego wynagrodzenia (6 291,10 zł), to świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia. W przypadku       emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy to kwota 599,04 zł, renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy  to 449,31 zł, zaś renty rodzinnej dla jednej osoby – 509,22 zł . Przypomnijmy, że w II kwartale 2019 roku przeciętne wynagrodzenia wyniosło 4 839,24 zł.

– Szczególnie ważne jest by na swoje przychody zwróciły uwagi  osoby, których działalność podlega obowiązkowemu opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne np. z umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy agencyjnej czy umowy o dzieło zawartej z własnym pracodawcą. To właśnie ich świadczenia mogą zostać zmniejszone lub zawieszone– mówi Anna Ilukiewicz.

Limity kwot dorabiania

Nowe limity, po przekroczeniu, których dorabiający wcześniejszy emeryt lub rencista powinien powiadomić ZUS wynoszą odpowiedni:

  • jeśli suma dodatkowego przychodu nie przekroczy 3 387,50 zł miesięcznie, emerytura lub renta będzie wypłacana w pełnej wysokości,
  • uzyskanie przychodów w granicach od 3 387,50 zł do 6 291,10 zł, spowoduje zmniejszenie wypłat z ZUS.
  • przekroczenie kwoty przychodów w wysokości 6 291,10 zł, będzie skutkowało zawieszeniem wypłaty emerytury lub renty w danym miesiącu. 

Anna Ilukiewicz

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS 

województwa warmińsko-mazurskiego

4
Dodaj swój komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Obserwujący
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
wujoeembyntowniczkaLolo80 Recent comment authors
  Subskrybuj  
najnowsze najstarsze najwięcej głosów
Powiadom o
eem
Gość
eem

Ci co mają grosze to nie dziwie się, że dorabiają, chociaż nie mają sił. Ale znam też takich co mają spoko emeryturki i dalej harują jak woły, aby więcej, więcej…

byntowniczka
Gość
byntowniczka

moim zdaniem emeryci ,ktorzy nabyli prawo do tego świadczenia tj kobieta 60 lat i mężczyzna 65 .też powinni miec określony limit.U mnie w firmie pracuje kobieta na stanowisku gdzie są dobre pieniądze a tak naprawdę nic nie robi tylko trzymają ją bo….. no właśnie nie wiem dlaczego.Ś mieszne ale jest księgową z epoki gdzie królował kalkulator i dlugopis.Siedzi taki pasożyt ii tylko kasę ciągnie i to niemałą a pracownicy tyrają z minimum

Lolo80
Gość
Lolo80

W ten sposób młodzi nie mają pracy

wujo
Gość
wujo

święta racja prezes OSM może pracować nawet 200 lat a inni 60 lat i 65 lat to jest niewydajny.Życze prezesowi braku zdrowia